Po szczycie imigracyjnym w Kancelarii kanclerz Olaf Scholz (SPD) wyraził przekonanie, że jego rząd zajmujący się sygnalizacją świetlną znajdzie w tej kwestii wspólne rozwiązania z krajami związkowymi i opozycją. „Wczoraj odbyliśmy dobrą rozmowę w Kancelarii” – powiedział Scholz w sobotę na posiedzeniu SPD w jego okręgu wyborczym Teltow koło Poczdamu. „To powinna być sprawa, w której problemy będziemy rozwiązywać wspólnie, bez wytykania siebie palcami. Uważam, że nasz kraj na to zasługuje i tego też chcą obywatele”.
Scholz z zadowoleniem przyjął decyzje podjęte w piątek przez premierów państw przed najwyższym posiedzeniem w Kancelarii. Dobrze wpasowywałyby się w to, co rząd federalny już zainicjował lub zaplanował. „Dlatego jestem przekonany, że uda nam się przekonać rządy federalne i stanowe, a jeśli to się uda, partie opozycji, aby do nas dołączyły”.
Kraje wymagają kart płatniczych dla osób ubiegających się o azyl
W piątkowej decyzji państwa domagają się m.in. skutecznych działań przyspieszających procedury azylowe, stacjonarnych kontroli granicznych z Czechami i Polską oraz jednolitej ogólnokrajowej karty płatniczej dla osób ubiegających się o azyl zamiast płatności gotówkowych. . „Podjęte dotychczas środki nie są jeszcze wystarczające, aby ograniczyć nielegalną migrację” – stwierdza ich gazeta.
Po Konferencji Premierów w piątkowy wieczór Scholz badał możliwości porozumienia w tej sprawie podczas kolacji w Kancelarii z premierami Borisem Rheinem (Hesja, CDU), Stephanem Weilem (Dolna Saksonia, SPD) i, po raz pierwszy, , z liderem CDU Friedrichem Merzem na czele opozycji w Bundestagu. Wszystkie strony określiły później dwugodzinne obrady jako konstruktywne, mimo że nie osiągnięto żadnych konkretnych rezultatów. Kiedy 6 listopada wszyscy premierzy spotkają się w Berlinie z Scholzem, należy już znaleźć konkretne rozwiązania pozwalające kontrolować napływ setek tysięcy uchodźców do Niemiec.
Merz wzywa kanclerza do zaapelowania do migrantów
Przedstawiciele CDU Merz i Rhein przedstawili własny katalog „ograniczania nielegalnej imigracji” obejmujący 16 środków krajowych i 10 kolejnych środków na poziomie europejskim. Dlatego Scholz powinien w deklaracji rządowej jasno dać do zrozumienia, że możliwości absorpcyjne Niemiec są „wyczerpane”.
Konieczne jest także „wprowadzenie stałych i dostosowanych do sytuacji kontroli granicznych na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią”, strefy tranzytowe dla przyspieszonych procedur azylowych dla uchodźców z małymi szansami na pobyt oraz ranking Algierii, Maroka, Tunezji i Szwajcaria. Indie jako bezpieczny kraj pochodzenia. Ponadto, aby zmniejszyć atrakcyjność Niemiec, należy stworzyć odrębny poziom świadczeń socjalnych „dla osób, którym odmówiono azylu i osób ubiegających się o azyl poniżej poziomu świadczeń socjalnych”.
„Teraz do kanclerza należy przyjęcie naszej oferty” – powiedział „Rheinische Post” sekretarz parlamentu Thorsten Frei (CDU). Obecnie potrzebne są „konkretne środki mające na celu ograniczenie i znaczne ograniczenie nielegalnej imigracji do Niemiec i Europy”. Lider CDU Merz powiedział Welt am Sonntag, że Scholz „musi wystosować publiczny apel do tych, którzy chcą do nas dołączyć”. Apel powinien brzmieć: „Jest bardzo mało prawdopodobne, że będzie szansa na pozostanie w Niemczech. Proszę więc nawet nie wyjeżdżać”.
Minister spraw wewnętrznych Bawarii nadal widzi wiele pytań bez odpowiedzi
Minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann (CSU) uznał szczyt w Kancelarii za dobry sygnał do zmiany polityki migracyjnej. Jednak niektóre kwestie nadal wymagają rozwiązania, zanim ostateczne decyzje zostaną podjęte 6 listopada.
W telewizji BR Herrmann ponownie wezwał do wprowadzenia tzw. „limitu integracji” dla osób ubiegających się o azyl: „CDU i CSU mówią bardzo wyraźnie, że przy liczbie ponad 200 000 osób rocznie my w Niemczech będziemy mieli ogromne trudności z ich prawidłową integracją. I to jest dlaczego to mamy, odpowiedni numer został również umieszczony w pokoju.” Nie ma jednak w tej sprawie konsensusu na szczeblu federalnym i stanowym.
Kontrowersje budzi także wysokość świadczeń socjalnych przyznawanych osobom ubiegającym się o azyl. Niemcy nie powinny być głową UE, Herrmann powiedział: „Nie mówimy, że ludzie uciekają tylko ze względu na te korzyści. Kiedy jednak przybywają do Europy, wielu z nich ma jasne pojęcie, że ją opuszczą. chcemy Niemiec. A ma to wiele wspólnego z faktem, że tutaj wypłacane są najwyższe świadczenia socjalne.
„Teraz rząd federalny także musi pokazać swoje barwy”
Niemiecki Związek Miast uznał spotkanie za sukces, ale przestrzegł przed „taką kontynuacją”. Wiceprezydent Burkhard Jung (SPD) powiedział „Rheinische Post”, że pomimo braku konkretnych decyzji spotkanie było „ważnym sygnałem, którego potrzebowano od dawna”, aby pokazać, że „wezwania miast o pomoc dotarły do polityki federalnej”. ” istnieje także chęć współpracy w celu znalezienia konkretnych rozwiązań, które można będzie zastosować.”
„Po negocjacjach rządy federalne i stanowe, a także rząd i opozycja nie mogą wracać do starych schematów i przerzucać odpowiedzialności” – kontynuował burmistrz Lipska. Propozycje krajów związkowych przedstawione na Konferencji Premierów dotyczące zwiększenia liczby powrotów i przyspieszenia procedur azylowych są właściwym podejściem. „Teraz rząd federalny również musi pokazać swoje kolory” – powiedział Jung.
Przewodniczący rady okręgu Reinhard Sager wezwał do utworzenia ośrodków recepcyjnych na zewnętrznych granicach Niemiec w celu ograniczenia i kontroli migracji. „Potrzebujemy ośrodków rejestracji przylotów na niemieckich lotniskach i na zewnętrznych granicach Niemiec” – powiedział „Tagesspiegel”. 6 listopada podczas kolejnej Konferencji Premierów „będzie musiało być jasne, że karta płatnicza nadejdzie”.
Z informacjami z dpa i AFP
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.