W 2022 roku ponad 9,5 miliona Ukraińców uciekło przed wojną do Polski. Prawie osiem milionów powróciło – głównie kobiety i dzieci.
Około miliona znalazło pracę. W tym roku w Polsce otworzyło się około 20 000 ukraińskich firm, w tym szkoły.
Natalia Rovytska uczy w ukraińskiej szkole w Warszawie. Mówi, że dzieci powinny uczyć się albo w innych szkołach, albo w ukraińskich szkołach internetowych. „Albo muszą chodzić do polskich szkół. Po prostu w polskich szkołach jest za mało miejsc”.
„Plany zmieniają się każdego dnia”
Marek jest uczniem ukraińskiej szkoły w Warszawie. Cieszy się, że może uczyć się w swoim ojczystym języku. „Mogłabym np. iść do polskiego liceum, bo uczę się angielskiego. Jak wszystko pójdzie dobrze, to moglibyśmy wyjechać do Anglii, ale teraz jesteśmy w Polsce przez rok”. Może wrócą na Ukrainę – mówi Marek – plany zmieniają się z dnia na dzień.
Nauczycielka Natalia wyjaśnia, że czuje wdzięczność. „Przyjechałem do Polski i ta rodzina mnie przyjęła. To są ludzie, których nie znałem. Rozumiemy, że nikt nam nic nie jest winien. Powinniśmy sami zarabiać i dlatego pracujemy. Rozumiemy, że nasze dzieci są nasza przyszłość.”
wyzwanie rynku pracy
Eksperci ostrzegają, że mimo sukcesu pomocy humanitarnej wielu Ukraińców nadal potrzebuje pomocy. Migranci mniej więcej się przystosowali, ale teraz są problemy z mieszkaniem i dostępem do rynku pracy – mówi Marta Jaroszewicz z Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Teraz musimy zacząć myśleć o długoterminowej strategii. .
Wojna na Ukrainie spowodowała największą migrację uchodźców do Europy od czasów II wojny światowej. To duże wyzwanie dla wszystkich krajów sąsiednich.
W samej Polsce nadal mieszka około 1,5 miliona Ukraińców. Większość z nich nie ma dalekosiężnych planów. I nawet jeśli wielu z nich zostanie w kraju, większość chciałaby jak najszybciej wrócić do domu.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.