Siewzherodonieck: Kijów mówi o „sukcesie” wroga

Według Sztabu Generalnego w Kijowie wojska rosyjskie odniosły „częściowy sukces” w walkach w oblężonym mieście Siewżherodonieck w obwodzie ługańskim we wschodniej Ukrainie. Nieprzyjaciel kontroluje wschodnią część miasta – poinformowało w środę wieczorem ukraińskie dowództwo wojskowe. Mówiono, że burza nad wielkim miastem trwa.

Online od wczoraj o 6:46

Prorosyjscy separatyści twierdzili, że przejęli już kontrolę nad ponad 70% miasta. Siewierodonieck jest centrum administracyjnym kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu ługańskiego. Walczyły tam przez wiele dni. Gdyby wojska rosyjskie zdobyły miasto, miałyby całkowitą kontrolę nad obwodem ługańskim. Zajęcie obwodów ługańskiego i donieckiego to jeden z celów, jakie wyznaczył sobie szef Kremla Władimir Putin.

Ukraiński gubernator Ługańska Serhij Gajday powiedział we wtorek, że większość Siewżherodoniecka jest teraz pod kontrolą Rosji. Ukraińscy obrońcy nie poddali się jednak. Powiedział, że dziewięćdziesiąt procent budynków w mieście jest uszkodzonych, a 60 procent nie jest wartych odbudowy. Oczekuje się, że prorosyjscy separatyści z pomocą Moskwy będą kontynuować marsz na zachód, a następnie przejmą kontrolę nad regionem donieckim.

Kreml: amerykańskie dostawy broni dolewają „paliwa do ognia”

Tymczasem, według sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena, Ukraina zobowiązała się nie używać nowoczesnych systemów rakietowych obiecanych przez Waszyngton do atakowania celów w Rosji. Nowa broń powinna jednak pomóc Kijowowi poprawić jego pozycję negocjacyjną. Stany Zjednoczone spodziewają się, że wojna Rosji na Ukrainie będzie trwała miesiącami, powiedział Blinken.

Stany Zjednoczone ogłosiły we wtorek, że wyposażą ukraińskie siły zbrojne w wiele wyrzutni rakiet o zasięgu 80 km. Nowy sprzęt jest częścią nowego programu pomocy wojskowej o wartości 700 mln dolarów (650 mln euro) dla Ukrainy.

Moskwa oskarżyła Stany Zjednoczone o „dolewanie oliwy do ognia” wraz z dostawami broni, jak powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. „Stany Zjednoczone utrzymują swoją linię walki z Rosją do ostatniego Ukraińca”. Dostarczenie kilku wyrzutni rakietowych nie skłoni Ukrainy do wznowienia negocjacji pokojowych.

Dostawa z Niemiec wymaga czasu

Ukraina otrzymuje też nowe uzbrojenie z Niemiec: kanclerz Olaf Scholz obiecał dostarczyć nowoczesny system przeciwlotniczy. Ponadto ukraińskie siły zbrojne zostaną wyposażone w radar śledzący zdolny do wykrywania artylerii. Według Scholza system obrony powietrznej to IRIS-T producenta Diehl. Zapewni to najnowocześniejszy system obrony powietrznej w Niemczech.

Osłabły jednak oczekiwania, że ​​zapowiadany system obrony powietrznej wkrótce trafi na Ukrainę. „Tak, to zajmie miesiące” – powiedziała minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. Zgodnie z tym system powinien faktycznie „przenieść się do innego kraju”. Na prośbę rządu jest teraz dostarczany na Ukrainę.

Debata: Jak osiągnąć pokój?

Wojna z rosyjską agresją na Ukrainie nigdy się nie kończy – nie widać żadnego rozwiązania. Jak sprowadzić prezydenta Rosji Władimira Putina do stołu negocjacyjnego? Jak lepiej wyegzekwować pokój: siłą militarną czy dyplomacją? Czy debaty na temat zimnej wojny się teraz powtarzają?

Porozmawiaj z debatą.ORF.at!

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *