Rosyjski koncern energetyczny Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Polski i Bułgarii. Polska spółka gazowa PGNiG poinformowała, że Gazprom poinformował, że dostawy gazociągiem jamalskim zostaną „całkowicie” zawieszone od środy.
PGNiG postrzega decyzję Moskwy jako naruszenie dotychczasowych kontraktów. Chcesz dochodzić odszkodowania za naruszenie umowy. Według rządu w Warszawie Polska jest jednak gotowa pozyskiwać gaz z innych źródeł.
Rosja wstrzymuje też dostawy do Bułgarii
Nieco później rząd w Sofii ogłosił również, że Rosja przestanie dostarczać gaz ziemny do Bułgarii. Bułgarska spółka gazowa Bulgargas została poinformowana we wtorek, że Gazprom wstrzyma dostawy gazu ziemnego od 27 kwietnia – poinformowało ministerstwo gospodarki.
„Strona bułgarska w pełni wywiązała się ze swoich zobowiązań i terminowo dokonała wszystkich płatności zgodnie z obecną umową” – podkreślił resort. Bułgaria jest silnie uzależniona od rosyjskiego gazu. Bułgarski premier Kirił Petkow zapowiedział wcześniej, że w środę Kijów odwiedzi delegacja rządu Bułgarii.
Rosja zagroziła odcięciem dostaw gazu do krajów europejskich, jeśli nie zapłacą za import w rublach, o co prosili od marca. Polska wielokrotnie deklarowała wówczas, że nie chce przychylić się do wniosku. Ze swojej strony Komisja Europejska zwróciła się do importerów gazu w UE o dalsze płacenie w uzgodnionej w umowie walucie. W 97% przypadków jest to euro lub dolar.
Morawiecki: Polska jest gotowa
Po spotkaniu z kanclerzem Olafem Scholzem we wtorek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki powiedział: „Otrzymywaliśmy groźby od Gazpromu wstrzymania dostaw gazu”. Może Rosja próbuje w ten sposób szantażować Polskę. Polska z wyprzedzeniem przygotowała się jednak do dywersyfikacji dostaw gazu. Gospodarka nie jest zagrożona. Magazyny gazu są zapełnione w 76%.
Polska minister klimatu Anna Moskwa podkreśliła: „Jesteśmy gotowi na całkowite wstrzymanie dostaw rosyjskich surowców”. Wasz kraj od pierwszych dni wojny ukraińskiej deklaruje gotowość do całkowitej niezależności od rosyjskich surowców.
Ministerstwo Energii w Sofii poinformowało we wtorek wieczorem, że Bułgaria podjęła również kroki w kierunku alternatywnych dostaw gazu. Na razie nie ma potrzeby ograniczania zużycia gazu – powiedział. Minister energetyki Aleksandar Nikołow chciał w środę skomentować zamrożenie dostaw gazu ziemnego z Rosji.
Habeck: Zmniejszenie zależności od gazu
Gazociąg jamalski łączy Rosję z Niemcami przez Polskę. Dostawy gazu tym gazociągiem ulegają ciągłym wahaniom – na razie bez zauważalnych konsekwencji dla dostaw gazu w Niemczech. Bezpieczeństwo dostaw w Niemczech jest obecnie nadal gwarantowane – poinformowała wieczorem rzeczniczka federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni). „Uważnie monitorujemy sytuację”.
W związku z wojną na Ukrainie w UE toczy się obecnie ożywiona debata na temat możliwych sankcji energetycznych wobec Rosji. Na początku sierpnia w UE zacznie obowiązywać embargo na węgiel na Rosję. Niektóre państwa członkowskie UE postulują rozszerzenie embarga na rosyjską ropę i gaz.
Podczas wtorkowej wizyty w Warszawie minister Habeck powiedział, że zakłada, iż Niemcy mogą w ciągu kilku dni uniezależnić się od rosyjskich dostaw ropy. „W przypadku gazu ciężko pracujemy, aby przezwyciężyć duże uzależnienie, jakie miały tutaj Niemcy, co było błędem” – powiedział minister gospodarki. Zapowiedział ścisłą współpracę z Polską w dziedzinie energetyki.
Z wyposażeniem agencji.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.