Sygnał alarmowy ze Starych Troków
Mieszkaniec Starych Trok, zaangażowany w działalność publiczną, zwrócił się do redakcji z prośbą o pomoc Agneška Rynkevičienė. Wyraziła obawy, że miejscowi Polacy dążą do zniszczenia Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach.
„Po ogłoszeniu przez rząd reorganizacji sieci szkolnej niektóre gminy już podjęły stosowne uchwały, inne wciąż je rozważają. Odnosiło się wrażenie, że władze powiatu trockiego, wbrew opinii mieszkańców, również zdecydowali o wszystkim i staniemy w obliczu faktu – kobieta podzielała niepokój mieszkańców – przyszli przedstawiciele gminy i powiedzieli, że nasza szkoła stanie się filią gimnazjum w Trokach. jest jasne, że muszą istnieć wyjątki dla szkół mniejszościowych. Stara Szkoła w Trokach liczy 80 dzieci i w klasie jest co najmniej 4 uczniów, co jest zgodne z wyjątkami przewidzianymi przez rząd, ale rząd w Trokach nie bierze tego pod uwagę Jednocześnie, o ile wiem, nie planują reformy małych szkół litewskich działających w powiecie”.
Według Agneški, administracja powiatu trockiego pod pozorem reformy postanowiła po prostu zająć się placówkami oświatowymi mniejszości narodowych.
„Chcemy przekształcić naszą szkołę w filię gimnazjum im. Trakai i Paluknis Longinas Komolovskis – Lentvaris gymnasium. W Połukniu zostaną zniszczone klasy od 9 do 12, a dla uczniów zostanie zorganizowany transport. praca, ale czy ktoś pomyślał o dzieciach?- zastanawiał się mieszkaniec Trok.- Nie ma bezpośredniej drogi z Połuknisu do Lentwaris, jeśli dzieci są przewożone razem, część ich podróży spędzi kilka godzin dziennie.
Z drugiej strony, jeśli rodzice coś ubiorą, przeniosą młodszych do innych szkół ze starszymi. W ten sposób nasze placówki edukacyjne i Połuknis stracą uczniów, potem nauczyciele, którzy znajdą się bez opłat, odejdą i placówki można w ogóle zlikwidować. „
Według kobiety, ich szkoła mogła być celem reformatorów także dlatego, że została niedawno zreorganizowana za polskie pieniądze.
„Budynek został wyremontowany, całe wyposażenie zostało zakupione, a działająca w pobliżu litewska szkoła nie może się tym pochwalić. Poza tym w mieście krążą plotki, że jego budynkiem interesuje sąsiednia firma, więc są podejrzenia, że właśnie dlatego chcą, abyśmy przenieśli litewską szkołę i sprzedali budynek – powiedziała głośno Agneška. – Według dostępnych informacji wiceburmistrz Trok, Jonas Kietavičius, naciska na reformy, a inni członkowie rady naciskają na jego poparcie.
Ale nie poddamy się.
Mieliśmy konferencję prasową w Sejmie. Odbyło się spotkanie z ministrem edukacji, nauki i sportu Jurgitą Šiugždinienė. Ten ostatni był bardzo rozczarowany – minister w obecności polskiego konsula skarcił nas, że nie poparli tej „reformy”.
Zarzuty dyskryminacji
Dziś pod egidą rządu odbył się w Wilnie wiec dla rodziców i tych, którzy nie byli zadowoleni z planowanych reform szkolnych.
A.Rynkevičienė, z którą rozmawiano podczas pikiety, poinformowała, że Gmina Rejonu Trockiego całkowicie je zignorowała.
„Polska frakcja gminy zasugerowała w poniedziałek, aby nie przyspieszać reform, ale ich propozycja nie została nawet uwzględniona w środowej dyskusji nad propozycjami. Zobaczymy, jak sobie poradzą na spotkaniu w czwartek, ale krążą pogłoski, że gmina otrzymała polecenie z góry, otworzyła kobietę publiczną – Otrzymujemy wsparcie zarówno od Polski, jak i od środowisk polonijnych mieszkających w Stanach Zjednoczonych i innych krajach Wszystkich dziwi podwójny standard litewskiego rządu – szacunek dla mniejszości narodowych jest deklarowane publicznie, a w rzeczywistości ich interesy są całkowicie ignorowane”.
Ustalono również innych uczestników rajdu. Według nich rząd zebrał się nie tylko w obronie obu szkół mniejszości narodowych, ale także w celu zwrócenia uwagi na od dawna nierozwiązany problem edukacji mniejszości narodowych. Obawiano się, że reforma szkół doprowadzi do ich zaniku, co również negatywnie wpłynie na życie kulturalne mniejszości narodowych, gdyż placówki oświatowe nie tylko zajmują się edukacją, ale stają się także ośrodkami kultury w obrębie społeczności.
Władze nie widzą problemu
Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu szybko zdementowało nie tylko uwagi mieszkańców Starych Trok, ale i samo spotkanie.
„Po pierwsze, minister nie odwiedził okręgu trockiego. Po drugie, minister zawsze komunikuje się uprzejmie i kulturalnie z ludźmi” – czytamy w odpowiedzi.
Pełnomocnik tej ostatniej, zastępca burmistrza J. Kietavičius zwrócił również uwagę, że informacje o naciskach na pozostałych radnych są nieprawdziwe.
„Członkowie grupy socjalistycznej w Radzie zaprosili ich na zdalne spotkanie, aby wyjaśnić, jak będzie przebiegać transformacja szkoły. Spotkanie działało, przedstawiało plan transformacji placówek oświatowych, który był w przygotowaniu, ale może ktoś tak bardzo nie rozumiał” – powiedział zastępca burmistrza.
Insynuując, że nie wszyscy w sąsiedztwie popierają planowane reformy, zapewnił, że wszystkie zmiany są tylko na lepsze.
„Szkoła będzie dalej działać, otrzyma niezbędne środki finansowe i pozwoli na naukę dzieci od przedszkola do klasy 8.
Wszystkie wyjątki mające zastosowanie do mniejszości narodowych zostaną również zachowane dla placówki oświatowej. Tylko klasy 9-10 przejdą do gimnazjum w Trokach. Nie sądzę, aby trzy mile to duży dystans dla 14-15-latków, którzy również mają transport wahadłowy. Ponadto przestrzega zasad rozwoju sieci szkolnej, a w przypadku szkoły w Starych Trokach, jeśli brakuje uczniów, dyrektor powinien zadbać o więcej klas – podkreślał J. Kietavičius.
Informacje o szkołach, których reforma jest planowana
Troki zm. Dawna Szkoła Podstawowa w Trokach Andrzeja Stelmachowskiego
Piąta i szósta klasa, siódmoklasiści i ósmoklasiści uczą się we wspólnych klasach. Istnieją 2 zestawy po cztery klasy.
Zjednoczony:
Uczniowie klas od 5 do 5
Uczniowie klas od 6 do 5
Zjednoczony:
Uczniowie klas 7 do 7
Uczniowie klas od 8 do 4
Troki zm. Gimnazjum im. Pałuknisa Longina Komołowskiego
2021 – 10 absolwentów.
Siódma i ósma klasa uczą się we wspólnych klasach
Zjednoczony:
Uczniowie klas od 7 do 3
Uczniowie klas 8 do 7
Uczniowie: Od 09.01.2022 r. będzie tylko 3 dzieci w ósmej i dziesiątej klasie.
Dane Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.