Scholz ma nadzieję na unijną solidarność
Szwecja chce przyjąć ograniczoną liczbę uchodźców
28.03.2022, 18:03
Miliony ludzi uciekają do sąsiednich krajów europejskich po inwazji Rosji na Ukrainę. Pytanie brzmi, jak zostaną rozmieszczeni ci, którzy szukają ochrony. Podczas gdy Niemcy i Polska obstają przy zobowiązaniach państw UE, Szwecja zapowiada, że nie chce spieniężać nieograniczonych kwot.
Po 2015 roku Szwecja nie chce ponownie stać się jednym z najważniejszych krajów przyjmujących uchodźców wojennych. „Przyjęliśmy wówczas dwanaście procent uchodźców w UE” – powiedziała szwedzka premier Magdalena Anderson po spotkaniu z kanclerzem Olafem Scholzem w Berlinie. „Nie możemy zrobić tego ponownie na taką skalę” – dodała, odnosząc się do ukraińskich uchodźców.
Szwecja „oczywiście będzie częścią rozwiązania”, jeśli chodzi o przyjmowanie osób szukających ochrony ze strony Ukrainy, obiecał Anderson. „Zrobimy naszą część.” Ale „sytuacja z 2015 roku nie może się już powtórzyć”. Scholz nalegał również na większą „solidarność” w UE.
Kanclerz federalny przypomniał pozostałym państwom UE o ich zaangażowaniu w przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. Do tej pory wielu poszukujących ochrony przybyło głównie do krajów graniczących z Ukrainą, a także do Niemiec – powiedział polityk SPD. Ale teraz muszą to być inne kraje, które również przyjmują ludzi, którzy nie są pewni, dokąd się udać. Polska i Niemcy podjęły tu wspólnie inicjatywę. „Ale odnoszą się do czegoś, co wszyscy już w abstrakcji obiecali. Teraz powinno to być konkretne” – powiedział Scholz.
W Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych 27 krajów UE dyskutowali o wspólnym podejściu do rozmieszczenia uchodźców ze strefy działań wojennych. Niemcy i Polska wysłały wcześniej pilny apel do Komisji Europejskiej o pomoc. Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser nie domagała się już kwot na dystrybucję uchodźców w Europie po tym, jak polityk SPD wezwał do wprowadzenia takich stałych kwot w wywiadzie w połowie miesiąca. Na początku marca państwa UE podjęły decyzję o szybkiej i niebiurokratycznej ochronie wszystkich Ukraińców. Jednak duża liczba uchodźców stanowi wyzwanie dla społeczności międzynarodowej.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.