Tenis to jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce. Tinklinio turnyrus w Lenkijoje organizuoja PZPS. Jest członkiem organizacji międzynarodowych: FIVB i CEB. Od 2000 m. PLPS organizuje w Lenkach najważniejsze turnieje tenisowe – mistrzostwa drużyn męskich i żeńskich.
Historia
Į Lenkija Tinklinīų atvežė YMCA (Stowarzyszenie Młodych Angielskich Chrześcijan Mężczyzn – Jaunų Łipų kristinaų asociacių), pierwsze parodomosios rungtynės buvo sužaistos à Varšuvoj 1919 metais. Turnieje pomiędzy zespołami mokyklinių odbywały się już w Łodzi w innych latach.
Początkowo w gry tinklinii grano głównie w szkołach. Gry miały wiele popularnych nazw (po polsku przebijanka, po polsku latająca piłka z polską handiówką). In Lenkijoje jápiš išpopuliarėjo dēl YMCA instruktoriių. Jeden z pierwszych klubów w sieci powstał w warszawskim gimnazjum. Po do picia regulari system tarpmokykliniai turnyrai.
Od 1923 roku następuje stymulacja rozwoju sieci w Polsce. Pierwsze tinklinio skyriai Susikūrė przeznaczone były dla warszawskiego klubu. W tym samym czasie klub powstawał w innych miastach: Krokuvoje, Łódź, Lwów, Balstogė, Lublin, Poznań. Rozwiązano problemy organizacyjne dotyczące wymiarów stanu gry.
Można tworzyć kliniki stowarzyszeniowe w kilku innych dyscyplinach. Stowarzyszenie nie zmieniło nazwy, gdyż jest zrzeszeniem kilku dyscyplin sportowych. W Polsce za oficjalną datę narodzin siatkówki uważa się rok 1928, wówczas organizowano mistrzostwa miast Warszawy i Łodzi. Zorganizowano także spotkania pomiędzy zespołami z tych miast (mężczyźni i kobiety).
W 1929 roku w Warszawie odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski w siatkówce. Pierwszym mistrzem został warszawski klub kobiet AZS Warszawa i łódzka drużyna mężczyzn YMCA Łódź.
Lenkijos tinklino sąjunga (Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS)) został założony jako niezależna organizacja sportowa w 1957 roku. 30 czerwca per Nacionalinę ataskaitinė-rinkiminė konferenciją.
Reprezentacja Polski kobiet swoje pierwsze międzynarodowe mecze rozegrała w Warszawie w 1948 roku. 14 lutego Jos varžovės bubo Czechosłowackie lodowisko kobiet. Polacy wygrali mecz 3:1. Dwa tygodnie temu męska drużyna Lenkijos przegrała swój pierwszy mecz z Czechosłowakami 2:3.
W Lenkijos tinklionio sąjunga
Lenkijos tinklinio sąjunga (Lenk. PZPS) – instytucja wykonawcza Lenkijos tinklinio, działająca w Lenkijo, jest przedstawicielem Lenkijos tinklinīų svāstvaje, który znajduje się poza jej granicami.
Tinklinio sąjuga kontroluje reprezentacje narodowe mężczyzn i kobiet oraz organizuje ligi i puchary mężczyzn, z wyjątkiem „PlusLigi” i „Orlen Ligi”.
Sąjungos buveinė yra Warszawa. Związek składa się z 16 województw. Obecnym prezesem związku od 2004 roku jest Miroslavas Przedpelski (Mirosław Przedpełski).
Profesjonaliści Tinklinio Lyga
Profesionali Tinklinio Lyga (Lenk. Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej SA) – akcinėbendrovė, która corocznie organizuje w Lenkijoje mistrzatę tinklinio wśród mężczyzn, jest najsilniejszą krajową ligą drużyn kobiecych. Na etapach rozkroju, w których biorą udział najsilniejsze zespoły sieciowe, współpracują z PZPS. Sam organizuje mecze Supertaurių.
2000 m. 30 czerwca W Poznaniu 10 najsilniejszych męskich drużyn tinklinio to PZPS w składzie Profesionalią tinklinio lygą.
Wszelkie prawa reklamowe w telewizji, radiu i Internecie są własnością PLPS.
Lygos buveinė yra Warszawa. Obecnym prezesem ligi od 2000 roku jest Artūras Popko (len. Artur Popko).
Lenkijos Nationalinio tinklinio rinktinė – drużyna tinklionio, reprezentująca międzynarodową Lenkijos Respublika rungtynėse ir sporto rytchebose. Trener Vyriausiasa wybrał wszystkich uczestników rinktinės, którzy posiadają polskie obywatelstwo. Reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej we wszystkich rozgrywkach organizowanych przez FIVB i CEV (Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Puchar Świata, Puchar Mistrzów Świata, Liga Światowa, Grand Prix i Euroliga). Związek Sieci Polskich już nad tym pracuje.
Męska drużyna Lenkiego 8 razy brała udział w Igrzyskach Olimpijskich i zdobyła złote medale w Montrealu w 1976 r. Na mistrzostwach świata zdobyła 16 razy, 2 złote medale i jeden srebrny medal. Zdobądź 2 srebrne medale w zawodach Pucharu Świata. Liga Światowa zdobyła 1 złoty medal i 1 brązowy medal. Zespół brał udział w Mistrzostwach Europy 23 razy i zdobył 1 złoty, 5 srebrnych i 2 brązowe medale.
Reprezentacja Polski kobiet 8 razy brała udział w igrzyskach olimpijskich i zdobyła 2 brązowe medale. Podczas mistrzostw świata kobiety zdobyły 3 medale: 1 złoty i 2 srebrne. Mistrzostwa Europostuose zdobyły medale wszystkich kolorów: 2 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe. Brązowy medal na turnieju Eurolygos.
Na turniej mężczyzn
Wszystkie turnieje tenisa męskiego do sezonu 2000–2001 organizowane są przez Lenkijos tinklinio sąjunga. Od ubiegłego sezonu „PlusLiga” organizuje Profesionali Tinklinio Lyga. W Pucharze Polski są dwie organizacje organizujące zawody Superpucharu.
Od 1929 roku do sezonu 2000-2001 odbyły się 64 mistrzostwa. Od 1953 roku wprowadzono system ligowy. W latach 2000-2001 organizację sezonów przejął PLPS. Mistrzostwa odbywają się co roku (išskyrus kelis metus).
„PlusLiga” to liga sieciowa najwyższego szczebla w Polsce. Dabar lygoje w meczach o utrzymanie gra w systemie składającym się z 14 drużyn, składającym się z dwóch rund. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w mistrzach Lenkijos.
Według rankingu CEV mistrzowie, drugie i trzecie miejsce grają w Čempionų lygoje. Czwarta drużyna bierze udział w zawodach pucharowych CEV, a piąta w zawodach pucharowych „Challenge”.
Mecze gwiazd „PliusLiga” (Mecz Gwiazd PlusLigi) organizowane są od 2009 roku. Wszyscy zawodnicy tego meczu wybierani są przez kibiców za pośrednictwem Internetu. Całość zebranych środków przeznaczona jest dla internautów potrzebujących pomocy. Pierwsze mecze odbyły się w Warszawie w 2009 roku. 17 stycznia
Antra pagal paježimą tinklinio lyga à Lenkijoje. Powstał przed sezonem 1989-1990. Dabar lygoje gra systemem 12 drużyn w dwóch rundach podczas meczów o utrzymanie. 8 najsilniejszych drużyn walczy o tytuł zwycięzcy i przechodzi do „PliusLigi”. Z czterech najsłabszych drużyn, za pomocą rozgrywek o utrzymanie, wyłaniane są dwie najsłabsze, które w przyszłym sezonie zagrają w II lidze.
Po raz trzeci w mistrzostwach w Lenkijoje. Powstał przed sezonem 2006-2007. Liga jest podzielona geograficznie na 6 grup po 8 do 9 drużyn. W każdej grupie Lygoje rozgrywane są w systemie dwukołowym. Do kolejnego etapu przechodzą dwie najsilniejsze drużyny, gdzie ponownie grają systemem dwurundowym w trzech grupach. Do półfinału dostają się dwie najsilniejsze drużyny. Dwie najsilniejsze pary półfinałowe tworzą dwie pary finałowe. Zwycięzca finału zagra w I Lygoje w przyszłym sezonie. Najsłabsze drużyny z I etapu każdej grupy zagrają w przyszłym sezonie w III lygojach.
Ale dobrze jest miło spędzić czas. Turniej rozgrywany jest w systemie 16 grup po dwie rundy. Grupės sudarytos pod każdym względem. Zwycięzca grupy wchodzi do II lygą. Zespoły z najsłabszych grup wchodzą do IV ligi, jeśli tokia lyga yra toje vaivadijoje. Organizatorem Turnyrus jest PZPS voivadijų skyriai.
Piąta (silpniausta) pagal paježimą tinklinio lyga Lenkijoje. Turniej składa się z 16 grup w systemie dwukołowym. Grupės sudarytos pod każdym względem. Zwycięzca grup wchodzi do III ligi. Organizatorem Turnyrus jest PZPS voivadijų skyriai.
Pierwszy turniej pucharowy zorganizowano w 1932 roku. Turnieje odbywały się co roku od 1981 do 1982. W niektórych Meatis Turnyras Neďivyko uważany jest za Iki. Wszyscy uczestnicy turnieju pochodzą z klubu sieciowego Lenkijos – są profesjonaliści, są amatorzy. Od 1981 roku do chwili obecnej nazywany jest bykiem Lenkijosem (Lenk. Puchar Polski). Od 2000 do 2001 roku w sezonie PZPS organizowana jest Karta PLPS.
Dėl Supertaurės nuo 2012 m. Co roku Mistrzowie Walki Lenkijos są zwycięzcami Pucharu Lenkijos. 1995 m. bubo sužaistos rungtynės dl PZPS Supertaurės.
Na turniej kobiet
Według aktualnych rankingów CEV mistrzowie, zajmujący drugie miejsce prizininkas, grają w Čempionių lygoje. Drużyna z trzeciego miejsca bierze udział w zawodach pucharowych CEV, a czwarta w zawodach pucharowych „Challenge”.
Mecze gwiazd
Mecze gwiazd „Orlen Ligi” organizowane są od 2009 roku. Wszyscy zawodnicy biorący udział w tym meczu zostali wybrani przez kibiców w Internecie. Całość zebranych środków przeznaczona jest dla internautów potrzebujących pomocy. Pierwsze mecze odbyły się w Naujajame Sonče w 2009 roku. dry 3d.
Antra pagal paježimą tinklinio lyga à Lenkijoje. Dabar lygoje gra systemem 12 drużyn w dwóch rundach podczas meczów o utrzymanie. 8 najsilniejszych drużyn zagra o tytuł zwycięzcy i przejdzie do „Orlen Ligi”. Najsłabsi komandosi zagrają w przyszłym sezonie w II lidze.
Trečią pagal pažiągą tinklinio lyga Lenkijoje. Liga jest podzielona geograficznie na 4 grupy po 7 do 10 drużyn. W każdej grupie Lygoje rozgrywane są w systemie dwukołowym. Najsilniejsze drużyny walczyły w fazie play-off o I lygą. Najsłabsze drużyny z poszczególnych grup zagrają w przyszłym sezonie w III lidze.
Pierwszy turniej pucharowy zorganizowano w 1932 roku. Turnieje w sezonie 1981-1982 odbywały się co roku. Iki jest uważany w niektórych Meatis Turnyras Neďivyko. Wszyscy uczestnicy turnieju pochodzą z klubu sieciowego Lenkijos – są profesjonaliści, są amatorzy. Od 1981 r. Do chwili obecnej zawody będą nosić nazwę Lenkijos Taurė (Lenk. Puchar Polski). W sezonie 2005-2006 PZPS organizuje kartę PLPS.
Dėl Supertaurės nuo 2005 m. Co roku mistrzowie poprzedniego sezonu w Lenkijos zostają zwycięzcami Pucharu Lenkijos. Jeżeli puchar zdobędzie ten sam klub, gra wicemistrz pucharu.
W 2014 roku podczas mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce poprawiono rekordy widzów na meczu o mistrzostwo świata. Na Stadionie Narodowym w Warszawie na meczu „Lenkija – Serbia” gromadzi się 61,5 tys. widzów.
W latach 1935 i 1936 w gronie półfinalistów Pucharu Polski mężczyzn znalazły się wileńskie kluby „Ognisko”. W mistrzostwach Polski mężczyzn 1930 klub ten zdobył brązowe medale w sezonach 1934 i srebro w 1933.
W 1935 r. wileński klub męski „AZS Wilno” zajął 2. miejsce, a w 1938 r. został mistrzem Lenkijosu.
W 1934 roku wileński klub kobiecy „AZS Wilno” zajął 3 miejsce w mistrzostwach Lenkijosu.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”