Rosja ostro krytykuje tę decyzję – EURACTIV.de

Zmiana nazwy Kaliningradu na Królewiec, oryginalna średniowieczna nazwa miasta, to szaleństwo, powiedział Kreml po ogłoszeniu decyzji polskiego urzędu normalizacyjnego.

W 1945 roku miasto zostało oddane pod administrację sowiecką na mocy umowy poczdamskiej i przemianowane na Kaliningrad w 1946 roku na cześć rosyjskiego przywódcy bolszewickiego Michaiła Kalinina, jednego z sześciu sowieckich sygnatariuszy rozkazu egzekucji ponad 21 000 polskich jeńców wojennych z 1940 roku.

W ich wydaniu we wtorek Ogłoszenie Polska Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych (KSNG) zaleciła używanie nazwy Królewiec zamiast Kaliningrad, polskiej wersji nazwy nadanej nowo powstałemu miastu w XIII wieku przez Zakon Krzyżacki, do którego wówczas należał region.

„To już nawet nie jest rusofobia, to szaleństwo na pograniczu, które dzieje się w Polsce” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. PRZYPADEK.

Na poparcie nowej rekomendacji KSNG powiedział, że miasto było historycznie znane w Polsce pod pierwotną nazwą Królewiec.

Nazywanie tak dużego miasta pod Polską imieniem Michaiła Kalinina, „przestępcy”, który był częściowo odpowiedzialny m.in. za zabójstwo polskich oficerów w Lesie Katyńskim, jest „sztuczne i nie ma nic wspólnego z samym miastem ani regionem” . ”

Jako powód wydania zalecenia podano również aktualną sytuację polityczną. Komisja stwierdziła, że ​​inwazja Rosji na Ukrainę i wojna informacyjna Moskwy powinny wywołać dalszą dyskusję na temat imion narzuconych przez Rosję.

gniew w Rosji

Zmiana nazwy miasta wywołała również silne reakcje byłego prezydenta Rosji i premiera Dmitrija Miedwiediewa. Jeśli Polsce nie podoba się nazwa Kaliningrad, to nazwy polskich miast okupowanych wcześniej przez Niemcy powinny zostać zastąpione nazwami niemieckimi – powiedział, cytując PRZYPADEK.

Dla przytoczenia kilku przykładów sugerował użycie nazwy Danzig zamiast Gdańska, Szczecina zamiast Szczecina czy Breslau zamiast Worcławia i określenie Królestwa Polskiego „w ramach Federacji Rosyjskiej”. Nawiązywał do nazwy państwa z okresu, gdy Polska znajdowała się pod okupacją Imperium Rosyjskiego, od 1815 roku do początku XX wieku.

Decyzja o wezwaniu Kaliningradu do Królewca niczego nie zmienia z praktycznego punktu widzenia – powiedział telewizji ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew. Sołowow.

„Podobne próby zastąpienia tej nazwy były już w przeszłości, niektórzy politycy używali nazwy Królewiec, mimo że nie była to nazwa oficjalna” – dodał.

„Nie ma znaczenia, jak to nazwiesz. Pytany o Królewiec czy obwód królewiecki, odpowiadam, że nie rozumiem, do czego ludzie się odnoszą – powiedział.

Ale według rzecznika rządu Dmitrija Łyskowa, oficjalna nazwa tego miejsca to Kaliningrad, a wszystko inne to insynuacje, powiedział w środę. PRZYPADEK.

Dodał, że Rosja mogłaby również używać niemieckich nazw dla polskich miast, jak sugeruje Miedwiediew, ale szanuje oficjalne nazwy miejscowości i zobowiązuje innych do tego samego.

Symboliczna zmiana

Według polskiego Ministerstwa Rozwoju i Technologii zmiana nazwy była inicjatywą samorządów, wspieraną przez Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, mającą na celu powrót do tradycyjnego i historycznego nazewnictwa nazw geograficznych.

Zmiana ma charakter czysto symboliczny i nie odnosi się do narodowości – poinformowało ministerstwo w swoim oświadczeniu. oficjalne ogłoszenie. Jednak polskie karty będą teraz nosić nazwę Królewiec.

Wbrew oświadczeniom KSNG i Ministerstwa Rozwoju Marcin Przydacz, szef biura polityki zagranicznej prezydenta RP, zaprzeczył politycznym motywacjom zmiany.

Przez setki lat miasto nazywało się po polsku Królewiec – powiedział Przydacz, odnosząc Kreml do „podstaw historii”.

Nazwany na cześć króla Czech przez mnichów-wojowników

Miasto zostało założone w połowie XIII wieku na miejscu dawnej pruskiej kolonii Twangste przez Krzyżaków podczas wypraw krzyżowych na północy i zostało nazwane Królewcem na cześć króla czeskiego Ottokara II, który pomagał Zakonowi Krzyżackiemu w podboju terytoriów . plemiona pruskie.

Do XVI wieku miasto było jednym z państw Zakonu Krzyżackiego, ważnym ośrodkiem miejskim, aw latach 1457-1525 stolicą Wielkiego Mistrza Zakonu. Miasto pozostawało pod administracją pruską, a następnie niemiecką aż do II wojny światowej.

Po zajęciu Królewca przez Związek Radziecki 9 kwietnia 1945 roku, na mocy umowy poczdamskiej z 1945 roku, został oddany pod administrację sowiecką.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *