Rosja sabotowała myśliwce przed dostawą na Ukrainę: „uszkodzone” i „wadliwe”

  1. Strona główna
  2. polityka

Utworzony:

Z: Christopha Gschössmanna

Ukraina wita dostawy samolotów bojowych z Polski i Słowacji. Ale maszyny na Słowacji mogły zostać sabotowane.

Monachium – Ukraina od dawna ma nadzieję, że zachodnie samoloty bojowe będą bronić się przed rosyjską inwazją. Ale dostawa 13 myśliwców MiG-29 ze Słowacji może być dla obrońców fatalna w skutkach. Według słowackich mediów sabotowali ich rosyjscy technicy w drodze na Ukrainę.

Myśliwce dla Ukrainy: czy Rosja sabotowała zasoby wojskowe UE?

Według raportu technicy, którzy pracowali w bazie słowackich sił powietrznych do końca 2022 roku, uzyskali dostęp do samolotów i prawdopodobnie uszkodzili niektóre części, zanim zostały dostarczone do stolicy Ukrainy, Kijowa. — powiedział głośno słowacki minister obrony Jaroslav Nad Niepodległy Kijówodrzutowce są „latające, ale to nie znaczy, że są zdolne do walki”. Informator biznesowy I Telegraf poinformował o tym.

Nad dodał, że usterki w samolotach „wystąpiły tylko w częściach, do których weszli Rosjanie”. Technicy zostali zatrudnieni na podstawie długoterminowej umowy do wykonywania głównych napraw samolotów odrzutowych z czasów radzieckich. Zdaniem Nada szkody powinny być jednak możliwe do naprawienia. Według niego Ukraina ma środki, aby naprawić niedociągnięcia i doprowadzić samoloty do pełnej sprawności.

Samoloty sabotowane dla Ukrainy – ale naprawy są możliwe

„Mają pilotów, części zamienne i firmę, która pracuje nad MiG-ami od czasów sowieckich” – powiedział. Kilka tygodni temu Słowacja i Polska zobowiązały się do wysłania na Ukrainę ostatnich myśliwców MiG-29. Zdaniem Nada odrzutowce konstrukcji radzieckiej niewiele różnią się od ukraińskich MiG-29.

Wkrótce do wykorzystania w wojnie ukraińskiej: Polska i Słowacja wspierają kraj w walce z Rosją za pomocą MiG-ów. © IMAGO / Björn Trocki

Według Nada Słowacja otrzyma od Unii Europejskiej 200 mln euro w ramach rekompensaty oraz bliżej nieokreśloną broń ze Stanów Zjednoczonych o wartości 700 mln euro. Słowacja nie ma swoich MiG-ów w służbie od lata 2022 roku z powodu braku części zamiennych i doświadczonych serwisantów po powrocie rosyjskich specjalistów do kraju.

Myśliwce dla Ukrainy: Kijów liczy na maszyny F-16 z USA

Dostawa myśliwców była jak dotąd postrzegana jako kontrowersyjna. Stany Zjednoczone i Niemcy jak dotąd wykluczyły wsparcie Ukrainy myśliwcami. Brytyjski premier Rishi Sunak zapowiedział w lutym, że Ministerstwo Obrony powinno zbadać, czy dostawy są wykonalne.

Kijów wielokrotnie prosił swoich zachodnich sojuszników o nowoczesne myśliwce, licząc na F-16 ze Stanów Zjednoczonych. Rzecznik armii ukraińskiej Jurij Ignat powiedział: „MiG nie rozwiąże naszych problemów, potrzebujemy F-16. Ale MiG zwiększy nasze możliwości. Słowacja jest drugim po Polsce krajem NATO, który przychylił się do prośby Ukrainy o myśliwce do obrony przed Rosją. Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział wcześniej, że w najbliższych dniach dostarczy Ukrainie cztery MiG-29. (cgsc)

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *