Pytania i odpowiedzi: Dane dotyczące migracji: ile osób przyjeżdża i pozostaje? – Polityka

Ile osób ubiegających się o ochronę mieszka w Niemczech?

Według Federalnego Urzędu Statystycznego na koniec 2022 r. w Niemczech mieszkało około 3,1 mln osób ubiegających się o ochronę, z czego większość (2,25 mln) posiadała uznany status ochronny.

Ogólna liczba osób wzrosła o 1,14 mln w porównaniu z rokiem poprzednim, co stanowi największy wzrost w roku sprawozdawczym od rozpoczęcia statystyk w 2007 r. Było to głównie spowodowane agresją rosyjską, dlatego około 1,01 mln Ukraińców szukało ochrony w Niemczech w 2022 r.

Skąd pochodzą ci, którzy szukają ochrony?

Oprócz Ukraińców na koniec 2022 r. większość osób ubiegających się o ochronę stanowili obywatele Syrii (674 000 osób), Afgańczyków (286 000), Iraku (211 000) i Turcji (101 000). Te pięć narodowości reprezentuje prawie trzy czwarte osób ubiegających się o ochronę. Federalny Urząd Statystyczny obejmuje wszystkich cudzoziemców przebywających w Niemczech ze względów humanitarnych. Dotyczy to również osób ubiegających się o azyl w trakcie procesu oraz osób, którym odmówiono azylu.

Ile osób obecnie przyjeżdża do Niemiec?

W ostatnim czasie wzrosła liczba nowych przybyszów. Według Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (Bamf) od stycznia do sierpnia 2023 r. o azyl w tym kraju wystąpiło 220 116 osób, w większości z Syrii i Afganistanu. W około dziewięciu na dziesięć przypadków (204 461) była to pierwsza prośba po nowym przybyciu lub porodzie.

Jak to się ma do długoterminowego rozwoju?

W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (od stycznia do sierpnia) liczba wniosków o azyl w 2023 roku wzrosła o ponad 77 proc. W latach 2015 i 2016, kiedy do Niemiec przybyło wielu uchodźców, za cały rok złożono odpowiednio 476 649 i 745 545 wniosków.

A co z uchodźcami wojennymi z Ukrainy?

Nie mają oni obowiązku ubiegania się o azyl i dlatego nie są uwzględniani w statystykach dotyczących azylu. Osoby, które uciekły z krajów Europy Wschodniej spoza UE, również muszą zostać zakwaterowane i otoczone opieką w Niemczech. Od czasu rosyjskiego ataku na ten kraj w lutym 2022 r. ich liczba gwałtownie wzrosła. Według Eurostatu na koniec lipca 2023 roku w tym kraju będzie przebywać 1,15 mln ukraińskich uchodźców wojennych.

Ilu uchodźców faktycznie może przebywać?

W okresie od stycznia do sierpnia 2023 r. Bamf rozpatrzył co najmniej 175 000 wniosków o azyl. Ponad 91 000 osób uzyskało ochronę, co odpowiada ogólnemu wskaźnikowi ochrony wynoszącemu około 52 procent.

Większe znaczenie ma jednak skorygowana stopa ochrony. Ponieważ wiele wniosków jest podejmowanych bez sprawdzania treści. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy wniosek o azyl został wycofany lub gdy odpowiedzialność ponosi inny kraj UE. Jeśli od przetwarzanych akt odejmiemy „decyzje formalne”, otrzymamy skorygowany stopień ochrony za okres styczeń – sierpień na poziomie 71 proc.

W jaki sposób ci, którzy przybędą, zostaną rozdzieleni?

Każdy, kto przybywa do Niemiec jako uchodźca, musi najpierw się zarejestrować. Zwykle ma to miejsce w ośrodku recepcyjnym położonym najbliżej danego państwa. Podział pomiędzy kraje związkowe opiera się na „kluczu Königsteina”. Według tego raportu najwięcej osób ubiegających się o ochronę powinna przyjąć najludniejsza Nadrenia Północna-Westfalia (21 proc.), a za nią plasują się Bawaria (15,6 proc.) i Badenia-Wirtembergia (ok. 13 proc.).

Według Federalnego Urzędu Statystycznego, na podstawie liczby ludności krajów związkowych na koniec 2022 r. najwięcej osób ubiegających się o ochronę mieszkało w miastach-krajach Brema (6,3 proc. populacji), Hamburgu (4,8 proc.) i Berlinie (4,8 proc. ). ). Najniższe odsetki odnotowano w Bawarii (2,8), Brandenburgii (2,8) i Meklemburgii-Pomorzu Przednim (2,9).

Ilu musi opuścić Niemcy?

Jeżeli decyzja o azylu będzie negatywna, istnieje ryzyko wydalenia. Jak wynika z Centralnego Rejestru Cudzoziemców, na koniec 2022 roku w Niemczech do opuszczenia kraju musiało w sumie 304 308 osób, z czego 248 145 posiadało zezwolenie na tolerancję. Oprócz osób, którym odmówiono azylu, zagraniczni turyści, pracownicy i studenci mogą zostać zmuszeni do opuszczenia kraju, jeśli wygasła ich wiza lub zezwolenie na pobyt.

Osoby tolerowane nie mogą zostać wydalone z określonych powodów, np. z powodu braku dokumentów tożsamości, choroby lub posiadania małoletniego dziecka posiadającego zezwolenie na pobyt. Tolerancja jest zawsze ograniczona.

Według rządu federalnego w 2022 roku z Niemiec deportowano prawie 13 tys. osób zmuszonych do opuszczenia kraju.

Od decyzji Bamf przysługuje także odwołanie. W 2022 r. sądy rozstrzygnęły 96 495 spraw. Następnie wydano pozytywne decyzje azylowe (461 razy), przyznano ochronę uchodźcom (5396) lub ochronę uzupełniającą (1353) oraz wydano zakaz wydalenia (9385).

Co to jest azyl i kto może się o niego ubiegać?

W Niemczech prawo do azylu jest zakotwiczone w Ustawie Zasadniczej: „Osoby prześladowane politycznie mają prawo do azylu” – stwierdza art. 16a. Jest to jedyne podstawowe prawo, z którego mogą korzystać wyłącznie cudzoziemcy. W rzeczywistości większość ludzi jest objęta ochroną na mocy Konwencji Genewskiej dotyczącej uchodźców lub ograniczoną ochroną (dodatkową). Dotyczy to osób zagrożonych torturami, karą śmierci lub samowolną przemocą w kontekście konfliktu zbrojnego w ich kraju.

Kiedy nie ma szans na azyl?

Kryteriami wyłączenia prawa do ochrony są poważne przestępstwa i przestępstwa lub jeżeli dana osoba stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Niemiec. Generalnie prawo do azylu nie przysługuje, jeżeli cudzoziemiec pochodzi z jednego z tzw. bezpiecznych krajów pochodzenia, jak UE, państwa Bałkanów Zachodnich, Ghana czy Senegal. Nawet jeśli istnieje już ochrona w bezpiecznym kraju trzecim (UE, Norwegia, Szwajcaria), nie będzie już możliwości ubiegania się o azyl w Niemczech.

Jakie świadczenia otrzymują i kiedy mogą pracować?

To, czy osoby ubiegające się o ochronę będą mogły pracować i otrzymywać świadczenia socjalne, zależy od ich statusu. Osoby uprawnione do azylu, czyli uznani uchodźcy lub osoby korzystające z ochrony uzupełniającej, co do zasady mogą pracować. Masz zatem prawo do dodatku obywatelskiego w wysokości obecnie 502 euro (osoby samotne). Osoby ubiegające się o azyl i osoby tolerowane zazwyczaj potrzebują pozwolenia na pracę wydanego przez władze imigracyjne. Federalna Agencja Pracy (BA) musi z reguły zatwierdzić zatrudnienie.

Procedura azylowa może zająć dużo czasu – tyle czasu przysługują inne świadczenia socjalne. Reguluje je Ustawa o świadczeniach dla osób ubiegających się o azyl. Osoby samotne otrzymują łącznie 410 euro miesięcznie.

A co z Ukraińcami, którzy uciekli?

Ukraińcy, którzy uciekli z powodu rosyjskiej wojny agresywnej, są zwolnieni z tych regulacji prawnych dotyczących osób ubiegających się o azyl. Jako uznani uchodźcy wojenni, od pierwszego dnia są traktowani na równi z obywatelami Niemiec pod względem świadczeń socjalnych i mogą ubiegać się o świadczenia obywatelskie.

Ukraińcy mieszkają także w innych krajach UE – jak tam jest?

Nie tylko Niemcy dostarczają setki tysięcy Ukraińców, ale także najbliżsi sąsiedzi zaatakowanego państwa. Na koniec lipca 2023 r. w Polsce zarejestrowanych było ponad 970 tys. obywateli Ukrainy spoza UE i prawie 370 tys. w Czechach. Jeśli odniesiemy dane do odpowiedniej liczby ludności, najwyższe wskaźniki odnotowano w Czechach (33,0 uchodźców z Ukrainy na 1000 mieszkańców), Polsce (26,4), Estonii (25,9), Bułgarii (25,3) i Litwie (25,0). . i Łotwa (22,6). Dla Niemiec wartość ta wyniosła 13,6.

Dlaczego Polska jest także celem uchodźców azylowych?

W ostatnich miesiącach do Niemiec przybyło więcej osób ubiegających się o azyl, zwłaszcza przez Czechy i Polskę, ale także innymi drogami. Od stycznia do końca sierpnia policja federalna naliczyła ponad 70 000 nieautoryzowanych wejść w porównaniu z prawie 45 000 w tym samym okresie ubiegłego roku. Trasa ewakuacji z Bałkanów Zachodnich przebiega głównie przez Europę Wschodnią. W 2022 r. we Frontexie zgłoszono tam funkcjonariuszom straży granicznej UE 145 600 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy, co stanowi wzrost o 136% w porównaniu z 2021 r.

Jaka jest sytuacja na Morzu Śródziemnym?

Również tutaj ruchy uchodźców są coraz bardziej zauważalne. Według danych UE w okresie od stycznia do sierpnia 2023 r. ponad 160 000 osób bezpiecznie dotarło do Europy przez Morze Śródziemne. Według organizacji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców IOM w tym okresie zginęło lub zaginęło 2741 osób. Główny cel podróży: Włochy. Od początku roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych naliczyło drogą morską około 130 000 migrantów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *