Jak zainteresować ludzi lokalną polityką? Czy zachęcasz do angażowania się i pomagania w kształtowaniu rzeczy? Chemnitz wypróbowuje nowy format „spotkań mieszkańców dla wszystkich”. Pierwsza odbyła się w czwartek wieczorem w ratuszu.
Na Około 100 osób zasiada w sali rady miejskiej ratusza w Chemnitz w czwartek wieczorem. Miasto zaprosiło wszystkich mieszkańców na spotkanie mieszkańców i chce wykorzystać do tego nową formułę: po krótkich przemówieniach wprowadzających wszystkich wydziałów administracji miasta, policji i Culture Capital GmbH, mieszkańcy powinni mieć możliwość zabrania głosu do kierowników osobiście. Taka jest teoria.
Wielki pośpiech w dziale budowlanym
W praktyce przemówienia programowe trwają 90 minut poza planowanym dwugodzinnym wydarzeniem. Mieszkańcy cierpliwie czekają, na sali nie ma nawet poruszenia. Od czasu do czasu ktoś robi notatki.
Potem wydarzenie w końcu ożywa, a mieszkańcy rozchodzą się do różnych pomieszczeń, aby dowiedzieć się więcej. Największy pośpiech panuje w dziale budowlanym. „Jesteśmy zainteresowani projektami budowlanymi i deweloperskimi w Chemnitz”, mówią Kerstin i Jens Kraus. Prezentacje im się podobały i z niecierpliwością czekają na spostrzeżenia.
Plany rozwoju miasta Chemnitz cieszą się dużym zainteresowaniem
Martina Steudtnera interesuje przede wszystkim koncepcja mobilności rowerzystów i pieszych w mieście. „To ma być lekkie i piękne” – mówi. Ale ta dwójka nie idzie tak łatwo razem. W Chemnitz jest jeszcze wiele do zrobienia, zwłaszcza jeśli chodzi o ścieżki rowerowe. Z zainteresowaniem przygląda się planom zagospodarowania przestrzennego miast w ramach Stolicy Kultury. „Wspaniale jest widzieć plany wielu projektów obok siebie” — mówi Steudtner. „Zwykle zawsze pojawiają się nowe wydarzenia związane z projektem. Ale tak można to postrzegać jako całość”. Pracownicy działu budowlanego wyjaśniają mu kilka szczegółów.
Prawa do wizerunku: MDR/Anett Linke
Steudtner interesuje się też innymi projektami związanymi ze Stolicą Kultury. Jego zdaniem obecnie istnieje wiele możliwości uczestnictwa, a także otrzymuje wiele informacji. „Ale wielu chodzi po mieście z klapkami na oczach i niczego nie zauważa” – mówi. Uważa, że Stolica Kultury się otwiera, choć jest już na to trochę za późno.
Weź udział zamiast narzekać
Według własnych wypowiedzi Jana Góra i Carmen Straube są zainteresowanymi obywatelami, którzy działają w radzie gminy powiatu Wittgensdorf. „Szkoda, że przyszło tak mało ludzi” – mówią. Sala była pełna, ale na około 250 000 mieszkańców miasta było ich niewielu. Wielu w Chemnitz tylko narzekało, ale nie przychodziło na takie imprezy.
Prawa do wizerunku: MDR/Anett Linke
Wielu po prostu narzeka, ale potem nie przychodzi na takie imprezy.
Carmen Straube i Jana Góra
Obie kobiety doceniają to, że obywatele angażują się w projekty budowlane w ramach Stolicy Kultury, a także w programy kulturalne. „Nasza szkoła podstawowa w Wittgensdorfie będzie miała windę, ponieważ to jedyne miejsce” – mówią. Pomieszczenie wykorzystywane w szkole powinno być teraz dostępne również dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. „Byliśmy w stanie pomóc w podjęciu decyzji na miejscu, które pomysły miały sens”.
„Smoothie bike” dostarcza przyjemności
Uprzywilejowanym punktem kontaktowym tego wieczoru jest „smoothie bike” Urzędu Zdrowia i Profilaktyki. Mikser stojący jest montowany na rowerze i obsługiwany pedałami. Obywatele mogą zatem mocno pedałować, aby uzyskać pyszny koktajl witaminowy, a następnie delektować się nim.
Prawa do wizerunku: MDR/Anett Linke
„Używamy go również w szkołach i przedszkolach i zawsze jest dobrze przyjmowany”, mówi kierownik biura Katja Uhlmann. Tego wieczoru otrzymaliście już zapytania od uczestników spotkania mieszkańców o karnet higieniczny i profilaktyczne oferty sportowe, takie jak zajęcia z pleców. „Myślę, że to świetny format o niskim progu i łatwy do nawiązania rozmowy z ludźmi” — mówi.
Prawa do wizerunku: MDR/Anett Linke
Angela Hopfe też jest zadowolona. Dla niej konferencje były ważnym impulsem dla mieszkańców i czuła, że ona i jej potrzeby są traktowane poważnie. – To było bardzo pozytywne wydarzenie – mówi. „Bardzo otwarty i bardzo dynamiczny. Widać dumę z tego, co się tutaj dzieje”. Podoba jej się duch optymizmu, jaki obecnie panuje w mieście, także w odniesieniu do Stolicy Kultury. „Niektórych jeszcze nie odebrano. Wielu wciąż siedzi za zamkniętymi drzwiami” – mówi Hopfe. Dla nich należy teraz opracować koncepcje tego, jak mogłoby wyglądać uczestnictwo.
Prawa do wizerunku: MDR/Anett Linke
więcej na ten temat
Ten temat w porządku obrad:MDR SACHSEN – La Sachsenradio | Reportaż regionalny ze studia w Chemnitz | 12 maja 2023 | 14:30.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.