Zgodnie z zapowiedziami, w sobotę rano Rosja zawiesiła dostawy gazu do Finlandii. Rosyjski państwowy Gazprom poinformował, że fińskie przedsiębiorstwo Gasum nie uregulowało swoich płatności w rublach – zgodnie z żądaniem prezydenta Władimira Putina.
Według Gazpromu Finlandia otrzymała w zeszłym roku dwie trzecie swojego gazu z Rosji. Stanowiło to łącznie 1,49 miliarda metrów sześciennych gazu.
Według fińskiego radia gaz stanowi tylko około 5% miksu energetycznego w Finlandii. Według Gasum była to jednak jedyna firma energetyczna w Finlandii, która pozyskiwała gaz bezpośrednio z Rosji.
Prawdopodobnie nie ma wpływu na Niemcy
Pod koniec kwietnia Rosja już odcięła dostawy gazu do Polski i Bułgarii, bo nie płacą w rublach. Według Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Federalnej Agencji ds. Sieci, wstrzymanie dostaw do Finlandii nie ma wpływu na dostawy gazu w Niemczech.
Fińska firma z Espoo ogłosiła również wstrzymanie dostaw w sobotę rano. Od teraz iw sezonie letnim Gasum będzie dostarczać gaz z innych źródeł do odbiorców gazociągiem Balticconnector – wynika z oświadczenia. Sieć nadal działa normalnie.
Gasum i Gazprom już w piątek zapowiedziały wstrzymanie dostaw. To z kolei poprzedziło oświadczenie fińskiego koncernu, że prośba Gazprom Export o płatności w rublach nie zostanie przyjęta. Obie firmy nie zgadzają się również co do innych twierdzeń. Spór będzie rozstrzygany drogą prawną.
„Ale starannie przygotowaliśmy się na tę sytuację i jeśli nie dojdzie do zakłóceń w sieci gazowej, w najbliższych miesiącach będziemy mogli zaopatrywać wszystkich naszych klientów w gaz” – powiedział w piątek szef Gasum Mika Wiljanen.
Nowa metoda płatności
Przywódca Kremla Putin wprowadził nowy system płatności w odpowiedzi na zachodnie sankcje po agresji Rosji na Ukrainę. Procedura zakłada, że klienci otwierają konto w rosyjskim Gazprombanku. Tam zawsze mogą zapłacić rachunki w euro lub dolarach, bank przelicza pieniądze i przekazuje je Gazpromowi. Według rosyjskich przywódców, do tej pory około połowa odbiorców gazu w UE korzystała z nowego systemu, w tym w Niemczech.
Stosunki między Rosją a Finlandią również są napięte, ponieważ sąsiad chce teraz wstąpić do NATO, ku irytacji Moskwy. Rosja widzi, że jej bezpieczeństwo jest zagrożone przez ekspansję Sojuszu na północ i zapowiedziała reakcję, jeśli Zachód zbuduje infrastrukturę wojskową w pobliżu granicy. Z drugiej strony Finlandia – podobnie jak Szwecja – zabiega o ochronę NATO po inwazji Rosji na Ukrainę. (dpa)
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.