Rosja nadal atakuje miasta – negocjacje w Stambule

grupa wagnerowska

Uważa się, że we wschodniej Ukrainie przebywa około 1000 najemników.

(Zdjęcie: broker IMAGO/zdjęć)

Nowy Jork Dziś walczące strony chcą negocjować w Stambule, ale to nie przeszkadza armii rosyjskiej w atakowaniu ukraińskich miast. Jednocześnie, według własnych oświadczeń, ukraińskie siły zbrojne próbują odeprzeć rosyjskie jednostki w kilku miejscach i w różnych miejscach.

Według raportu sytuacyjnego ukraińskiego Sztabu Generalnego, opublikowanego na Facebooku we wtorek wieczorem, Rosjanie nacierają na miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju oraz na miasteczko Barvinkove we wschodnim Charkowie. regionu.

W obwodzie ługańskim na wschodzie kraju podejmowane są próby powstrzymania rosyjskich ataków na 60-tysięczne miasta Rubiszne, 100-tysięczne Łysychańsk i 20-tysięczne Popasna. Ukraina regularnie zgłaszała walki w pobliżu trzech miast.

Jednocześnie strona ukraińska utrzymuje obronę oblężonego i obleganego miasta portowego Mariupol. W regionie Czernihowa na północy kraju podejmowane są również wysiłki, aby spowolnić rosyjskie postępy.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Siły odpowiedzialne za obronę stolicy nadal walczą wokół Kijowa i kontrolują sytuację w miejscowościach Motyszyn, Lisne, Kapitaniwka i Dmytriwka na zachód od Kijowa.

Według ukraińskich doniesień rosyjskie jednostki zostały wyparte z położonego na północny zachód od Kijowa miasta Irpin, o które od dawna toczyła się zażarta walka. Poinformowali o tym w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i burmistrz Ołeksandr Markuszin w dwóch osobnych wiadomościach wideo na Telegramie. Markushin poprosił jednak mieszkańców, aby na razie nie wracali do miasta, ponieważ nie było tam jeszcze bezpiecznie.

Grupa wagnerowska wysłana na wschodnią Ukrainę

Według brytyjskich służb specjalnych rosyjska prywatna firma ochroniarska „Grupa Wagnera” została przeniesiona na wschodnią Ukrainę. Zgodnie z aktualizacją brytyjskiego Ministerstwa Obrony, powołującą się na informacje wywiadowcze opublikowane późnym poniedziałkowym wieczorem, oczekuje się, że wykorzystają ponad 1000 najemników, w tym wyższych rangą przywódców organizacji.

Ukraiński czołg w Trosjancu

Tej nocy trwały walki w wielu częściach Ukrainy.

(Zdjęcie: AP)

Z powodu ciężkich strat i w dużej mierze wstrzymanej inwazji na Ukrainę Rosja została najprawdopodobniej zmuszona oddelegować personel wagnerowski na Ukrainę kosztem operacji w Afryce i Syrii.

Napięta sytuacja pomimo ukraińskich sukcesów – mówi Zełenski

Mimo pewnych sukcesów militarnych Zełenski nadal ocenia sytuację w swoim kraju jako napiętą. Powiedział to w swoim wieczornym przemówieniu wideo. Ponownie wezwał do zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

Odnośnie omawianego w Europie embarga na dostawy rosyjskiej ropy powiedział, że obecnie wiele wskazuje na to, że takie zaostrzenie sankcji wobec Rosji nastąpi tylko wtedy, gdy Moskwa użyje broni chemicznej.

– Nie ma na to słów – powiedział. „Pomyśl, jak daleko to zajdzie. Czekanie na broń chemiczną” – powiedział, pytając, czy wszystko, co do tej pory zrobiła Rosja, zasługuje na takie embargo. Nie podał żadnych szczegółów, skąd się wzięło. tych wskazówek.

Awaria Internetu z powodu cyberataku

Według przedstawicieli firmy i rządu doszło do poważnego cyberataku na ukraińską grupę telekomunikacyjną Ukrtelecom. Rzecznik Ukrtelecom powiedział, że atak hakera został odparty, a dostęp do Internetu był stopniowo przywracany. Obserwatorium NetBlocks donosiło wcześniej, że połączenia sieciowe w całym kraju uległy awarii.

Rosja i Ukraina prowadzą we wtorek rozmowy w Stambule

Rosja i Ukraina rozpoczynają dziś nową rundę negocjacji w Stambule. Delegacje rosyjska i ukraińska spotkają się we wtorek rano około godziny 9:30 w biurze prezydenckim Dolmabahçe w Stambule – poinformował turecki urząd prezydencki.

Wznowienie rozmów rosyjsko-ukraińskich

Przed rozpoczęciem rozmów strona turecka chce spotkać się z delegacjami – powiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan. Ponownie podkreślił, że liczy na szybkie zawieszenie broni. Negocjatorzy ukraińscy i rosyjscy spotkali się już trzykrotnie na pograniczu białoruskim. Następnie rozmowy odbyły się za pośrednictwem wideokonferencji.

Ponad cztery tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej wojny agresji negocjacje między delegacją ukraińską i rosyjską okazują się niezwykle trudne. Na przykład Kijów chce wycofania rosyjskich wojsk i gwarancji bezpieczeństwa.

Moskwa domaga się, aby Ukraina wyrzekła się NATO i uznała separatystyczne obszary we wschodniej Ukrainie za odrębne państwa oraz anektowany w 2014 roku półwysep Krym nad Morzem Czarnym jako część Rosji. Ankara ma dobre stosunki z Moskwą i Kijowem i postrzega siebie jako mediatora.

Tymczasem w rozmowie z rosyjskimi dziennikarzami prezydent Ukrainy Zełenski wezwał do wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. Tylko wtedy mogą istnieć gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, które z kolei są podstawą do wyrzeczenia się NATO przez Ukrainę. Szef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew odrzucił doniesienia o rzekomo planowanej zmianie kierownictwa Ukrainy jako fałszywe wiadomości.

Kreml o odmowie płatności rublami za gaz: nie bądźcie „dobroczyńcami”

Po tym, jak UE w dużej mierze odmówiła zapłaty za dostawy gazu w rublach, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział możliwe nowe działania ze strony Rosji. „Bez wynagrodzenia – bez benzyny”, powiedział Peskow, według państwowej agencji prasowej TASS w poniedziałek wieczorem w wywiadzie dla amerykańskiej stacji PBS. Moskwa chce poczekać na odpowiedź UE, a następnie określić kolejne kroki. „Ale na pewno nie zamierzamy przedstawiać się jako dobroczyńcy i dostarczać darmowego gazu do Europy Zachodniej” – powiedział Pieskow.

Rzecznik Kremla

Zachód rozpętał „wojnę totalną”, powiedział Dmitrij Pieskow, rzecznik rosyjskiego prezydenta Putina.


(zdjęcie: dpa)

Powiernik Putina oskarżył Zachód o rozpętanie wojny gospodarczej przeciwko Rosji. „Niestety te okoliczności są wyjątkowo wrogie” – powiedział Pieskow o sankcjach.

To doprowadziło nas do punktu „wojny totalnej”. „A my w Rosji czujemy tę wojnę w taki sposób, że kraje Europy Zachodniej, Stany Zjednoczone, Kanada i Australia prowadzą prawdziwą wojnę handlową, gospodarczą, konfiskują naszą własność, nasze pieniądze i blokują nasze finanse” – narzekał. „A teraz musimy dostosować się do nowej rzeczywistości”.

Aktualne raporty kryzysowe:

W zeszłym tygodniu Putin nakazał, aby gaz ziemny mógł być dostarczany do „nieprzyjaznych” krajów, takich jak Niemcy, jeśli płatność była dokonywana w rublach. Zostało to już odrzucone przez niektórych szefów państw i rządów w związku z naruszeniem umowy.

Od początku wojny wróciło pół miliona Ukraińców

Według ukraińskiej straży granicznej od rozpoczęcia rosyjskiej wojny agresji z zagranicy wróciło z zagranicy około 510 000 osób. Tylko w zeszłym tygodniu było 110 000 osób, powiedział w poniedziałek rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demchenko w dzienniku „Welt”. Ośmiu na dziesięciu podróżnych to mężczyźni. Większość pochodzi z Polski.

Uchodźcy na dworcu kolejowym we Lwowie

Wielu wraca teraz na Ukrainę.

(Zdjęcie: IMAGO / ZUMA Drut)

Według polskich straży granicznych od początku wojny do kraju pochodzenia wyjechało około 352 tys. Ukraińców – poinformowały w poniedziałek władze. Przed wybuchem wojny 24 lutego na Ukrainie mieszkało około 44 milionów ludzi. Według agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR około 3,9 mln osób uciekło za granicę, w tym 2,3 mln do sąsiedniej Polski.

Z wyposażeniem agencji

Nieprzerwany: Co Putin otrzymuje z rosyjskich dochodów energetycznych? W każdym razie więcej niż twierdzi kanclerz

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *