Rada Morza Bałtyckiego wzywa do współpracy w odzyskiwaniu amunicji

Wismar – Osiem krajów graniczących z Morzem Bałtyckim omawia nowe reakcje na agresywną wojnę Rosji na Ukrainie, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez ekspansję energii odnawialnej oraz wydobycie amunicji i materiałów wybuchowych z Morza Bałtyckiego. – Zdjęcie: Jens Büttner/dpa

Atak Putina na Ukrainę zbliża do siebie kraje bałtyckie. Otwarte pozostaje jednak to, w jaki sposób niektóre wspólnie zaplanowane zapowiedzi zostaną wdrożone.

W obliczu rosyjskiego ataku na Ukrainę państwa bałtyckie chcą zacieśnić współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i energetyki.

Po dzisiejszym spotkaniu w Wismarze Rada Państw Morza Bałtyckiego zgodziła się również na zacieśnienie współpracy w ratowaniu i usuwaniu amunicji z wojen światowych składowanej na dnie morskim w celu ochrony morskich elektrowni i infrastruktury podwodnej.

1 lipca Finlandia przejmie od Niemiec przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Oprócz Niemiec i Finlandii, Norwegia, Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Szwecja, Islandia i UE są również częścią komitetu regionalnego z siedzibą w Sztokholmie, założonego w 1992 roku.

Członkostwo Rosji w Radzie zostało zawieszone w marcu 2022 r. po rozpoczęciu wojny napastniczej przeciwko Ukrainie. W efekcie Moskwa zapowiedziała wycofanie się w maju 2022 roku. Przed atakiem na Ukrainę Rada była jednym z cykli, podczas których możliwa była konkretna współpraca techniczna z Moskwą.

Zatopiono do 400 000 ton amunicji

Zdaniem federalnej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock inwestorzy powinni w przyszłości angażować się w budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku w ramach odzyskiwania amunicji. Tak jak są tego przykłady w wykorzystaniu poligonów wojskowych na lądzie, tak inwestorzy musieliby płacić za budowę elektrowni w zamian za korzystanie z terenu do rozminowywania i innych środków bojowych. , powiedział na koniec polityk Zielonych spotkania. w hanzeatyckim mieście Meklemburgia-Pomorze Przednie.

W deklaracji końcowej członkowie Rady podkreślają zagrożenia, jakie niesie ze sobą amunicja konwencjonalna i chemiczna dla środowiska morskiego, rybołówstwa, żeglugi i elektrowni odnawialnych. Według szacunków Instytutu Graficznego Przetwarzania Danych im. Fraunhofera w Morzu Bałtyckim zatopiono po wojnach światowych do 400 tys. ton amunicji konwencjonalnej i ok. 40 tys. ton bojowych środków chemicznych.

Baerbock dał jasno do zrozumienia, że ​​wspólne wysiłki na rzecz pozbycia się amunicji byłyby tańsze niż działanie każdego kraju w pojedynkę. Nie zobowiązała się jednak do udzielenia pomocy finansowej słabszym finansowo państwom Morza Bałtyckiego. Mimo wspólnego interesu każde państwo jest odpowiedzialne za własne wody terytorialne – powiedział polityk Zielonych.

Norweska minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt i fińska minister spraw zagranicznych Johanna Sumuvuori również uważają udział prywatny za ważny. Zdaniem Huitfeldta za bezpieczeństwo na dnie morskim odpowiadają wspólnie wszystkie kraje regionu – nawet te, które mają do dyspozycji mniej pieniędzy niż Norwegia i Niemcy.

Potępiono działania Rosji

Łącznikiem spotkania była reakcja na wojnę rosyjskiej agresji na Ukrainie. W swoim oświadczeniu końcowym RPMB potępiła „agresywne, prowokacyjne i bezpodstawne” zachowanie rosyjskiej marynarki wojennej i sił powietrznych na Morzu Bałtyckim i nad Morzem Bałtyckim. Byłoby to sprzeczne z ogólnie przyjętymi normami bezpieczeństwa na morzu iw powietrzu. Stwarza to zagrożenie dla nawigacji i komunikacji.

Sumuvuori powiedział, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo, CBSS myśli nie tylko o bezpieczeństwie wojskowym. Podaż, bezpieczeństwo gospodarcze i energetyczne są również uwzględniane, jeśli chodzi o odporność społeczeństw w regionie.

Wizja przyszłości 2040

Ministrowie planowania przestrzennego z Niemiec, Estonii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji przyjęli swoją wizję przyszłości do 2040 r. na konferencji, która odbyła się w tym samym czasie co spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Wismarze w sprawie wsparcia dla regionu Morza Bałtyckiego.

„W czasach globalnych zmian skoordynowane i zintegrowane planowanie przestrzenne ma fundamentalne znaczenie” – powiedziała w oświadczeniu federalna minister budownictwa Klara Geywitz (SPD).

© dpa-infocom, dpa:230602-99-919087/5

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *