Putin wyklucza porażkę na Ukrainie

Fotomontaż przedstawia prezydenta Rosji Putina i byłego amerykańskiego prezentera Carlsona. (AFP / NATALIA KOLESNIKOVA GIORGIO VIERA)

Były prezenter Fox News uważany jest za prorosyjskiego i znany jest ze swojej prawicowo-konserwatywnej postawy i szerzenia teorii spiskowych. W ponad dwugodzinnej rozmowie nagranej na początku tego tygodnia i obecnie opublikowanej Putin powtórzył swoje dobrze znane stanowisko w sprawie rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie. Było to pierwsze pełne przemówienie Putina przed zachodnią publicznością od rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie.

W efekcie szef Kremla uważa, że ​​militarne pokonanie Rosji przez Ukrainę jest „niemożliwe”. Putin wykluczył także atak na inne kraje, takie jak Polska czy Łotwa. Rosja „nie jest zainteresowana rozszerzaniem konfliktu” – powiedział Putin.

Putin wskazuje na chęć podjęcia dialogu w sprawie Gerszkowicza

Putin wspomniał także o możliwości porozumienia w sprawie uwolnienia przetrzymywanego w Rosji amerykańskiego dziennikarza Evana Gerszkowicza. Rosja jest otwarta na negocjacje i gotowa rozwiązać tę kwestię.

Wybory prezydenckie w USA i stosunki ze Stanami Zjednoczonymi

Odnosząc się do listopadowych wyborów prezydenckich w USA, prezydent Rosji stwierdził, że zmiana w Białym Domu nie zmieni stosunków między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Nie chodzi tu o prezydenta, ale o głębsze różnice geopolityczne.

Między dialogiem dyplomatycznym a głosami krytycznymi

Wywiad z Carlsonem, byłym gospodarzem Fox News, jest powszechnie postrzegany jako szansa dla Putina na bezpośrednie skierowanie swoich poglądów do amerykańskiej opinii publicznej. Rozmowa wywołała sensację w Rosji i na Zachodzie. Zwolennicy postrzegają spotkanie jako ważny krok dyplomatyczny. Krytycy jednak postrzegają to jako platformę dla Putina do niekwestionowanego rozpowszechniania swojego programu.

Rzecznik ds. polityki zagranicznej grupy parlamentarnej CDU/CSU Hardt oświadczył w Deutschlandfunk, że nie wierzy w ani jedno słowo tego, co mówi Putin. Na kilka tygodni przed atakiem na Ukrainę nazwał te plany planem CIA i otwarcie okłamał przywódców zachodniego rządu.
Wywiad z panem Hardtem można przeczytać w całości tutaj.

Dalsza informacja

Klasyfikacja wywiadów przeprowadzona przez naszą korespondentkę Gesine Dornblüth
Na naszym blogu informacyjnym na temat wojny na Ukrainie znajdziesz przegląd najnowszych wydarzeń.

Ta wiadomość została wysłana 9 lutego 2024 r. w programie Deutschlandfunk.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *