W środę Parlament Europejski wybrał kanclerza Olafa Scholza (SPD), aby umożliwić dostawy czołgów Leopard na Ukrainę. Na Światowym Szczycie Ekonomicznym w Davos Scholz nadal milczał w tej sprawie.
Jednak według informacji „Süddeutsche Zeitung” i „Wall Street Journal” Niemcy są już gotowe do dostarczenia Ukrainie czołgów bojowych typu „Leopard 2”. Oba odnoszą się do środowisk rządowych. Najwyraźniej jednak rząd federalny ma warunek: rząd federalny da zielone światło niemieckim czołgom bojowym tylko wtedy, gdy Stany Zjednoczone jednocześnie wyślą na Ukrainę czołgi bojowe Abrams.
Selenskyi krytykuje wahanie Niemiec
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował niechęć Niemiec do dostarczania czołgów Leopard. „Są chwile, kiedy nie powinieneś się wahać i porównywać„Zelenskyj powiedział w czwartek za pośrednictwem adresu wideo w Davos. Nie uważa, aby to była właściwa strategia”gdy ktoś mówi: „Dam czołgi, jeśli ktoś inny też da czołgi'”.
Ale o ilu niemieckich czołgach tak naprawdę mówimy? A przez ile innych krajów? Jaka jest różnica między Leopardem 1 a Leopardem 2? Odpowiedzi udziela nasz ekspert ds. broni, Ulrich Ueckerseifer z działu sprzedaży WDR.
Ile czołgów Leopard mogły dostarczyć Niemcy?
Bundeswehra ma ponad 300 Leopardów 2, ale jak pisze „Spiegel” tylko około 130 z nich mogłoby w tej chwili działać. Bundeswehra mogła przekazać czołgi Leopard w bardzo ograniczonym zakresie. Inaczej jest w przypadku czołgów Leopard, którymi dysponuje grupa zbrojeniowa Rheinmetall z Düsseldorfu.
Rheinmetall ma łącznie 110 czołgów Leopard. Na podwórku jest 88 Leopardów 1. Jest też 22 Leopardów 2. To jest model, który Ukraina chce mieć. Jak donosi „Handelsblatt”, firma przygotowuje się również do dostarczenia czołgów podstawowych na Ukrainę. W rezultacie 20 czołgów podstawowych Leopard 1 mogłoby zostać zmodernizowanych w tym roku, a kolejne 80 w ciągu 20 miesięcy.
Oprócz czołgów Leopard, Rheinmetall mógł też kupować brytyjskie czołgi Challenger 1 i przygotowywać je na Ukrainę. Flensburgska firma zbrojeniowa FFG zaoferowała również modernizację Leoparda 1 dla Ukrainy.
W jaki sposób Rheinmetall w ogóle zdobywa czołgi Leopard?
W rzeczywistości Leopard był produkowany głównie przez monachijską firmę Krauss-Maffei Wegmann, innego niemieckiego konstruktora czołgów. Ale Rheinmetall odkupił czołgi Leopard od różnych armii, kiedy te przeszły na emeryturę. Jest to bardzo typowa procedura w branży.
Budowa takiego zbiornika od podstaw jest kosztowna. I dlatego często poddawany jest recyklingowi np. kadłub, czyli podstawa czołgu. W przeszłości było to często wykorzystywane do tworzenia nowego podwozia opancerzonego pojazdu do układania mostów, opancerzonego pojazdu ratowniczego lub opancerzonego pojazdu do nauki jazdy.
Jaka jest różnica między Leopardem 1 a Leopardem 2?
Leopard 1 był pierwszym czołgiem podstawowym Bundeswehry, rozwinięciem z lat 60. XX wieku, które następnie było kilkakrotnie rozwijane. Leopard 1 jest właściwie przestarzały, nawet w ulepszonej wersji. Ma słaby pancerz i przestarzałe działo jak na czołg podstawowy. Podobne stare czołgi są na uzbrojeniu armii rosyjskiej.
Leopard 2 był standardowym czołgiem Bundeswehry w czasie zjednoczenia i od tego czasu był eksportowany do ponad dziesięciu krajów, w tym do Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii, Hiszpanii i Polski. Zasadniczo jest to standardowy czołg w całej Europie Zachodniej.
Leopard 2 wyraźnie przewyższa wiele rosyjskich czołgów, które są obecnie masowo rozmieszczone na Ukrainie. Po części jest to zasługa 120-milimetrowego działa Rheinmetall, uznawanego za jedno z najlepszych na świecie. Ma dobrą stabilizację. Konkretnie oznacza to, że czołg może strzelać w trakcie toczenia i trafiać w cele oddalone o kilka kilometrów. Bardzo niewiele czołgów to potrafi. Jest też dobrze chroniony. To jest bardzo interesujące dla Ukrainy. Ponieważ wasza załoga ma znacznie większe szanse na przeżycie po trafieniu niż np. rosyjskie czołgi.
Zdjęcie 1 / 7
Czołgi Bundeswehr Leopard 1 podczas ćwiczeń polowych. Nagrania dokonano w 1999 roku.
Jak Ukraina mogłaby zdobyć więcej czołgów Leopard 2?
Wniosek Zielonych, który Parlament Europejski przytłaczającą większością głosów przyjął w środę, dosłownie mówi: Parlament Europejski wzywa Scholza do „powołanie europejskiego konsorcjum odpowiednich krajów europejskich w celu bezzwłocznej dostawy czołgów Leopard 2 na Ukrainę„.
Tym samym, gdyby kilka krajów europejskich zdecydowało się na zaopatrzenie Ukrainy w czołgi Leopard 2, szybko wyniosłoby to ponad sto. I to jest rząd wielkości, który stawiałby Ukrainę w zupełnie innym położeniu niż obecna sytuacja.
Ukraina od dawna prosiła swoich zwolenników o dostarczenie czołgów ciężkich do walki z rosyjskimi najeźdźcami. Polska zgodziła się dostarczyć Kijowowi własne czołgi Leopard. Ponieważ jednak czołgi te zostały zbudowane w Niemczech, rząd federalny musiałby dać zielone światło na dostawę.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.