Ptasia grypa: te zwierzęta są szczególnie zagrożone

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że ​​Polskę czeka niezwykły wzrost liczby kotów domowych zakażonych ptasią grypą H5N1. To pierwszy przypadek tak masowej infekcji u kotów.

Ptasia grypa: koty zarażone w Polsce

Chociaż ten wzrost przypadków stanowi znaczną eskalację sytuacji związanej z ptasią grypą, potwierdził WHO, że ryzyko zarażenia się wirusem u ludzi pozostaje niskie. Rozwój nastąpił po tym, jak władze służby zdrowia w Polsce zgłosiły w zeszłym miesiącu nietypowe przypadki śmierci kotów, przy czym 29 z 46 kotów i uwięziony karakal należący do szczepu H5N1.

Spośród potwierdzonych przypadków 14 kotów zostało uśpionych, a 11 zmarło z powodu wirusa. Ostatnia śmierć nastąpiła 30 czerwca. Objawy wykazywane przez zarażone koty obejmowały trudności w oddychaniu, krwawą biegunkę, objawy neurologiczne i szybkie pogorszenie stanu zdrowia. WHO poinformowała, że ​​źródło, z którego koty zaraziły się wirusem, jest nadal badane.

Epidemia w Europie, Ameryce Północnej i Południowej

Alarmujący wzrost zakażeń u kotów zbiega się z najgorszą epidemią ptasiej grypy od końca 2021 r., obserwowaną głównie w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Ta epidemia spowodowała konieczność uboju milionów drobiu na całym świecie, z których wiele zostało zakażonych tym samym szczepem H5N1, który pojawił się po raz pierwszy w 1996 roku. Ten niezwykły wzrost zakażeń ssaków zwiększył niepokój międzynarodowych organów ds. zdrowia.

WHO poinformowała, że ​​sporadyczne infekcje kotów H5N1 były zgłaszane już wcześniej. Ale obecna sytuacja w Polsce jest bezprecedensowa pod względem liczby zakażeń na dużym obszarze geograficznym. Od 12 lipca żadna z osób, które miały kontakt z zarażonymi kotami, nie wykazywała objawów.

Bardzo niskie ryzyko dla ludzi

WHO podkreśla, że ​​ryzyko zarażenia osób, które regularnie mają kontakt z zakażonymi kotami, jest nadal „niskie do umiarkowanego”. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie używasz osobistego wyposażenia ochronnego.

Chociaż jest to rzadkie, zarażenie ludzi ptasią grypą może prowadzić do poważnych chorób i wysokiej śmiertelności. Większość ludzkich przypadków H5N1 wynika z bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z zakażonym drobiem, żywym lub martwym, lub skażonym środowiskiem.

Od 2020 roku do tej pory na całym świecie zgłoszono dwanaście przypadków H5N1 u ludzi, w tym cztery poważne, a pozostałych osiem łagodnych lub bezobjawowych. Zmieniająca się sytuacja w Polsce podkreśla potrzebę ciągłego nadzoru i gotowości do radzenia sobie z takimi ogniskami.

Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia

Od 24 lutego 2022 r. na Ukrainie szaleje wojna. Tutaj możesz pomóc poszkodowanym.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *