Sąsiad UE na górze: te kraje są nam winne najwięcej pieniędzy

Według stanu na 31 grudnia ubiegłego roku zagraniczne państwa, firmy i osoby fizyczne są winne niemieckim podmiotom 5,564 miliarda euro. To rekord. W roku poprzednim kwota ta wyniosła niecałe 5,4 biliona euro. Według danych Bundesbanku od 2008 roku zadłużenie wzrosło o 1,8 biliona euro, czyli o około 50 procent.

aktualne: Bilans ponownie zmodyfikowany, cena akcji obniżona o połowę: Wirecard podejrzewa „gigantyczne oszustwo”

Z drugiej strony Niemcy, niemieckie firmy i osoby prywatne są winne za granicą 4,974 miliarda euro. Jednak liczb tych nie można ze sobą porównywać. I tak na przykład długi państwa niemieckiego wobec francuskiego posiadacza obligacji państwowych zostałyby skompensowane długami osoby francuskiej wobec niemieckiej spółki. To te same kraje, ale bardzo różni ludzie i instytucje.

Tak wygląda obecnie ranking 15 największych dłużników:

1. Francja – 580 miliardów euro

Od 2017 r. w czołówce naszych dłużników znajduje się Francja. Trudno się temu dziwić: nasz sąsiad jest jednocześnie naszym czwartym partnerem handlowym, z którym niedawno osiągnęliśmy nadwyżkę handlową na poziomie 40,7 mld euro. W zeszłym roku francuski dług zagraniczny wzrósł o około dziesięć procent; od 2008 roku wzrosła o 83 proc.

2. Wielka Brytania – 510 miliardów euro

Wielka Brytania ostatni raz znalazła się na szczycie tej listy w 2016 r., a data pokazuje, dlaczego to się zmieniło. Wraz z referendum w sprawie Brexitu pogorszyły się także stosunki handlowe i finansowe między obydwoma krajami. Obecnie zadłużenie zagraniczne Wielkiej Brytanii jest o 15% niższe niż w 2008 r. Tylko w 2017 r. spadło o 30 miliardów euro.

3. Stany Zjednoczone – 498 miliardów euro

Z żadnym innym krajem Niemcy nie osiągają większej nadwyżki handlowej niż ze Stanami Zjednoczonymi. W zeszłym roku było to 47,3 miliarda euro. Stany Zjednoczone są dla wielu firm ważnym rynkiem zbytu. Konsumpcja amerykańska stanowi 17 procent konsumpcji światowej. A ponieważ osoby prywatne również lubią zaciągać długi, niemieckie firmy na tym korzystają.

4. Holandia – 448 miliardów euro

Żaden inny kraj nie ma tak wysokiego zadłużenia zagranicznego wobec Niemiec jak Holandia. Natomiast nasz sąsiad zajął dopiero czwarte miejsce. Wyjaśnia to również fakt, że Niemcy kupują w Holandii znacznie więcej niż na odwrót. Holandia to kraj, z którym Niemcy mają drugi co do wielkości deficyt handlowy. W zeszłym roku było to 6,9 miliarda euro.

5. Luksemburg – 297 miliardów euro

Firmy luksemburskie importują z Niemiec towary o wartości zaledwie 5,7 miliarda euro rocznie. To nie może wyjaśniać ogromnych długów zewnętrznych małego Wielkiego Księstwa. Co ważniejsze, Luksemburg jest ogromnym centrum finansowym w Europie. A mający tu siedzibę bankierzy i firmy ubezpieczeniowe przemieszczają swoje pieniądze po całym świecie w ogromnych ilościach. Luksemburg ma najwyższy dług zagraniczny na mieszkańca na świecie i piąty co do wielkości w Niemczech.

6. Włochy – 205 miliardów euro

Od 2014 r. zadłużenie Włoch wobec Niemiec spadło o 42 mld euro. Jest to spowodowane kryzysem zadłużenia publicznego, który sprawia, że ​​włoskie obligacje skarbowe stają się coraz mniej atrakcyjne. Jednakże handel towarowy kwitnie. W tym samym okresie wzrosła z 58 do 68 miliardów euro.

7. Hiszpania – 198 miliardów euro

Zadłużenie zagraniczne Hiszpanii w Niemczech spadło o 19% od czasu kryzysu finansowego i nie wzrosło znacząco od 2014 r. Powód jest taki sam jak we Włoszech: w latach 2012–2018 hiszpańskie obligacje rządowe spadły do ​​niemal niepożądanego poziomu w ratingu kredytowym kraju. Od czasu wyjścia z tej sytuacji zadłużenie wobec Niemiec również ponownie wzrosło – ponieważ niemieckie banki i inwestorzy ponownie reagują.

Na ten temat: W sumie prawie pięć bilionów euro: jakim krajom jesteśmy winni najwięcej pieniędzy

Dłużnicy Niemiec: inne miejsca

W porównaniu z 2008 rokiem Irlandia nie znajduje się już w pierwszej siódemce największych zagranicznych dłużników Niemiec. Zadłużenie Zielonej Wyspy wobec nas spadło od tego czasu o 44 procent i wynosi obecnie zaledwie około 133 miliardów euro. Dzieje się tak także dlatego, że Irlandczycy konsekwentnie zmniejszają swój dług publiczny od 2013 roku. Od tego czasu udział ten spadł ze 123 do 75 procent produktu krajowego brutto, co oznacza spadek o 15 miliardów euro w wartościach bezwzględnych.

Razem z Austrią, Szwajcarią, Belgią, Danią i Polską wszystkie pozostałe kraje sąsiadujące z Niemcami znajdują się w pierwszej 18-tce – brakuje tylko Czech. W UE pakiet uzupełniają Szwecja, Finlandia i Grecja. Oprócz Stanów Zjednoczonych na najlepszej liście znajdują się tylko dwa inne kraje pozaeuropejskie: Kanada zajmuje 13. miejsce z 64 miliardami euro, a Chiny 18. z 48 miliardami euro.

Przeczytaj więcej tutaj:

Wirecard uwikłany jest w ogromny skandal księgowy. Prawie dwa miliardy euro najwyraźniej były dostępne wyłącznie na papierze. Sytuacja grupy DAX staje się coraz bardziej niebezpieczna: nadal nie wiadomo, kto jest ofiarą, a kto autorem skandalu księgowego, który grozi wciągnięciem firmy w przepaść. Śledź rozwój wydarzeń w pasku wiadomości FOCUS Online.

Dramatyczny wybuch infekcji koronowych w zakładzie mięsnym Tönnies w Rheda-Wiedenbrück powoduje duże zaniepokojenie konsumentów w całym kraju. Wiele osób zastanawia się, czy mięso jest niebezpieczne – odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Rząd federalny chce uczynić wodór najważniejszym źródłem energii przyszłości. Na północy prowadzone są obecnie na szeroką skalę testy sprawdzające, czy to działa: około pięćdziesięciu partnerów ze świata gospodarczego, naukowego i politycznego chce za pomocą 25 projektów pokazać, że wodór może odegrać kluczową rolę w dostawach energii bez CO2.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *