Publikacja pierwszej niemieckiej dyrektywy aborcyjnej

/Nowa Afryka, stock.adobe.com

Berlin Pierwsza wytyczna Aborcja w I trymestrze ciąży został wydany dzisiaj. Na konferencji prasowej Niemieckie Towarzystwo Ginekologiczne i Położnicze (DGGG) przez Federalne Ministerstwo Zdrowia (GMB) Przedstawiono zamówioną dyrektywę S2k.

Zgodnie z wytycznymi aborcje farmakologiczne i chirurgiczne z wykorzystaniem aspiracji próżniowej są bezpiecznymi zabiegami medycznymi, a poważne powikłania występują rzadko.

Autorzy wytycznych rekomendują obie metody jako równorzędne: każda kobieta po uzyskaniu informacji powinna móc sama zdecydować, którą metodę wybrać zgodnie z wytyczną.

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, najczęściej stosowaną metodą w Niemczech jest aspiracja na poziomie nieco ponad 50%, a następnie medyczna aborcja na poziomie około jednej trzeciej. W jedenastu procentach przypadków stosuje się kretaż.

W porównaniu międzynarodowym aborcja medyczna jest bardzo rzadka w Niemczech: na przykład w Szwecji 96% aborcji to aborcje medyczne.

Matthias David, koordynator wytycznych DGGG, zakłada jednak, że odsetek medycznych zabiegów przerywania ciąży w Niemczech wzrośnie w trakcie leczenia ambulatoryjnego.

Pomimo tego, co robią inne systemy opieki zdrowotnej, nie mamy dowodów na to, że aborcja medyczna jest lepsza niż aborcja chirurgiczna. Matthias David, koordynator wytycznych DGGG, Charit Universittsmedizin Berlin

Brak dowodu wyższości metody

Chociaż inne systemy opieki zdrowotnej tak robią, nie mamy dowodów na to, że aborcja medyczna jest lepsza niż aborcja chirurgiczna, powiedział David z kliniki dla kobiet na Charit Universitätsmedizin Berlin, powołując się na brak dowodów.

Nie jest łatwo preferować jedną metodę w wytycznych, powiedział David. Z czysto medycznego punktu widzenia preferuje jednak przerwanie leczenia, w szczególności ze względu na brak ryzyka chirurgicznego, w szczególności znieczulenia.

Zdaniem ginekologa istnieje jednak szereg społecznych powodów, dla których kobiety preferują szybkie przerwanie ciąży. W takim przypadku korzystna jest metoda chirurgiczna.

Niezależnie od zastosowanej metody, ciąża i czas jej trwania muszą być ustalone przez lekarza przed dokonaniem aborcji.

Syntetyczny steryd mifepristone jest używany do aborcji medycznej. Wypiera progesteron, hormon podtrzymujący ciążę, z receptora, a tym samym przerywa ciążę. Można go przyjmować wyłącznie pod nadzorem lekarza.

24 do 48 godzin później mizoprostol jest przyjmowany dopoliczkowo, podjęzykowo lub dopochwowo. Powoduje to skurcz macicy i zmiękczenie szyjki macicy. W przeciwieństwie do mifepristonu, mizoprostol można przyjmować w domu.

Nudności i wymioty oraz ból są bardzo częstymi działaniami niepożądanymi odpowiednio leku, dlatego po zażyciu mizopristolu zaleca się podanie niesteroidowego leku przeciwzapalnego i środka przeciwwymiotnego.

Aspiracja próżniowa jako metoda chirurgiczna z wyboru w pierwszym trymestrze ciąży

W celu przygotowania szyjki macicy mizoprostol należy stosować również przed chirurgicznym przerwaniem ciąży. Aspiracja wewnątrzmaciczna jest metodą chirurgiczną z wyboru w pierwszym trymestrze ciąży. Można to zrobić ręcznie lub elektrycznie do 9 tygodnia ciąży, po czym należy to zrobić elektronicznie. Aspirację można wykonać w znieczuleniu miejscowym i ogólnym.

Po interwencjach chirurgicznych i lekowych zalecenie zaleca kontrolne badanie ginekologiczne. Ponieważ w rzadkich przypadkach ciąża może trwać lub tkanka ciążowa może pozostać w ciele. Zgodnie z wytycznymi wynosi on 0,2% w przypadku operacji i 1% w przypadku przerwania leczenia.

Wytyczne S3 w planowaniu

Chociaż w niektórych krajach istnieją już wytyczne, w Niemczech nie ma jeszcze oficjalnych zaleceń dotyczących procedur medycznych i procedur aborcyjnych.

Wytyczne S2k są obecnie w trakcie przeglądu: Institute for Quality and Efficiency (IQWiG) sporządzi raporty dowodowe dla siedmiu pytań. Następnie grupa sterująca spotyka się, aby ponownie omówić zalecenia. Między innymi powinno się tu dokonać porównanie różnych metod aborcji.

Zarząd DGGG jest wdzięczny za wprowadzenie wytycznych dotyczących tego drażliwego tematu. Oznacza to, że w końcu istnieje oparta na dowodach rekomendacja dla wszystkich lekarzy, którzy dokonują aborcji w Niemczech, powiedziała Barbara Schmalfeldt, prezes DGGG.

Wytyczne dotyczące okresu po pierwszym trymestrze nie są jednak planowane. Celowo ograniczyliśmy się do pierwszych dwunastu tygodni po zapłodnieniu, ponieważ potem sytuacja znacznie się zmienia” – powiedział David. Poza inną sytuacją prawną, inny jest też sposób po pierwszym trymestrze ciąży, bo tutaj nadal konieczna jest interwencja.

Aborcja może być dla kobiet psychicznym i fizycznym wyzwaniem” – powiedziała Stephanie Wallwiener, koordynator wytycznych Niemieckiego Towarzystwa Ginekologii Psychosomatycznej i Położnictwa (DGPFG). Tym ważniejsze jest umożliwienie specjalistom, a tym samym także kobietom dotkniętym chorobą, otrzymania porad informacyjnych i leczenia opartego na dowodach, opartego na najlepszej aktualnej wiedzy medycznej.

Wytyczne dotyczą zatem również poradnictwa w zakresie indywidualnych metod antykoncepcji oraz wczesnego wykrywania problemów psychologicznych związanych z przerwaniem ciąży.

Zalecenia skierowane są do lekarzy, którzy sami dokonują aborcji oraz do zawodów zajmujących się opieką i poradnictwem kobiet pragnących dokonać aborcji. © mim/aerzteblatt.de

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *