Spór o rozmowy z Putinem
Macron nazywa polskiego premiera „prawicowym ekstremistą”
08.04.2022 07:57
Między prezydentem Francji Macronem a premierem Polski Morawieckim toczy się spór o to, jak postępować z Władimirem Putinem. Teraz Francuz wyraźnie odrzuca krytykę rozmów telefonicznych z szefem Kremla. Są one „ukształtowane przez cynizm”, ale także przez jego obowiązek.
Tuż przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji urzędujący prezydent Emmanuel Macron bronił swoich rozmów ze swoim rosyjskim kolegą Władimirem Putinem – i ponownie zadenuncjował go przeciwko Polsce. „Ta rola dialogu z rosyjskim prezydentem jest niewdzięczna”, powiedział Macron czytelnikom gazety Le Parisien o swoich licznych rozmowach telefonicznych z Putinem przed i po rozpoczęciu rosyjskiej wojny agresji na Ukrainie.
Macron nazwał polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który skrytykował go za rozmowy z Putinem, „skrajnie prawicowym antysemitą”. Morawiecki skrytykował Macrona za negocjowanie z „przestępcami” i zapytał go, czy prowadziłby również negocjacje z Hitlerem i Stalinem. „Ile razy negocjowałeś z Putinem i co dostałeś?” – zapytał Morawiecki Macrona.
„To nigdy nie jest przyjemność”
Macron powiedział, że spędził „godziny” na rozmowach z rosyjską głową państwa. „Każda dyskusja jest cyniczna, nigdy nie jest przyjemnością” – powiedział Macron, który „dialog” nazwał „obowiązkiem”. Dodał, że nie widział „wyjścia” z wojny w Europie przed „połową maja”. Rozmowy z Putinem nie są daremne, ale „przydatne dla przygotowania pokoju jutra”.
Macron już dzień wcześniej nazwał te zarzuty „bezpodstawnymi” i „oburzającymi”. Oskarżył Morawieckiego o „mieszanie się w polityczną kampanię wyborczą we Francji” i wskazał na jego bliskość z prawicową populistyczną rywalką na prezydenta Marine Le Pen.
Przed i po rozpoczęciu rosyjskiej wojny agresji na Ukrainie Macron wykonał kilka nieudanych wezwań do Putina. W ramach UE i NATO Polska prowadzi zaciekłą kampanię na rzecz ostrzejszych działań przeciwko Rosji. Inni szefowie państw i rządów obawiają się bezpośredniej konfrontacji z Putinem ze względu na ich zależność od rosyjskich dostaw energii i rosyjskiej broni jądrowej.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.