Putin krytykuje propozycje pokojowe Afryki

przez MDR CURRENT

Stan na 18 czerwca 2023 r. 13:20

Oto dzisiejsze wieści z Ukrainy

Relacje na temat Ukrainy są trudne, ponieważ ze względu na walki w kraju jest niewielu niezależnych przedstawicieli mediów. Informacje pochodzą głównie od ukraińskiego rządu i rosyjskiego Ministerstwa Obrony, które jednak trudno zweryfikować.

23:39 | Zełenski dziękuje zachodnim partnerom za dodatkową pomoc wojskową

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował zachodnim partnerom za trwającą pomoc wojskową. W swoim wieczornym wideoprzemówieniu Zełenski wyraźnie wspomniał także o Niemczech, które właśnie ogłosiły dostawę do atakowanego kraju kolejnych 64 kierowanych pocisków rakietowych typu Patriot dla systemów obrony powietrznej. „Niemcy, dziękuję (…) za nieustanną siłę w ochronie życia przed terrorem rosyjskich rakiet” – powiedział ukraiński szef państwa.

Zełenski podziękował też wszystkim państwom i organizacjom, które wspierają Ukrainę w walce ze skutkami powodzi po zniszczeniu tamy Kachowka. W poważnie zalanym południowym regionie Chersoniu liczba ofiar śmiertelnych nadal rosła około półtora tygodnia po katastrofie. Ukraińskie władze poinformowały w sobotę wieczorem o 16 zabitych, rosyjskich okupantach po drugiej stronie Dniepru 29. Wciąż brakuje kilkudziesięciu mieszkańców. Ukraina oskarża Rosję o celowe wysadzenie tamy i wielu międzynarodowych ekspertów uważa, że ​​jest to prawdopodobne. Moskwa temu zaprzecza.

22:07 | Liczba ofiar śmiertelnych po zniszczeniu tamy co najmniej 45

Po zniszczeniu tamy Kachowka na południu Ukrainy prawie dwa tygodnie temu liczba osób zabitych w wyniku powodzi wzrosła do co najmniej 45. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało w sobotę wieczorem, że zginęło 16 osób, a 31 zaginęło. Władze rozmieszczone przez Moskwę na okupowanych przez Rosję obszarach regionu właśnie zgłosiły śmierć 29 osób.

20:47 | Putin krytykuje propozycje Afryki

z Rosji Prezydent Władimir Putin odrzucił znaczną część Afrykańskiej Inicjatywy Pokojowej. Po wystąpieniach prezydentów Komorów, Senegalu i Republiki Południowej Afryki przerwał serię wystąpień wszystkich członków delegacji, aby wygłosić kontrprzemówienie. Powtórzył swój pogląd, że Ukraina i Zachód rozpoczęły konflikt na długo przed inwazją Rosji na Ukrainę. Obwinił także Zachód za wzrost cen żywności na całym świecie.

Prezydent Komorów i szef Unii Afrykańskiej Azali Assoumani powiedział wcześniej: „Przybyliśmy tutaj, aby wysłuchać was, a za waszym pośrednictwem, narodu rosyjskiego i zachęcić was do rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą”. Między innymi afrykańskie głowy państw i rządów proponują zawieszenie broni i środki budowy zaufania jako pierwszy krok w kierunku zakończenia wojny.

19:32 | Peskow: Transakcja zbożowa raczej nie zostanie przedłużona

Według rzecznika rosyjskiego rządu Dmitrija Pieskowa umowa zbożowa między Rosją a Ukrainą nie zostanie przedłużona. Pieskow powiedział dziennikowi „Iswiestia”, że w obecnych okolicznościach transakcja nie ma szans.

Agencja informacyjna Reuters donosi, że prezydent Władimir Putin powiedział afrykańskiej delegacji pokojowej, że umowa zbożowa nie rozwiązuje problemów krajów afrykańskich z wysokimi światowymi cenami żywności. Powodem jest to, że tylko 3% ukraińskiego eksportu zboża trafia do krajów najbiedniejszych. Umowa została zawarta między Rosją a Ukrainą ubiegłego lata, za pośrednictwem ONZ i Turcji, i obecnie uzgodniono, że zakończy się 17 lipca.

18:32 | Putin przyjmuje afrykańskie głowy państw

Władimir Putin przyjął Afrykańską Inicjatywę Pokojową i pochwalił to, co uważał za zrównoważone podejście. Rosyjski prezydent powiedział w sobotę wieczorem w Sankt Petersburgu: „Jesteśmy otwarci na konstruktywny dialog ze wszystkimi, którzy pragną pokoju, oparty na zasadach sprawiedliwości i uwzględniający uzasadnione interesy różnych stron”.

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa powiedział: „Ta wojna musi się skończyć. Musi zostać rozstrzygnięta w drodze negocjacji i środków dyplomatycznych”.

16:32 | Pistorius broni dostaw broni do Kirchentag

Minister obrony Boris Pistorius po raz kolejny bronił dostaw broni na Ukrainę na ekumenicznym kongresie kościoła w Osnabrück.

Minister obrony Pistorius nie widzi alternatywy dla dostaw broni. (zdjęcie archiwalne)
Prawa do wizerunku: dpa

Polityk SPD powiedział, że wstrzymanie dostaw broni z Zachodu oznaczałoby szybkie zakończenie wojny, „ale także koniec Ukrainy”. Do tej pory niestety brakowało decydujących kroków, aby móc wejść na drogę negocjacji pokojowych.

Pistorius zareagował na wypowiedź katolickiego kanonika Theo Paula, który powiedział: „Dlaczego dziś tak chętnie podążamy inną logiką – logiki broni? Są inne sposoby, inaczej nie wyjdziemy z tej śmierci. Tutaj.” Susanne Bei der Wieden, przewodnicząca Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Niemczech, ostrzegała, że ​​wojna na Ukrainie nie powinna tkwić w nieskończonym pętli. Jeśli teraz odbywa się globalny wyścig zbrojeń z eksportem broni, to odpowiedzialni politycy również powinni to wyraźnie powiedzieć. „Obecnie spalamy miliardy euro, których potrzebujemy na walkę z głodem i ochronę klimatu”.

15:32 | Naprawiono odliczanie śmierci po bombardowaniu

Według gubernatora Ołeha Synjehubowa, w rosyjskim ataku rakietowym na wioskę w pobliżu granicy we wschodnim obwodzie ukraińskim w Charkowie zginęły dwie osoby zamiast czterech. Gubernator powiedział teraz, że było to dwóch ochotników, 42-letni mężczyzna i 53-letnia kobieta.

14:57 | Misja pokojowa z Afryki przybyła do Rosji

Według południowoafrykańskiego biura prezydenckiego prezydent Cyril Ramaphosa przybył do Rosji. Twitter powiedział, że chce spotkać się z Władimirem Putinem „w poszukiwaniu drogi do pokoju po 16-miesięcznym konflikcie między Ukrainą a Rosją”. Oprócz Ramaphosy w misji pokojowej bierze udział trzech innych prezydentów krajów afrykańskich: Macky Sall z Senegalu, Hakainde Hichilema z Zambii i Azali Assoumani z Komorów, który obecnie przewodniczy Unii Afrykańskiej. Są też przedstawiciele Konga, Ugandy i Egiptu.

Kraje afrykańskie są poważnie dotknięte skrajnym wzrostem cen zbóż po wojnie na Ukrainie i innymi skutkami dla handlu światowego.

12:51 | Ukraina zgłasza śmierć cywilów po rosyjskim ostrzale

Według ukraińskich źródeł cztery osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym w obwodzie charkowskim. Gubernator Oleh Synyehubov powiedział, że ofiarami byli cywile. Byli w samochodzie w drodze do przygranicznej wsi Hurjiv Kozachok, która była ostrzeliwana przez armię rosyjską. Pojazd został trafiony pociskiem przeciwpancernym.

11:10 | Rosja zgłasza obronę przed atakiem na rurociąg Przyjaźń

Rosjanin Według władz obrona powietrzna odparła ukraiński atak na rurociąg Przyjaźń. Gubernator rosyjskiego obwodu briańskiego, który graniczy z Ukrainą, powiedział, że trzy ukraińskie drony wojskowe zostały zniszczone. Do ataku doszło w nocy i jego celem była przepompownia.

8:50 rano | Putin nazwał Zełenskiego „hańbą narodu żydowskiego”

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego „hańbą narodu żydowskiego”. Na forum ekonomicznym w Petersburgu Putin powiedział: „Mam wielu żydowskich przyjaciół, od dzieciństwa. Mówią: 'Zełenskij nie jest Żydem. To wstyd dla narodu żydowskiego.’”. Moskwa wielokrotnie uzasadniała swoją agresywną wojnę z sąsiednim krajem, twierdząc, że Ukraina musi zostać pozbawiona „neonazistów”. Takie wypowiedzi wywołują też wielkie międzynarodowe przerażenie, bo Zełenskij pochodzi z rodziny żydowskiej.

6:30 rano. | Zełenski: Żadnych negocjacji przed wycofaniem wojsk rosyjskich

ukraiński Prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie odrzucił negocjacje z Moskwą przed wycofaniem wojsk rosyjskich. Zełenski powiedział po spotkaniu z przedstawicielami krajów afrykańskich: „Zezwalanie na rozmowy z Rosją, gdy okupant jest na naszej ziemi, to zamrażanie wojny, bólu i cierpienia”. Jego kraj potrzebuje prawdziwego pokoju i rzeczywistego wycofania wojsk rosyjskich.

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa wezwał wcześniej Ukrainę i Rosję do deeskalacji. Ramophosa i inne głowy państw afrykańskich, takich jak Egipt, Senegal i Zambia, udały się w piątek na misję pokojową na Ukrainie. Dziś grupa chce spotkać się w Petersburgu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

12:00. | Wiadomości z Ukrainy na sobotę, 17 czerwca 2023

Dzień dobry! W naszych Wiadomościach z Ukrainy informujemy na bieżąco o rozwoju sytuacji w wojnie na Ukrainie. Aktualności pojawiają się tutaj przez cały dzień.

Źródła: m.in. AFP, dpa, Reuters, MDR

Ten temat w porządku obrad:AKTUALNOŚCI MDR | wiadomości radiowe | 17 czerwca 2023 | 6:00

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *