Sankcje: UE: wymiana rubla na zapłatę za gaz to sprawa Rosji – aktualności

Pod koniec marca przywódca Kremla Władimir Putin zażądał, aby kraje zachodnie otworzyły od 1 kwietnia rachunki w Gazprombanku w Rosji, aby płacić za rosyjski gaz. W przeciwnym razie dostawy do krajów „nieprzyjaznych” zostałyby wstrzymane. Zgodnie z podpisanym przez Putina dekretem, płatności na rosyjskie konto nadal można wpłacać w euro lub dolarach. Gazprombank przelicza pieniądze na ruble i przekazuje kwotę w rosyjskiej walucie do Gazpromu. Jeśli nie zostaną dokonane płatności, dostawy zostaną wstrzymane, groził Putin.

Dostawy gazu do Polski i Rosji wstrzymane

Rosja odcięła w środę dostawy gazu do Polski i Bułgarii po tym, jak oba kraje nie zgodziły się na nowy system płatności. Według Gazpromu powodem jest to, że spółki PGNiG i Bulgargaz nie płaciły w rublach na czas. Z kolei Sofia i Warszawa podkreślały, że wypełniły swoje zobowiązania.

Według informacji Komisji Europejskiej oba kraje chciały uregulować swoje rachunki tak jak przed wojną. Według urzędników większość dotychczasowych zakupów odbywała się za pośrednictwem kont w Gazprombanku w Luksemburgu. Tak więc około 97% kontraktów gazowych w UE jest denominowanych w dolarach lub euro. Według Gazpromu w czwartek Polska nadal wysyła rosyjski gaz przez Niemcy.

Komisja Europejska stwierdziła również, że nie ma informacji wskazujących, że europejskie firmy otworzyły już drugie rosyjskie konto w rublach i tym samym złamały sankcje. Jeden jest w wymianie z firmami i krajami UE. W zasadzie to do państw członkowskich należy zapewnienie przestrzegania sankcji, powiedział rzecznik Komisji.

Uniper: nie łam zasad kary

Według rzecznika Uniper jest przekonany, że płatności nadal będą realizowane w euro. Nie naruszysz zasad kary. Trwają rozmowy z Gazpromem na temat sposobu płatności. Istnieje również koordynacja z rządem federalnym i innymi firmami w Niemczech i Europie. W ciągu najbliższych 10-14 dni trzeba będzie rozwiązać problem z formą płatności. Kolejne płatności na rzecz Gazpromu przez Uniper zaplanowano na koniec maja.

Dyrektor generalny Uniper, Klaus-Dieter Maubach, powiedział wcześniej, że firma zasadniczo przygotowuje się do płacenia za pomocą „rozwiązania z dwoma kontami”. „Oznacza to, że nadal płacimy w euro i że następuje natychmiastowa zamiana na ruble, zaaranżowana przez bank Gazpromu. Że Rosjanie następnie mówią, że płaciliśmy w rublach i że musimy z tym żyć. Proces jest intensywny z dyskutowany przez rząd federalny”, powiedział „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (czwartek).

Prezydent Ifo Clemens Fuest zakłada, że ​​Rosja będzie nadal dostarczać energię. „Z ekonomicznego punktu widzenia powiedziałbym, że Rosja jest pilnie zainteresowana dalszą sprzedażą nam gazu” – powiedział portalowi informacyjnemu t-online. „W końcu to dużo pieniędzy – a przychody powinny nawet wzrosnąć”. W związku z wstrzymaniem dostaw do Polski i Bułgarii oczekuje się, że światowe ceny gazu ponownie wzrosną, przynajmniej tymczasowo.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *