Rosyjski prezydent i czołowy chiński dowódca potwierdzają współpracę wojskową – dlatego dla Putina współpraca odgrywa ważną rolę.
Moskwa (dpa) – Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Moskwie z najwyższym chińskim dowódcą Zhangiem Youxią, aby omówić rozszerzenie współpracy wojskowej. Współpraca z Chinami w sektorze zaawansowanych technologii wojskowych jest najwyższym priorytetem, Putin powiedział Kremlowi.
Zhang Youxia, wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej Chin i drugi pod względem ważności dowódca sił zbrojnych po przywódcy państwa i partii Xi Jinpingu, pochwalił zdolność Moskwy do przeciwstawienia się zachodnim sankcjom, jak podaje rosyjskie tłumaczenie.
Putin: współpraca odgrywa ważną rolę
Zachód oskarża Chiny o wspieranie Rosji bronią w jej wojnie z Ukrainą. Putin powiedział na spotkaniu, że współpraca Moskwy i Pekinu odgrywa ważną rolę w stabilizacji sytuacji międzynarodowej.
Po spotkaniu Xi ma udać się do Pekinu, aby zapoznać się z obecną sytuacją wojenną w Rosji. Chce także spotkać się w przyszłym tygodniu w San Francisco z prezydentem USA Joe Bidenem. Chiny, które określają się jako neutralne w konflikcie, wezwały do negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą.
Chiny i Rosja chcą rozszerzyć swoje stosunki wojskowe i współpracę między swoimi armiami, powiedział agencji Interfax Zhang Youxia. Mówił zatem o „wszechstronnym partnerstwie i strategicznej współpracy na najwyższym poziomie”.
Chiny nie mają obecnie ministra obrony
Chiny nie mają obecnie ministra obrony, odkąd Pekin kilka tygodni temu oficjalnie usunął Li Shangfu. Powód nie został jeszcze oficjalnie podany. Obserwatorzy uważają, że wobec Li toczyło się śledztwo w sprawie korupcji. Zwykle minister obrony reprezentuje zagraniczne interesy wojskowe Chin.
Departament Skarbu USA umieścił niedawno kilka chińskich firm na liście sankcyjnej ze względu na ich powiązania z Rosją. Oskarżono ich o pomoc Rosji w jej wojnie z Ukrainą. Chiny skrytykowały to posunięcie i zażądały, aby Stany Zjednoczone zaprzestały nadmiernych ataków na chińskie firmy.
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział, że współpraca wojskowa między Moskwą a Pekinem nie jest skierowana przeciwko państwom trzecim. „W przeciwieństwie do niektórych agresywnych państw zachodnich, nie tworzymy bloku wojskowego” – powiedział Szojgu, odnosząc się do NATO.
Ukraina przedłuża stan wojenny i mobilizację
W związku z trwającymi walkami z wojskami rosyjskimi Ukraina przedłużyła obecny stan wojenny i powszechną mobilizację o kolejne 90 dni, do 14 lutego. Jak podają ukraińskie media, zdecydowana większość dwóch trzecich w parlamencie głosowała za obydwoma ustawami. Stan wojenny i mobilizację wprowadzono natychmiast po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, ponad 20 miesięcy temu.
Ponieważ końca wojny nie widać, okres ważności był od tego czasu kilkakrotnie przedłużany. Dlatego mężczyźni w wieku poborowym w wieku od 18 do 60 lat mogą opuszczać kraj Europy Wschodniej jedynie w wyjątkowych przypadkach.
Niemcy rezygnują z użycia w Polsce systemów przeciwlotniczych
Bundeswehra zakończy w piątek do Polski żołnierzy wyposażonych w system przeciwlotniczy Patriot. Ministerstwo Obrony Narodowej w Berlinie ogłosiło, że kontrakt na obronę powietrzną ponownie przejmie Polska.
W styczniu niemieckie eskadry Patriot zostały rozmieszczone w pobliżu Zamościa w południowo-wschodniej Polsce, aby chronić przestrzeń powietrzną kraju po śmiercionośnym uderzeniu rakietowym. Miasto położone jest niedaleko granicy z Ukrainą. Początkowo systemy Patriot miały tam pozostać przez sześć miesięcy. Minister obrony Boris Pistorius (SPD) podziękował w środę żołnierzom i wyjaśnił: „Polska i Niemcy stoją ramię w ramię, aby chronić wschodnią flankę NATO – jest to dla mnie bardzo ważny znak solidarności w ramach sojuszu, a także przyjaźni i solidarności między naszymi narody.”
Doniesienia: wojska kijowskie przewożą przez Dniepr technologie pancerne
Według rosyjskich raportów wojska ukraińskie rozszerzyły swoją obecność na południowym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Istnieją oznaki transferu technologii pancernej przez rzekę – stwierdził amerykański Instytut Studiów Wojennych ISW (czasu lokalnego), cytując rosyjskich blogerów wojskowych. Ponadto według doniesień ponad 300 ukraińskich żołnierzy odwiedziło kontrolowany wcześniej przez Rosję bank w pobliżu wsi Krynki. Nie ma na to żadnego potwierdzenia ze strony ukraińskiej.
Kontrolowany przez Ukrainę brzeg dolnego Dniepru był od tygodni ciężko ostrzeliwany przez rosyjską artylerię i bombardowany przez rosyjskie siły powietrzne. Większość obwodu chersońskiego pozostaje okupowana przez wojska rosyjskie.
Ługańsk: wybitny przedstawiciel załogi zginął w eksplozji samochodu
Według zgodnych doniesień w ataku zginął wybitny przedstawiciel rosyjskiej administracji okupacyjnej w obwodzie ługańskim na wschodniej Ukrainie. Kilka rosyjskich państwowych agencji informacyjnych poinformowało, że w samochodzie 48-letniego Michaiła Filiponienki zdetonowano ładunek wybuchowy. W oświadczeniu ukraiński wywiad wojskowy przyznał się do ataku. „Wszyscy zbrodniarze wojenni i kolaboranci spotkają się ze sprawiedliwą karą!” – oznajmiła władza.
Według władz ukraińskich Filiponenko był odpowiedzialny za akty tortur na terytorium zaanektowanym przez Rosję z naruszeniem prawa międzynarodowego, a także sam brutalnie torturował.
Urodzony w 1975 roku na Ukrainie, będącej wówczas jeszcze częścią Związku Radzieckiego, Filiponenko działał w interesie Moskwy na długo przed oficjalną inwazją Rosji na Ukrainę. Po tym, jak w 2014 roku siły kontrolowane przez Moskwę zaczęły odłączać się od Ługańska, Filiponenko tymczasowo dowodził milicją separatystycznego regionu. Ostatnio był członkiem parlamentu terytorium zaanektowanego przez Rosję. Z doniesień mediów wynika, że miały już miejsce próby ataków na niego.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.