Putin dziękuje żołnierzom za zapobieżenie „wojnie domowej”

przez MDR CURRENT

Na dzień 27 czerwca 2023 r. 22:32

Relacje na temat Ukrainy są trudne, ponieważ ze względu na walki w kraju jest niewielu niezależnych przedstawicieli mediów. Informacje pochodzą głównie od ukraińskiego rządu i rosyjskiego Ministerstwa Obrony, które jednak trudno zweryfikować.

22:28 | Holenderski premier widzi przyszłość Ukrainy w NATO

Holenderski premier Mark Rutte powtórzył, że Ukraina powinna zostać członkiem NATO. Rutte powiedział na nieformalnym spotkaniu krajów NATO w Hadze: „Przyszłość Ukrainy leży w NATO”. Podkreślił też, że Ukraina może liczyć na pełne wsparcie militarne Sojuszu. Wojna rosyjskiej agresji jest „bezpośrednim zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa”. Szefowie państw i rządów Albanii, Belgii, Litwy, Norwegii, Polski i Rumunii spotkali się w Hadze, aby przygotować się do zbliżającego się lipcowego szczytu w Wilnie.

21:00. | USA obiecują ponad pół miliarda dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy

Stany Zjednoczone obiecały pół miliarda dolarów (460 milionów euro) pomocy wojskowej dla Ukrainy w wojnie z Rosją. Jak poinformował Departament Obrony USA, nowy pakiet uzbrojenia obejmuje 30 bojowych wozów piechoty Bradley i 25 wozów opancerzonych Stryker. Dostarczona zostanie również dodatkowa amunicja do systemu obrony przeciwlotniczej Patriot i wielorakietowej wyrzutni rakiet Himars, nowe systemy przeciwlotnicze Stinger, amunicja artyleryjska i przeciwpancerne pociski rakietowe. Stany Zjednoczone są głównym sponsorem Ukrainy, która od lutego 2022 roku zadeklarowała pomoc wojskową dla tego kraju w wysokości ponad 40 miliardów dolarów.

20:12 | Do Moskwy przybywa papieski wysłannik pokojowy

Przedstawiciel pokoju papieża Franciszka ds. wojny na Ukrainie kardynał Matteo Zuppi przybył do Moskwy. Włoski nadawca publiczny Rai dowiedział się o tym od ambasadora Watykanu w Moskwie. Zgodnie z zapowiedzią Stolicy Apostolskiej Zuppi ma przebywać w Moskwie do czwartku. Celem jego wizyty jest pomoc w znalezieniu „drogi do sprawiedliwego pokoju”. Według ambasadora Watykanu Zuppi odprawi w czwartek mszę św. w katedrze moskiewskiej.

Zuppi odwiedził Ukrainę 6 i 7 czerwca. W Kijowie rozmawiał m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i wręczył mu list od Papieża. Arcybiskup Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch został mianowany pod koniec maja przez papieża na czele watykańskiej misji pokojowej. Ich celem jest zmniejszenie napięć między Kijowem a Moskwą i wskazanie dróg do pokoju.

18:48 | Prigożyn według Łukaszenki na Białorusi

Szef rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Wagner, Jewgienij Prigożyn, przybył na Białoruś trzy dni po swoim buncie przeciwko rosyjskim przywódcom państwowym i wojskowym. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział, według oficjalnej agencji informacyjnej Belta: „Tak, naprawdę, jest dziś na Białorusi”. Kreml zapewnił Prigożyna o bezkarności, jeśli wyjedzie na Białoruś. Według oficjalnych informacji Łukaszenka negocjował z Prigożynem w imieniu Putina i skłonił go do rezygnacji.

18:40 | Niemiecki eksport broni ponownie wzrósł w pierwszej połowie

Chociaż rząd sygnalizacji świetlnej w ramach rządu federalnego chciał ograniczyć eksport broni, prawie osiągnął on rekordowe wartości pod czerwono-zielono-żółtym. Głównym powodem jest wojna na Ukrainie. Tylko w tym roku wyeksportowano broń o wartości 4,62 mld euro. Eksport broni na Ukrainę wyniósł 1,18 mld euro. Więcej na ten temat w poniższym artykule.

14:50 | Łukaszenka chce się uczyć od bojowników Wagnera

Z punktu widzenia swojego prezydenta Aleksandra Łukaszenki Białoruś może skorzystać na obecności grupy Wagnera. Oficjalna agencja prasowa Belta zacytowała prezydenta, który powiedział, że jego kraj chce uczyć się na ich doświadczeniach. „Kiedy ich dowódcy przychodzą do nas i pomagają nam… powiedz nam, co jest teraz ważne… to jest nieocenione”. Nie ma powodu, by bać się obecności najemników. „Będziemy mieć ich na oku”.

Łukaszenka wynegocjował w weekend porozumienie mające na celu zakończenie buntu oddziałów Wagnera w Rosji. Przewiduje on, że najemnicy dołączą do regularnych sił zbrojnych Rosji, wrócą do rodzin lub udają się na zesłanie na Białoruś wraz ze swoim dowódcą Jewgienijem Prigożynem.

14:30. | Putin dziękuje żołnierzom za zapobieżenie „wojnie domowej”

Po buncie grupy najemników Wagnera w zeszłą sobotę prezydent Rosji Władimir Putin podziękował rosyjskim żołnierzom za zapobieżenie „wojnie domowej” poprzez ich rozmieszczenie. W przemówieniu do sił bezpieczeństwa w Moskwie powiedział: „W rzeczywistości zapobiegliście wojnie domowej”. Jednocześnie Putin powiedział, że ani armia, ani ludność nie popierają zbrojnego powstania wagnerowskich najemników. „Ludzie, którzy zostali wciągnięci do buntu, zobaczyli, że armia i lud nie są po ich stronie”. Putin uczcił minutą ciszy pamięć rosyjskich pilotów poległych w powstaniu.

14:24 | Rosyjskie media: wycofanie zarzutów wobec bojowników Wagnera

Według rosyjskich mediów, rosyjskie służby specjalne FSB wycofały zarzuty wobec bojowników grupy najemników Wagnera z powodu ich buntu. Stało się tak, ponieważ uczestnicy powstania „zaprzestali działań zmierzających bezpośrednio do popełnienia przestępstwa” – poinformowała FSB w oświadczeniu przekazanym przez rosyjskie agencje informacyjne. „W związku z tymi i innymi okolicznościami mającymi znaczenie dla śledztwa organ śledczy podjął decyzję o zamknięciu sprawy karnej” – czytamy w oświadczeniu.

14:23 | Gdzie jest szef Wagnera, Prigoschin, wciąż nieznany

Według rosyjskiego rządu, trzy dni po zakończeniu buntu Grupy Wagnera los ich szefa Jewgienija Prigożyna pozostaje nieznany. Rzecznik rządu Dmitrij Pieskow powiedział, że nie ma pojęcia, ilu wagnerowskich najemników przyjęłoby ofertę prezydenta Rosji Władimira Putina i podpisało kontrakt z wojskiem.

14:08 | Rosyjski atak na ukraińskie miasto Krzemieńczuk

W rocznicę ciężkiego nalotu na centrum handlowe w Krzemieńczuku Rosja ponownie wystrzeliła rakiety w centralne ukraińskie miasto. Jak poinformował gubernator obwodu połtawskiego Dmytro Łunin, zaatakowana została kolonia ogrodów i domków letniskowych. Ale nikt nie został ranny ani zabity.

Szacuje się, że rok temu w ataku rakietowym zginęło co najmniej 20 osób. W Krzemieńczuku znajduje się rafineria ropy naftowej, która od początku wojny była wielokrotnie atakowana przez Rosję. Według ukraińskich władz nie jest już aktywny.

13:30. | Rosja chce uzbroić Gwardię Narodową w czołgi

Rosyjska Gwardia Narodowa (Rosgwardia) musi zostać wyposażona w ciężką broń i czołgi po klęsce powstania najemników grupy Wagnera. Jak poinformowała rosyjska agencja informacyjna RIA, poinformował o tym szef Gwardii Narodowej Wiktor Sołotow. Według agencji informacyjnej TASS Zołotow powiedział, że wagnerowscy najemnicy nie mogliby zdobyć Moskwy, gdyby kontynuowali swoją marszową misję.

11:35 | Raport ONZ: Rosja aresztowała setki cywilów od początku wojny

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), Rosja aresztowała ponad 800 cywilów w obu krajach od czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Według raportu Biura Praw Człowieka ONZ, 77 z nich zostało straconych. Obserwatorzy ONZ zidentyfikowali również wzorce zachowań, które doprowadziły do ​​arbitralnych aresztowań, tortur i złego traktowania. Częścią tego jest również „znikanie” ludzi. Ukraina naruszyła również prawo międzynarodowe, arbitralnie zatrzymując cywilów, choć w znacznie mniejszym stopniu.

11:20 | Rosyjsko-niemiecki autor Wladimir Kaminer o powstaniu Wagnera

Rosyjsko-niemiecki pisarz Wladimir Kaminer w rozmowie z MDR skomentował powstanie grupy Wagnera. Powiedział między innymi, że nie wierzy, że szef Wagnera Jewgni Prigożyn maszerował do Moskwy w celu przejęcia władzy w Rosji. Według niego Prigożyn chciał tylko zwiększyć presję, ponieważ rosyjskie dowództwo wojskowe rzekomo planowało odcięcie podaży pieniądza.

09:19 | Putin mówi o śmierci w powstaniu grupy Wagnera

TO Prezydent Rosji Władimir Putin po raz pierwszy oficjalnie potwierdził śmierć powstania najemników, oddając cześć poległym pilotom. Powiedział w przemówieniu wyemitowanym w rosyjskiej telewizji w poniedziałek wieczorem, że Rosja została „uratowana przed tragicznymi i niszczycielskimi konsekwencjami dzięki odwadze i bezinteresowności poległych pilotów-bohaterów”. Bunt grupy najemników Wagnera zagroził istnieniu Rosji, a geniusze zostaną ukarani. Szefowi Wagnera Jewgienijowi Prigożynowi obiecano zesłanie na Białoruś w ramach umowy, która doprowadziła do nagłego zakończenia buntu. Ponadto jemu i jego bojownikom obiecano bezkarność.

Według amerykańskich doniesień samolot przydzielony do Prigożyna przyleciał na Białoruś we wtorek rano. Nie jest jasne, czy szef Wagnera rzeczywiście był na pokładzie.

9:11 | Londyn: Ukraińskie wojska posuwają się na terytorium pod rosyjską kontrolą

Ukraińska kontrofensywa rozszerzyła się na obszar na wschodzie kraju, okupowany od 2014 roku przez wojska rosyjskie. Wynika to z opublikowanego we wtorek raportu brytyjskiego wywiadu o wojnie na Ukrainie. Według nich członkowie Sił Powietrznych Ukrainy poczynili niewielkie postępy na wschód od wsi Krasnohoriwka w pobliżu miasta Donieck. Według raportu „niedawne wielokrotne i jednoczesne ataki ukraińskie” w całym Donbasie przytłoczyły siły Donieckiej Republiki Ludowej i działające tam jednostki czeczeńskie.

6:45 rano | Rosyjskie myśliwce ćwiczą nad Bałtykiem

Kilka rosyjskich myśliwców Su-27 przygotowuje się do przyszłych misji nad Morzem Bałtyckim. (zdjęcie archiwalne)
Prawa do wizerunku: dpa

Po Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony, rosyjskie myśliwce Su-27 prowadzą ćwiczenia taktyczne nad Morzem Bałtyckim. Jak poinformował resort na Telegramie, załogi myśliwców Floty Bałtyckiej mają ostrzeliwać z powietrza wrogie pociski manewrujące i atrapy samolotów. Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie gotowości załogi lotniczej do wykonywania zaplanowanych zadań bojowych i specjalnych. Załogi pełnią również „24-godzinny dyżur bojowy” w celu ochrony przestrzeni powietrznej w rosyjskiej enklawie Kaliningrad.

00:33 | Zełenski odwiedza front na południu Ukrainy

Po wizycie u oblężonego Bachmuta prezydent Ukrainy Zełenski odwiedził też front na południu Ukrainy. Według komunikatu prasowego Kancelarii Prezydenta podziękował obecnym żołnierzom za obronę kraju i zaangażowanie w walkę o niepodległość. Według doniesień Selenskyj znajdował się na granicy obwodów zaporoskiego i donieckiego, gdzie w ostatnich tygodniach armia ukraińska zajęła kilka miejscowości.

12:00. | Wiadomości z Ukrainy z wtorku, 27 czerwca 2023 r

Dzień dobry! W naszych Wiadomościach z Ukrainy informujemy na bieżąco o rozwoju sytuacji w wojnie na Ukrainie. Aktualności pojawiają się tutaj przez cały dzień.

Źródła: m.in. AFP, dpa, Reuters, MDR

Ten temat w porządku obrad:AKTUALNOŚCI MDR | wiadomości radiowe | 27 czerwca 2023 | 6:00

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *