wzrost ceny
–
Polska chce przeciwdziałać wysokiej inflacji – i drastycznie obniżyć cenę gazu
W sąsiednim kraju ceny rosną szybciej niż w Niemczech. Polski rząd chce zatem obniżyć VAT na niektóre produkty – m.in. żywność, benzynę i olej napędowy.
W Polsce wiele rzeczy obecnie drożeje: pod koniec zeszłego roku inflacja wzrosła jeszcze bardziej niż w Niemczech – bardziej niż przez 20 lat. Polski rząd planuje zatem działania przeciwko gwałtownemu wzrostowi cen, w tym obniżki podatków i dotacje dla polskich obywateli.
Podczas gdy inflacja w Niemczech wyniosła w grudniu 5,3% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, w Polsce była znacznie wyższa: 8,6%. Dla porównania: w strefie euro osiągnął maksymalnie pięć procent. W efekcie Polacy muszą płacić więcej w supermarkecie, na stacji benzynowej czy za rachunki za prąd i ogrzewanie. „To narastająca katastrofa, rabunek w biały dzień” – wykrzyknął obywatel polskiej telewizji.
„Tarcza przeciwinflacyjna” z lutego
Zdaniem polskiego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, nie można już wykluczyć inflacji powyżej 10% w tym roku. Z tego powodu jego rząd zapowiedział „tarczę antyinflacyjną”: podatek zostanie obniżony na produkty szczególnie dotknięte inflacją. Gospodarstwa domowe o niskich dochodach powinny otrzymywać dotacje.
Środki powinny obowiązywać od 1 lutego, powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki. Ma to na celu całkowite zniesienie podatku VAT na żywność, gaz i nawozy. Tańsze też benzyna i olej napędowy: „Chcemy obniżyć VAT na paliwo z 23 do 8%. To będzie zasadnicza zmiana cen. Polacy zobaczą jeszcze niższe ceny paliw na stacjach. Miejmy nadzieję, że za trzy, cztery tygodnie” powiedział Morawiecki.
Atrakcyjność turystyki paliwowej w regionie przygranicznym
Obniżenie VAT na benzynę i olej napędowy powinno obniżyć cenę do około pięciu złotych, czyli równowartości 1,10 euro za litr. Dzięki temu benzyna i olej napędowy byłyby o około jedną trzecią tańsze niż w Niemczech, gdzie litr benzyny kosztuje obecnie średnio od 1,60 euro (olej napędowy) do nieco ponad 1,70 euro (benzyna). Turystyka czołgowa na pograniczu polsko-niemieckim powinna wówczas nadal rosnąć.
Obniżki podatków wprowadzone przez polski rząd są ograniczone w czasie i obowiązują tylko do końca lipca 2022 r. Od tego momentu nie można wykluczyć dalszych wysokich podwyżek cen – także paliwowych.
Transmisja: Antena Brandenburg, 13 stycznia 2022, godz.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.