Przegląd 2022: import broni do Europy podwoił się

Import broni do Europy prawie się podwoił w 2022 roku w wyniku wojny na Ukrainie. Import broni wzrósł o 93% rok do roku, zgodnie z rocznym raportem sztokholmskiego instytutu badań nad pokojem Sipri, opublikowanym w poniedziałek.
Według tego Ukraina w ubiegłym roku stała się trzecim co do wielkości importerem broni na świecie. Tylko Katar i Indie importowały w 2022 roku więcej broni niż Ukraina. Rosnące wydatki na zbrojenia w innych krajach europejskich, takich jak Polska i Norwegia, również przyczyniły się do wzrostu importu broni.

Rosja podobno wystrzeliwuje dziesiątki tysięcy pocisków artyleryjskich dziennie. Na Ukrainie kończy się amunicja. ZDFheute rozmawia na żywo z ekspertem wojskowym Möllingiem o dostawach z Europy.

08.03.2023 | 32:45 minut


Według Sipri oczekuje się dalszego wzrostu wydatków. Na przykład 31% całego europejskiego importu broni w zeszłym roku i 8% światowego handlu bronią trafiło na Ukrainę. Według raportu Sipri import, w tym darowizny z Zachodu, był ponad 60 razy większy niż rok wcześniej.

Chociaż trudno jest obliczyć całkowitą wartość handlu bronią ze względu na często nieprzejrzyste kontrakty na broń, eksperci szacują roczny światowy handel bronią na około 100 miliardów dolarów (93,8 miliarda euro). Według Sipri całkowite wydatki wojskowe przekroczą 2 biliony dolarów w 2021 roku.

Wysokie europejskie wydatki wojskowe w ciągu ostatniego roku są częścią trendu, który utrzymuje się od lat. Kraje europejskie zaczęły się uzbrajać po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Według Sipri, europejski import broni wzrósł o 47% w ciągu ostatnich pięciu lat w porównaniu do poprzednich pięciu, podczas gdy globalna sprzedaż spadła o 5%.
Większość broni trafiła na Bliski Wschód, co stanowiło 32% światowego importu w zeszłym roku. Azja/Oceania zajmuje drugie miejsce z wynikiem 30%, wyprzedzając Europę z wynikiem 27%. Według raportu Sipri, Chiny nadal dużo wydają na swoje wojsko, ale obecnie coraz częściej produkują własną broń.

Największymi eksporterami broni w 2022 roku były Stany Zjednoczone z 40% całego eksportu broni, wyprzedzając Rosję z 16%, Francję z 11%, Chiny z 5% i Niemcy z 4%. Te pięć krajów odpowiada za trzy czwarte całego światowego eksportu broni.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *