„Zarząd Pekao Banku przybył na Litwę w drugiej połowie sierpnia i myślę, że ma bardzo poważne sygnały co do swoich zamiarów. Jestem optymistą, ponieważ w ostatnich latach niewiele rozmawialiśmy z tymi bankami, ale z 60 bankami, zaprezentowanie im możliwości biznesowych na Litwie.
Jednak zbliżając się do tego rynku, musimy porzucić tę naiwność. Bank rozpocznie działalność na Litwie tylko wtedy, gdy zobaczy tam realne możliwości biznesowe. Naszym zadaniem jest je zaprezentować, pokazać, jak radzi sobie gospodarka naszego kraju, pokazać potencjał rozwoju usług bankowych, rozwoju kredytu” – powiedział w wywiadzie „15min”.
„Tak naprawdę, według obecnie znanych, niepotwierdzonych danych, kiedy faktycznie dwa banki Lenkijos planują rozpocząć działalność na Litwie, dla banków PKO będzie to Pekao. Najprawdopodobniej wiedzą, jaką formę to przybierze, ale jeszcze mniej jasne jest to jeśli chodzi o finansowanie kilku projektów z udziałem polskiego kapitału.
Ponieważ mamy dużego klienta finansowego, jest to „Orléans Lietuva” – może być zainteresowany rozpoczęciem działalności na Litwie po prostu ze względu na działalność” – mówi grudzień Delfy Analityk polityczny Vilius Tamkvaitis komentuje ekonomię „Investuotojų forumo”.
ELTA poinformowała już, że w połowie grudnia G. Šimkus przyjął delegację z Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta buvo priėmę lenkų komercinio banko „Pekao”. G. Šimkus i minister finansów Gintare Skaistė wspominali już o zainteresowaniu zagranicznym rynkiem litewskim, twierdząc, że pojawienie się nowych uczestników jest prawdopodobnie tylko kwestią czasu.
Obecnie w sektorze bankowym Lietuvos działa 18 uczestników: 13 posiada licencję bankową, a 5 działa w formie oddziałów banków zagranicznych. „Swedbank” zajmuje większość rynku, podczas gdy SEB jest właścicielem „Luminor”.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”