Po zdobyciu obwodu ługańskiego wojska rosyjskie skierowały swój cel na obwód doniecki. Miasta takie jak Charków również są nadal pod ostrzałem. Tymczasem były kanclerz Schrder chce pozostać w kontakcie z Putinem.
Po tym, jak Rosja zdobyła obwód Ługańska, walki na Ukrainie przeniosły się znacznie na sąsiedni Donieck na ponad 130 dni po rozpoczęciu wojny. Według ukraińskich raportów, podczas rosyjskich ataków rakietowych w zawalonym budynku w mieście Chasiv Jar pochowano ponad 30 osób. Były kanclerz Gerhard Schrder (SPD) nie chce zrezygnować ze swoich kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Według ukraińskiego gubernatora Ługańska Serhija Haydaya Rosja rozpoczęła ataki na zachód z niedawno zdobytego miasta Lysychansk. Według własnych oświadczeń wojska rosyjskie zabiły do stu żołnierzy wroga podczas ataku na miasto Słowiańsk. Ponadto, jak podało rosyjskie Ministerstwo Obrony, zniszczono ponad tysiąc amerykańskich granatów haubic M-777. Sprawozdania ze stref walk trudno zweryfikować niezależnie. Deklarowanym celem Moskwy jest całkowita kontrola nad regionem donieckim. Tydzień temu Rosja zdobyła miasto Łysychańsk, uważane za ostatnią ukraińską twierdzę w obwodzie ługańskim.
Charków i Czernihów również pod ostrzałem
Ukraiński Sztab Generalny zgłosił również ostrzał w innych częściach kraju, w tym w Charkowie i Czernihowie. Według Amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) Kreml może dążyć do aneksji obwodu charkowskiego. Świadczy o tym fakt, że władze okupacyjne regionu uznały region za niezbywalną część Rosji.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij wezwał wieloletniego ambasadora w Berlinie Melnyk, a także ambasadorów Ukrainy w Norwegii, Czechach, na Węgrzech i w Indiach. W filmie Selenskyj opowiedziała o normalnym procesie. – Ta kwestia rotacji jest nieodłączną częścią praktyki dyplomatycznej – powiedział, nie wymieniając nazwisk. To, czy Melnyk ma objąć kolejne wysokie biuro w Kijowie, czy gdzie indziej, pozostaje otwarte.
46-latek wyrobił sobie opinię ostrego krytyka rządu federalnego; powiedział, że wsparcie dla jego ojczyzny jest dalece niewystarczające. Niedawno sam znalazł się pod ostrzałem w swoim rodzinnym kraju za wypowiedzi na temat ukraińskiego nacjonalisty i antysemity Stepana Bandery. W czasie II wojny światowej kierował partyzantami nacjonalistycznymi odpowiedzialnymi za wysiedlenia na tle etnicznym w 1943 r., w których zamordowano dziesiątki tysięcy polskich i żydowskich cywilów. Melnyk zaprzeczył, jakoby Bandera był masowym mordercą Żydów i Polaków.
Były kanclerz Schrder nie chce zrezygnować z kontaktu z Putinem
Dymisja Melnyka wywołała mieszane reakcje w Berlinie. Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnès Strack-Zimmermann (FDP) powiedziała, że Melnyk wyraźnie przekroczył poprzeczkę w swoich wypowiedziach. Z kolei rzecznik ds. polityki zagranicznej frakcji Unii Roderich Kiesewetter przypisał Melnykowi wielkie zasługi. Wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Gring-Eckardt (Zieloni) nazwała Melnyka „niedotykalnym i niestrudzonym głosem za wolną Ukrainą”. AfD z zadowoleniem przyjęła dymisję Melnyka.
Tymczasem były kanclerz Schrder powiedział FAZ: „Nie zrezygnuję z możliwości rozmowy z prezydentem Putinem”. Odnosząc się do debaty na temat dostaw broni do Kijowa, Schrder powiedział: „Dlaczego skupiacie się na dostawach broni?” Nie wierzy w rozwiązanie militarne. „Wojnę można zakończyć tylko przez negocjacje dyplomatyczne”. Schrder uważa, że Putin jest „zainteresowany wynegocjowanym rozwiązaniem”; Według niego negocjacje do tej pory nie powiodły się z powodu Kijowa. Schröder od dawna jest krytykowany za zaangażowanie w rosyjskie spółki państwowe. Po ataku Rosji na Ukrainę presja na niego wzrosła – kierownictwo SPD zdystansowało się, pojawiły się żądania usunięcia z partii.
Więcej na ten temat:
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.