Autorstwa Katji Brinkhoff
Edith może godzinami robić na drutach ze swoim króliczkiem. Kiedy Kathrin Meier gotuje, siedzi w kuchni i robi na drutach. Edith wprowadziła się do Meierów dwadzieścia lat temu. Ma teraz 80 lat. „Edith jest babcią naszej rodziny”, mówi Kathrin Meier. A potem jest Gitti. Na co dzień pracuje w warsztacie Caritasu. Jeśli zapytać 57-latkę, czym jest dla niej Kathrin Meier, odpowiedź przychodzi szybko: „Przyjaciel – ogromny”.
Edith i Gitti są dla Kathrin Meier „Jej córki”. W rzeczywistości Meierowie chcieli adoptować dzieci, a potem dowiedzieli się, że stowarzyszenie regionalne szuka dorosłych rodzin zastępczych.
Edith (80 l.) i Gitti (57 l.) przyjechały i zostały
Gitti i Edith mają sypialnie na pierwszym piętrze. Gitti pochodziła z domu grupowego piętnaście lat temu: „Byłem tak podekscytowany”– powiedziała swoim mocnym głosem. „Wtedy pomyślałem, że jest tu dobrze i byłem szczęśliwy”. To było takie proste.
„To nie jest trudne”odpowiada Kathrin Meier na pytanie, jak to jest wspierać Edith i Gitti w życiu. „To wzbogaca”. Edith potrzebuje więcej opieki niż Gitti. Bez pomocy jest zdezorientowana. Obcym trudno jest zrozumieć, co mówi.
„Praca się opłaca”
„W czwórkę dorastaliśmy razem”, mówi Katarzyna Meier. Dwanaście lat temu jej mąż doznał udaru mózgu. Od tego czasu Frank Meier porusza się na wózku inwalidzkim. Gitti i Edith były tam, kiedy Kathrin Meier nie wiedziała, co robić dalej.
Z Edith i Gitti w minibusie do Polski
Teraz planują kolejne letnie wakacje – z dziećmi, wnukami, Edith i Gitti – minibusem do Polski. Meierowie byli ze swoimi starszymi „adoptowane dziecko” już w Rosji, w Hiszpanii, popłynął w rejs. Kathrin Meier ma prawo do 28 dni urlopu, aby naładować baterie do pracy jako zastępcza matka. „Albo pójdę z dziewczynami, albo wcale”.
64-latek nie lubi słyszeć, jak ludzie mówią, że zdejmują czapki z głów przed pracą: „Zrobiłbym to ponownie w każdej chwili”.
Telewizja WDR nadaje dziś o godzinie 19:30 w waszym czasie lokalnym reportaż na ten temat Południowa Westfalia.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.