Słowacja dostarczy Ukrainie myśliwce MiG-29

Dchce Słowację Ukraina Dostarcz myśliwce MiG-29. Słowacki minister spraw zagranicznych Rastislav Kacer powiedział ukraińskiej agencji informacyjnej Interfax-Ukraina w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek. Podczas jego spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie w ubiegły czwartek odbyły się dobre dyskusje na temat tego, jak poród powinien się odbyć.

W najbliższych tygodniach delegacja ukraińska odwiedzi m.in Słowacja wyjazdy do pracy ze Słowakami i Amerykanami w sprawie realizacji dostaw. „Jestem optymistą, że samoloty wkrótce pojawią się na Ukrainie” – powiedział Kacer. Według Kacera, słowacki rząd podjął w zeszłym tygodniu decyzję o zaopatrzeniu Ukrainy w rakiety do uzbrojenia MiG-29.

Słowacja byłaby pierwszym członkiem NATO po Ukrainie Wojownik odbiera. W połowie kwietnia słowacki premier Eduard Heger ogłosił chęć przekazania Ukrainie dwunastu myśliwców MiG-29 słowackich sił powietrznych. Na początku lipca ponawia to pragnienie, ale bez podania szczegółów. W połowie sierpnia słowacki minister obrony Jaroslav Nad zaprzeczył plotkom, jakoby MiG-29 były już na Ukrainie. Słowacja prowadzi rozmowy z sojusznikami na temat tego, co zrobić z samolotami, jeśli zostaną wycofane z eksploatacji zgodnie z planem, powiedział wówczas; decyzja nie została jeszcze podjęta.

Słowacja czeka na amerykańskie F-16

Słowacja od dawna planowała wymianę ponad 30-letnich sowieckich myśliwców na amerykańskie F-16 tego lata. Oczekuje się jednak, że dostawa amerykańskiego samolotu opóźni się o dwa lata. Do czasu planowanego przylotu w 2024 r. Polska i Czechy będą bronić słowackiej przestrzeni powietrznej; Odpowiednie umowy zostały zawarte w kwietniu z Warszawą iw lipcu z Pragą.

Połowa marca była w NATO dostawa MiG-29 z zasobów Polskich Sił Powietrznych na Ukrainę wciąż napotykała opór. W tamtym czasie większość członków sojuszu, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, uważała za zbyt duże ryzyko, że Rosja może postrzegać dostawy myśliwców jako eskalację konfliktu przez Zachód.

Jednak od tego czasu państwa NATO zaopatrywały Ukrainę w różne systemy uzbrojenia, które jeszcze w marcu były uważane za tabu. Należą do nich radzieckie czołgi podstawowe T-72 Sił Zbrojnych Polski i Słowacji, najnowocześniejsze haubice, wyrzutnie rakiet wielorakietowych HIMARS, które odegrały kluczową rolę w ukraińskiej operacji wyzwolenia Chersonia, a także systemy obrony przeciwlotniczej, m.in. jak radziecki S-300, otrzymany przez Ukrainę ze Słowacji, oraz nowy niemiecki system IRIS-T.

Otwarcie centrum naprawczego na Słowacji

Ukraina podobno otrzymała też części zamienne do własnych samolotów MiG-29 z zachodnich zapasów. Jesienią poinformowano również, że z pomocą Zachodu ukraińskie MiG-29 zostały zmodyfikowane do przenoszenia zaawansowanych przeciwradarowych pocisków powietrze-ziemia AGM-88 Harm.

Znaczenie Słowacji dla obronności Ukrainy zostało również podkreślone w poniedziałek przez otwarcie centrum napraw przez niemieckiego kontrahenta Kraus-Maffei Wegmann w miejscowości Michalovce, niedaleko granicy z Ukrainą. Wyeliminuje to w przyszłości długie trasy transportowe, gdy sprzęt dostarczany na Ukrainę będzie wymagał serwisu lub naprawy.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *