Słowne ataki na UE, wybuchy na Krymie – w wojnie przeciwko Ukraina Moskwa walczy na kilku frontach. Krytykowany jako „polityka nazistowska”. z Rosji Minister obrony Siergiej Szojgu przedstawił w sobotę na kongresie pod Moskwą propozycje dotyczące zakazu wjazdu Rosjan do UE. „Wciąż jesteśmy świadkami wyraźnego pojawienia się polityki nazistowskiej, ponieważ rusofobiczna idea zakazu wjazdu do krajów UE wszystkim obywatelom rosyjskim jest aktywnie promowana na najwyższych forach europejskich”.
Coraz więcej krajów samodzielnie ogranicza wydawanie wiz Schengen dla Rosjan. Należą do nich Estonia, Łotwa, Litwa i Czechy. Finlandia chce śledzić od września, Polska rozważa podobny układ. Dania naciska na europejskie rozwiązanie i również chce działać sama. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Zachód do zakazu wjazdu Rosjan do kraju.
Shoigu skrytykował, że nacjonalistyczna polityka na Ukrainie od lat jest skierowana przeciwko wszystkim, co rosyjskie. Stwierdził, że stało się to zagrożeniem dla bezpieczeństwa Rosji, ponownie uzasadniając inwazję na Ukrainę 24 lutego.
Dron zestrzelony w kwaterze głównej Floty Czarnomorskiej na Krymie
Kolejna eksplozja miała miejsce w sobotę w mieście Sewastopol na zaanektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim. Według władz szczątki zestrzelonego drona trafiły w kwaterę główną Floty Czarnomorskiej. Obrona przeciwlotnicza floty uderzyła w drona, powiedział główny administrator miasta Michaił Raswożajew. „Upadła na dach i spłonęła”. Nie ma ofiar. Urzędnik zamieścił zdjęcie zniszczonego dachu. Rasvozhayev oskarżył Ukrainę o atak. Rosja zaanektowała Krym w 2014 roku.
W ostatnich dniach w bazie wojskowej iw składzie amunicji miały miejsce silne wybuchy. Ukraina przyjęła to z zadowoleniem i ogłosiła, że spodziewa się kolejnych wybuchów. Krym nie jest bezpiecznym miejscem, powiedzieli ukraińscy przywódcy.
Londyn: Wzrost wybuchów za liniami rosyjskimi
Według brytyjskich tajnych służb nacierające wojska rosyjskie znajdują się pod presją rosnącej liczby eksplozji za ich własnymi liniami na południu Ukrainy. Chociaż żadna ze stron nie dokonała postępów na linii frontu w regionie Chersoniu, „rosnąca częstotliwość wybuchów za liniami rosyjskimi prawdopodobnie wywrze presję na rosyjską logistykę i bazy lotnicze na południu”, powiedzieli brytyjscy eksperci w codziennej aktualizacji Ministerstwa Obrony w Londynie. na wojnie na Ukrainie w sobotę. Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatniego tygodnia nastąpiły tylko minimalne zmiany na liniach frontu.
Moskwa odnotowuje sukcesy
Raport sytuacyjny MON w Moskwie wymienia sukcesy wojsk rosyjskich. Ponad 100 bojowników zginęło w atakach na ukraińskie jednostki nacjonalistyczne w obwodzie charkowskim – poinformował w sobotę rzecznik ministerstwa Igor Konashenkov w Moskwie. Zginęło również do 20 obywateli USA. Ukraina utworzyła międzynarodowy legion dla zagranicznych żołnierzy.
Moskwa twierdziła również, że rosyjscy żołnierze rozmieszczeni na Zaporożu pod koniec lipca trafili do szpitala z objawami zatrucia. W rezultacie mówi się, że zostały zatrute substancją chemiczną. Informacje nie mogły zostać zweryfikowane przez niezależną stronę.
Strona ukraińska mówiła także o nowych atakach rosyjskich. Obwód Mikołajowski został mocno zbombardowany rakietami. Sytuacja w rejonie Chersoniu na południu Ukrainy, który jest prawie w całości kontrolowany przez wojska rosyjskie, pozostanie trudna. Jednak w wielu miejscach ataki zostały skutecznie odparte.
António Guterres odwiedza centrum kontroli ziarna w Stambule
Mimo działań wojennych na Ukrainie wynegocjowana pod koniec lipca umowa o eksporcie ukraińskiego zboża do tej pory się trzyma. Sekretarz generalny ONZ António Guterres udał się w sobotę do tureckiej metropolii Stambułu, gdzie zwiedził centrum kontroli utworzone specjalnie na potrzeby umowy. Pochwalił prace związane z otwarciem bezpiecznego korytarza zbożowego. Ale eksport zboża z Ukrainy to tylko część rozwiązania. Według Guterresa rosyjska żywność i nawozy muszą mieć również nieskrępowany dostęp do rynków światowych. „Bez nawozu w 2022 roku może nie być wystarczającej ilości żywności w 2023 roku”.
Scholz składa hołd Nawalnemu w rocznicę ataku trucizną
Uwięziony przeciwnik Kremla świętował z dala od Ukrainy w Rosyjskiej Kolonii Karnej 6 w Mielechowie, około 260 kilometrów na północny wschód od Moskwy Aleksiej Nawalny druga rocznica zatrucia go na urodziny. „Po raz drugi świętuję swoje drugie urodziny. Dzień, w którym mnie zabili, ale nie zginąłem z żadnego powodu” – napisał 46-latek w pozdrowieniu z obozu jenieckiego zamieszczonym w sobotę na Instagramie. W nim ponownie obwinił przywódcę Kremla Władimira Putina za próbę zamachu z 20 sierpnia 2020 r. za pomocą śmiertelnej neurotoksyny Novichok. I skrytykował, że sprawa nadal nie została formalnie zbadana. Kreml zaprzecza, że doszło do przestępstwa.
Kanclerz Olaf Scholz przypomniał losy wybitnej postaci rosyjskiej opozycji. Według Scholza wojna rosyjska z Ukrainą ma też konsekwencje dla Rosji. „Wolność i demokracja były już zagrożone. Ale teraz wolność słowa jest jeszcze bardziej zagrożona i wielu boi się mówić, co myśli.
Szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell zażądał natychmiastowego uwolnienia Navalnego. Wezwał Moskwę do „przejrzystego śledztwa” bez dalszej zwłoki. „Nieuzasadniona, bezpodstawna i nielegalna wojna Rosji z Ukrainą nasiliła represje wewnętrzne i systematyczne represje wobec najgłośniejszych krytyków Kremla i społeczeństwa obywatelskiego jako całości” – powiedział.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.