Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jest w drodze do Kijowa. Chce tam spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zełenski oskarżył wojska rosyjskie o okrucieństwa wobec ludności cywilnej w innych ukraińskich miastach. W Niemczech uchodźcy wojenni z Ukrainy mają od 1 czerwca otrzymywać podstawowe zabezpieczenia państwowe, czyli takie same świadczenia, jak np. osoby korzystające z Hartza IV.
Von der Leyen pojechała pociągiem z południowo-wschodniej Polski do stolicy Ukrainy w piątek wieczorem. Były niemiecki minister obrony jest pierwszym wysokim rangą zachodnim politykiem, który odwiedził Ukrainę od czasu, gdy ujawniono okrucieństwa wojny na kijowskim przedmieściu Bucza.
W reakcji na masakrę ludności cywilnej w Buczy państwa członkowskie UE podjęły w czwartek decyzję o nałożeniu nowych sankcji na Rosję. Należą do nich zakaz importu węgla z Rosji, nowe ograniczenia handlowe oraz całkowity zakaz wpływania rosyjskich statków do portów UE.
Kijów: „Potrzebne są ostrzejsze sankcje”
Zełenski z zadowoleniem przyjął sankcje, ale powiedział, że nie wystarczą one, aby zatrzymać Rosję i zakończyć wojnę. „Potrzebne są więcej sankcji. Potrzebne są ostrzejsze sankcje”. Jednocześnie Zełenski wezwał do broni dla swojego kraju, „dzięki której możemy wygrać na polu bitwy”. To będzie najcięższa kara dla Rosji, powiedział w swoim codziennym wideo wiadomość.
[Alle wichtigen Entwicklungen zum Ukraine-Krieg verfolgen Sie in unserem Liveblog.]
Zełenski: Ofiary w Borodiance „jeszcze straszniejsze” niż w Bucha
Selenskyj mówił o nowych okrucieństwach popełnianych przez wojska rosyjskie na Ukrainie. W małej miejscowości Borodjanka pod Kijowem, gdzie trwały prace porządkowe, było „dużo gorzej” niż w Buczy.
Jest „jeszcze więcej ofiar” z jednostek rosyjskich. Zełenski pytał też, co się stanie, gdy świat dowie się, co rosyjskie jednostki zrobiły w mocno spornym mieście portowym Mariupol. Na „prawie na każdej ulicy” jest to, co widział świat po wycofaniu wojsk rosyjskich z Buczy i innych miejscowości w okolicach Kijowa.
Uszkodzenia w regionie Odessy po ataku rakietowym
Według ukraińskich źródeł, atak rakietowy sił rosyjskich uderzył w infrastrukturę w rejonie Odessy na południu kraju. Atak rakietowy został wystrzelony z morza, podała internetowa gazeta Ukrajinska Prawda, powołując się na radę miejską Odessy. Informacje nie mogły być zweryfikowane niezależnie.
Ukraina: ponad 4500 osób doprowadzonych do bezpieczeństwa
Według ukraińskich doniesień w czwartek ze spornych obszarów sprowadzono ponad 4500 osób. Około 1200 osób przybyło z portowego miasta Mariupol, obleganego przez wojska rosyjskie, a kolejne 2000 z kilku miejscowości na Zaporożu – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.
Około 1400 osób zostało również ewakuowanych ze wschodniego obwodu Ługańska z miast Lisiczańsk, Siewżherodonieck, Rubischne i Kreminna. Ukraina spodziewa się nowej rosyjskiej ofensywy na wschodzie kraju.
Rząd federalny przeznacza dwa miliardy euro na koszty uchodźców
Rząd federalny chce przekazać landom ryczałtową kwotę dwóch miliardów euro na wsparcie uchodźców w Niemczech. Rząd federalny pokrywa także podstawowe wydatki na bezpieczeństwo, jak ogłoszono po trudnych negocjacjach.
Ma to zalety dla uchodźców wojennych: otrzymują wyższe świadczenia i lepszą opiekę zdrowotną. Korzystają również z wcześniejszego wsparcia integracji na rynku pracy i mają centralny punkt kontaktowy dla swoich spraw w urzędach pracy.
[Alle aktuellen Nachrichten zum russischen Angriff auf die Ukraine bekommen Sie mit der Tagesspiegel-App live auf ihr Handy. Hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen.]
Hasła protestacyjne pod adresem sowieckiego pomnika w Berlinie
Hasła przeciwko wojnie na Ukrainie i prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zostały namalowane sprayem na sowieckim pomniku wojennym w Berlinie-Treptow. Rzecznik berlińskiej policji potwierdził graffiti w czwartek wieczorem. Nie podał dalszych szczegółów.
Niektóre fragmenty pomnika były spryskane hasłami „Śmierć wszystkim Rosjanom”, „Ukraińska krew na rosyjskich rękach” czy „Putin = Stalin”. Napis natychmiast stał się nierozpoznawalny, powiedział rzecznik policji „Tagesspiegel”.
Japonia chce zmniejszyć import rosyjskiego węgla
Japonia w porozumieniu z Zachodem chce nałożyć nowe sankcje na Rosję. Chcą „stopniowo zmniejszać” rosyjski import węgla i ostatecznie dążą do całkowitego uniknięcia importu węgla z Rosji – powiedział Koichi Hagiuda, minister gospodarki, handlu i przemysłu. Premier Fumio Kishida już wcześniej po raz pierwszy mówił o zbrodniach wojennych, powołując się na doniesienia o rosyjskich okrucieństwach.
Piątek będzie ważny
Największą uwagę przyciągnie zapewne solidarnościowa wizyta Ursuli von der Leyen w Kijowie. Towarzyszyć jej będzie m.in. szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) z wizytą w Londynie. Podczas inauguracyjnej wizyty u brytyjskiego premiera Borisa Johnsona wojna rosyjska z Ukrainą będzie prawdopodobnie głównym i centralnym punktem. Prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier spotyka się w Finlandii z prezydentem Sauli Niinistö i premierem Sanną Marin. (dpa)
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.