Rosja nadal atakuje miasta – negocjacje w Stambule

Charków

Miasto zostało w dużej mierze zniszczone.

(Zdjęcie: IMAGO / ZUMA Drut)

Berlin Horror na Ukrainie nigdy się nie kończy: armia rosyjska zaatakowała ukraińskie miasta przed negocjacjami zaplanowanymi na wtorek w Stambule. Według ukraińskich raportów od początku wojny w samym tylko wschodnim Charkowie zostało zniszczonych blisko 1180 wielopiętrowych budynków mieszkalnych.

Według własnych oświadczeń wojska ukraińskie przeprowadziły udane kontrataki w obwodzie charkowskim. Tymczasem Stany Zjednoczone ogłosiły, że w ramach przygotowań do wojny przenoszą do Niemiec sześć samolotów walki elektronicznej.

Komisja Europejska i francuska prezydencja Rady UE przedstawiły dziesięciopunktowy plan lepszej koordynacji przyjmowania uchodźców ukraińskich.

Według źródeł ukraińskich wojska rosyjskie chcą dalej przełamywać linie obronne wokół Kijowa. Na północnym zachodzie i wschodzie armia ukraińska odpiera próby przejęcia przez żołnierzy rosyjskich kontroli nad ważnymi drogami i osadami.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Podczas ukraińskich kontrataków w obwodzie charkowskim wojska rosyjskie zostały wyparte z kilku miast, powiedział w Telegramie regionalny dowódca wojskowy Oleg Synegubow. Ukraiński Sztab Generalny poinformował także o walkach w innych częściach kraju, m.in. w obwodzie mikołajowskim i zaporoskim. Znowu tych informacji nie można niezależnie zweryfikować.

Rosja i Ukraina prowadzą we wtorek rozmowy w Stambule

Rosja i Ukraina rozpoczną we wtorek nową rundę negocjacji w Stambule. Delegacje rosyjska i ukraińska spotkają się we wtorek rano około godziny 9:30 w biurze prezydenckim Dolmabahçe w Stambule – poinformował turecki urząd prezydencki.

Delegacja ukraińska

Rozmowy w Turcji trwają we wtorek.


(zdjęcie: dpa)

Przed rozpoczęciem rozmów strona turecka chce spotkać się z delegacjami – powiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan. Ponownie podkreślił, że liczy na szybkie zawieszenie broni. Negocjatorzy ukraińscy i rosyjscy spotkali się już trzykrotnie na pograniczu białoruskim. Następnie rozmowy odbyły się za pośrednictwem wideokonferencji.

Ponad cztery tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej wojny agresji negocjacje między delegacją ukraińską i rosyjską okazują się niezwykle trudne. Na przykład Kijów chce wycofania rosyjskich wojsk i gwarancji bezpieczeństwa.

Moskwa domaga się, aby Ukraina wyrzekła się NATO i uznała separatystyczne obszary we wschodniej Ukrainie za odrębne państwa oraz anektowany w 2014 roku półwysep Krym nad Morzem Czarnym jako część Rosji. Ankara ma dobre stosunki z Moskwą i Kijowem i postrzega siebie jako mediatora.

Tymczasem w rozmowie z rosyjskimi dziennikarzami prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. Tylko wtedy mogą istnieć gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, które z kolei są podstawą do żądanego przez Moskwę wyrzeczenia się NATO. Szef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew odrzucił doniesienia o rzekomo planowanej zmianie kierownictwa Ukrainy jako fałszywe wiadomości.

USA wysyłają samoloty do walki elektronicznej do Niemiec

Amerykańskie siły zbrojne przenoszą sześć myśliwców Boeing marynarki wojennej USA z około 240 żołnierzami do bazy Spangdahlem w Nadrenii-Palatynacie, powiedział rzecznik Departamentu Obrony John Kirby.

F-35-Tarnkappenjet

Stany Zjednoczone przenoszą więcej myśliwców do Niemiec.


(zdjęcie: dpa)

Samoloty myśliwskie przydają się np. do likwidacji obrony przeciwlotniczej wrogiego państwa. Maszyny nie były przeznaczone do użycia przeciwko wojskom rosyjskim na Ukrainie, ale do wzmocnienia wschodniej flanki NATO i odstraszania Rosji.

Habeck: kraje G7 odrzucają płatności za gaz w rublach

Grupa Siedmiu głównych demokratycznych potęg gospodarczych (G7) odrzuciła rosyjskie żądania zapłaty rachunków za gaz w rublach. Minister gospodarki Robert Habeck powiedział w Berlinie po wirtualnym spotkaniu z ministrami energii G7. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w zeszłym tygodniu, że dostawy gazu do „wrogich państw” będą płatne tylko w rublach.

Przyjmowanie uchodźców ukraińskich powinno być lepiej koordynowane na szczeblu UE. Komisja Europejska i francuska prezydencja Rady UE przedstawiły odpowiedni dziesięciopunktowy plan na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych UE w Brukseli. Między innymi należy lepiej zarządzać transportem uchodźców w UE. Ponadto należy wprowadzić wspólny system rejestracji osób ubiegających się o ochronę.

Niemcy i Unia Europejska polegają na dobrowolnym przyjęciu, aby rozdzielić miliony ukraińskich uchodźców. Podczas spotkania z koleżankami z UE minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser nie chciała już więcej słyszeć o obowiązkowych kontyngentach dla krajów UE. Według ONZ ponad 3,86 miliona z ponad 44 milionów Ukraińców opuściło kraj od początku wojny. Do Polski przybyło prawie 2,3 mln osób, a według MSW w Niemczech zarejestrowano 272 338 uchodźców.

Więcej na ten temat:

Kanclerz Scholz przypomniał innym krajom UE o ich zaangażowaniu w przyjmowanie uchodźców. Do tej pory wiele osób poszukujących ochrony przybyło głównie do krajów graniczących z Ukrainą, a także do Niemiec, powiedział Scholz w Berlinie. Ale teraz muszą to być inne kraje, które również przyjmują ludzi, którzy nie są pewni, dokąd się udać.

Biden zaprzecza wezwaniu do zmiany władzy w Rosji

Prezydent USA Joe Biden zaprzeczył w swoim przemówieniu w Warszawie wzywając do upadku prezydenta Rosji. W niedzielę wieczorem reporter zapytał Bidena: „Panie prezydencie, czy chce pan usunąć Putina z urzędu?” Panie Prezydencie, czy wzywał Pan do zmiany reżimu? Biden odpowiedział: „Nie. Biden w sobotni wieczór nazwał Putina „dyktatorem” i powiedział: „Na miłość boską, ten człowiek nie może pozostać u władzy”.

Joe Biden

Amerykański prezydent ponownie próbuje nadrobić swoje wypowiedzi.

(Zdjęcie: AP)

Rosja zaklasyfikowała Deutsche Welle (DW), który został już objęty zakazem nadawania, jako „zagraniczny agent”. Zagraniczny nadawca z Republiki Federalnej Niemiec został wpisany do odpowiedniego rejestru rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. Już na początku lutego Rosja nakazała zamknięcie biura korespondenta DW w Moskwie i cofnięcie akredytacji dziennikarzy.

Ponadto krytykująca Kreml gazeta „Nowaja Gazeta” pod wpływem nacisków rosyjskich władz tymczasowo wstrzyma publikację do końca wojny na Ukrainie, o czym poinformowała redakcja w serwisie informacyjnym szorty na Twitterze.

Nieprzerwany: Wywiad z Janem Egelandem – Jak Ukraina odnajdzie pokój? „Jest wyjście z tej spirali agresji”

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *