Naciskać
Rosyjskie siły powietrzne są osłabione po ukraińskim ataku na Krymie. Jednak nowych ataków dronów jest wiele. Pasek wiadomości o wojnie na Ukrainie.
- Najważniejszy Mocny cios dla Ukrainy na Krym: Rosyjski wywiad podaje, że siły powietrzne są osłabione
- Ukraina zgłasza nowe Ataki: Rosja atakuje kilka regionów kraju za pomocą dronów
- Straty Rosji w wojnie na Ukrainie: Kijów publikuje nowe dane
- Informacje tu zawarte pochodzą od międzynarodowych mediów i agencji informacyjnych, ale także od wojujących stron Rosji i Ukrainy oraz ich sojuszników. W szczególności informacje o stratach zaangażowanych armii Wojna ukraińska nie można niezależnie zweryfikować.
Ten pasek wiadomości został ukończony. Wszystkie dodatkowe informacje na temat wojny na Ukrainie znajdziesz w naszym nowym okienku informacyjnym.
Aktualizacja z 11 lutego o 19:04: Po rosyjskim ataku na obwód charkowski podczas wojny na Ukrainie ambasador USA Bridget Brink tak skomentowała incydent: „Nasze myśli są z Charkowem, miastem, które bardzo ucierpiało w wyniku rosyjskich ataków. W weekend zginęło siedem osób, w tym rodzina z trójką dzieci. Dlatego musimy pomóc Ukrainie położyć kres tak strasznym zbrodniom” – napisała.
Dostawy broni podczas wojny na Ukrainie: Niemcy konsultują się z Francją i Polską
Aktualizacja z 11 lutego o 17:20: Co dalej z dostawami broni na Ukrainę? W ostatnim czasie na froncie wojny na Ukrainie wielokrotnie pojawiały się wąskie gardła, a Kijów w dalszym ciągu liczy na wsparcie Zachodu w walce z armią Władimira Putina. Federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) oraz jej francuscy i polscy odpowiednicy chcą teraz w poniedziałek omówić pomoc dla Ukrainy w ramach tzw. Trójkąta Weimarskiego.
Jak podaje AFP, Baerbock zgadza się z ministrem spraw zagranicznych Francji Stéphane Séjourné i szefem polskiego departamentu Radosławem Sikorskim, że Ukrainie trzeba pomóc wygrać wojnę z Rosją.
Straty Rosji w wojnie na Ukrainie: prawie 400 000 żołnierzy zostało rannych lub zabitych
Aktualizacja z 11 lutego o 16:30: Również w niedzielę Ukraina zgłosiła znaczne straty poniesione przez Rosję w wojnie ukraińskiej. W sumie zginęło lub zostało rannych prawie 400 000 żołnierzy.
- Żołnierski: 395 200 (+930)
- Zbiornik: 6406 (+12)
- Bojowe pojazdy opancerzone: 11956 (+14)
- Systemy artyleryjskie: 9475 (+16)
- Samoloty: 332
- Śmigłowiec: 325
- Drony: 7257 (+22)
- Systemy obrony powietrznej: 666
- Statki/łodzie:24
- Sprzęt samochodowy i cysterny: 12592 (+13)
- Okręty podwodne: 1
- Wiele wyrzutni rakiet: 981
- Źródło: Ukraiński Sztab Generalny z dnia 11 lutego 2024 r. Informacje o stratach rosyjskich pochodzą od armii ukraińskiej. Nie można ich niezależnie zweryfikować. Sama Rosja nie podaje żadnych informacji na temat własnych strat w wojnie na Ukrainie.
Nowa technologia w wojnie na Ukrainie: Rosja powinna korzystać ze Starlink
Aktualizacja z 11 lutego o 16:15: Najwyraźniej rosyjska armia wykorzystuje technologię miliardera Elona Muska w wojnie na Ukrainie. Według informacji ukraińskich służb specjalnych na okupowanych terytoriach Ukrainy planowane jest wykorzystanie systemu łączności satelitarnej Starlink. Władze udostępniły także plik audio, który prawdopodobnie pochodzi z okupowanej strony frontu. Słyszymy męski głos mówiący m.in. po rosyjsku: „Starlink działa, jest Internet”.
W Rosji podczas wojny na Ukrainie brakuje lekarzy: niedobory prowadzą do niedoborów
Aktualizacja z 11 lutego o 13:05: W Rosji najwyraźniej brakuje personelu medycznego, częściowo z powodu wojny na Ukrainie. W listopadzie rosyjskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że w sektorze medycznym brakuje około 26 500 lekarzy i 58 200 pielęgniarek, podało brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim raporcie wywiadowczym na temat wojny na Ukrainie.
Są oznaki, że wojna na Ukrainie przyczynia się do niedoborów – stwierdzili Brytyjczycy. Krótko po częściowej mobilizacji we wrześniu 2022 r. aż 2% rosyjskiego personelu medycznego opuściło kraj, aby uniknąć poboru. Dodatkowo prawdopodobnie zmobilizowano nawet 3000 personelu medycznego do zapewnienia opieki medycznej na froncie.
Zełenski kontynuuje odbudowę ukraińskiej armii
Aktualizacja z 11 lutego o 12:20: Trwa restrukturyzacja dowództwa wojskowego Ukrainy: prezydent Wołodymyr Zełenski mianował na nowego dowódcę sił lądowych byłego wiceministra obrony Aleksandra Pawluka. Biuro Prezydenta wydało dziś odpowiedni dekret.
Pawluk zastępuje generała pułkownika Aleksandra Syrskiego, który kilka dni temu został mianowany nowym naczelnym dowódcą sił zbrojnych. Zełenski wymienił kilku innych wysokich rangą oficerów wojskowych, m.in. w wojskach obrony terytorialnej i wojskach powietrzno-desantowych.
W czwartek 8 lutego Zełenski odwołał Walerija Załusznego ze stanowiska byłego naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Posunięcie to następuje po tygodniach spekulacji na temat generała, który cieszy się popularnością wśród armii i ludności. Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wywołał tyradę obrzydzenia pod adresem nowego dowódcy.
Rosyjskie Siły Powietrzne potykają się po poważnym strajku na Ukrainie – Brytyjczycy spodziewają się fatalnych błędów
Sewastopol – Ukraiński atak na rosyjską bazę lotniczą Belbek na Półwyspie Krymskim może mieć poważne konsekwencje dla Rosji. Tak piszą brytyjskie służby specjalne w ocenie obecnej sytuacji na X (dawniej Twitterze). Atak uderzył w bunkier systemu kontroli radarowej, który koordynuje rosyjskie siły powietrzne. Twierdzono, że ukraiński atak może potencjalnie spowodować błędy wśród pilotów rosyjskich sił powietrznych.
„Jest prawie pewne, że zdolność Rosji do koordynowania swoich działań w regionie Morza Czarnego spada” – pisze brytyjskie Ministerstwo Obrony w związku z poważnym atakiem na rosyjski system radarowy na Krymie. Chociaż rosyjskie Ministerstwo Obrony po ataku z 31 stycznia utrzymywało, że zapobiegło ukraińskiemu atakowi na Krymie i zestrzeliło wszystkie 20 ukraińskich rakiet, najwyraźniej trafiono przynajmniej w bunkier stacji radarowej. Szacuje się, że obciążenie i tak już obciążonej floty samolotów bojowych będzie jeszcze większe.
Uważa się, że lotnisko jest dobrze bronione podczas wojny przed ukraińskimi atakami.
W raporcie wywiadu dodano, że rosyjskie siły powietrzne są w ogromnym stopniu zależne od naziemnych stacji kontroli w zakresie koordynowania swoich zasobów i ataków. Brytyjczycy twierdzą, że gdyby Ukrainie udało się przeprowadzić więcej takich ataków na Krymie, z pewnością miałoby to jeszcze bardziej masowy wpływ na rosyjskich pilotów.
Ukraińska gazeta Poczta Kijowska ”, jak podano po ataku, „być może najbardziej ambitny i złożony ukraiński nalot w tej wojnie”. Wojskowa Baza Lotnicza Belbek to najbardziej rozwinięta i rzekomo najlepiej broniona rosyjska baza lotnicza w regionie Morza Czarnego.
Ukraina zgłasza nowe ataki rosyjskich dronów
Ale rosyjskie naloty podczas wojny na Ukrainie nie ustają: w niedzielny wieczór Ukraina ponownie zgłosiła dziesiątki ataków rosyjskich dronów. W niedzielę rano 11 lutego ukraińskie siły powietrzne ogłosiły, że z łącznej liczby 45 pocisków 40 zostało zablokowanych w różnych częściach kraju. Dotknięte regiony to m.in. Odessa, Chersoń, Mikołajów i Kijów.
Twierdzono, że w Kijowie, który dzięki pomocy Zachodu jest dobrze wyposażony w systemy obrony powietrznej, wszystkie drony mogły zostać zestrzelone na czas. Według władz nie było ofiar ani szkód. Początkowo nie było żadnych informacji na temat ataków w innych częściach kraju.
Siedmiu zabitych w Charkowie – Ukraina ogłasza dzień żałoby w wojnie z Rosją
Tymczasem we wschodnim mieście Charków ogłoszono w niedzielę dzień żałoby po poważnym ataku. W sumie siedem osób zginęło w sobotni wieczór w Charkowie, gdy drony bojowe uderzyły w skład paliwa i podpaliły wiele budynków mieszkalnych. Wśród ofiar była także rodzina z trójką dzieci. Jego historia wywołała przerażenie także poza Ukrainą.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.