Stan: 05.12.2022 00:23
Rosja ogłosiła sankcje wobec 31 firm energetycznych. Opublikowana przez Kreml lista obejmuje także części grupy Gazprom Germania, która jest pod nadzorem Federalnej Agencji ds. Sieci.
Rosja nałożyła sankcje na Gazprom Germania i inne dawne filie jej państwowego koncernu gazowego. Powiedział, że przy 31 spółkach giełdowych po stronie rosyjskiej nie powinno się więcej robić interesów. Rosyjski rząd wydał nakaz wejścia w życie zakazów handlu w imieniu prezydenta Rosji Władimira Putina.
Sankcje obejmują zakaz transakcji i wejścia do rosyjskich portów dla statków powiązanych z zainteresowanymi firmami.
Gazprom Germania pod zarządem
Na początku kwietnia Gazprom Germania został oddany pod nadzór Federalnej Agencji ds. Sieci. Firma jest właścicielem innych ważnych firm w niemieckim przemyśle gazowniczym. Należą do nich handel gazem Wingas, dostarczający m.in. media, czy operator magazynów gazu Astoria. Są także dotknięci rosyjskimi sankcjami.
Sankcje dotyczą także polskiej spółki Europol GAZ, właściciela polskiej części gazociągu Jamał-Europa. Rosja wcześniej przestała dostarczać gaz do Polski.
Uli Meerkamm, ARD Berlin, o sankcjach Rosji wobec 30 unijnych firm energetycznych
tematy dnia 22:15, 11.05.2022
Rząd federalny: gwarantowane bezpieczeństwo dostaw
Rząd federalny zadeklarował, że bezpieczeństwo dostaw jest obecnie gwarantowane. Rzeczniczka Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu powiedziała: „Oceniamy te zapowiedzi. Wciąż nie mamy szczegółów”.
Powiedział, że rząd federalny i Federalna Agencja Sieci, jako administrator Gazpromu Germania, już przygotowują się na różne scenariusze. „Zespół ds. kryzysu gazowego uważnie monitoruje obecną sytuację. Bezpieczeństwo dostaw jest obecnie gwarantowane i jest stale monitorowane” – powiedziała rzeczniczka.
Magazyn gazu przypisany jako system buforowy
Według rosyjskiej agencji Interfax tworzenie zapasów rosyjskiego gazu w europejskich magazynach będzie w przyszłości zabronione. Początkowo nie było jasne, jak taki zakaz będzie egzekwowany. W Niemczech istnieje 47 podziemnych magazynów w 33 lokalizacjach obsługiwanych przez około 25 firm. Magazynowanie gazu kompensuje wahania zużycia gazu, tworząc w ten sposób rodzaj systemu buforowego dla rynku gazu.
Jesienią zbiorniki akumulacyjne są zwykle dobrze wypełnione na początku sezonu grzewczego, a wiosną ich poziomy spadają. W chłodne zimowe dni do 60% zużycia gazu w Niemczech pokrywają niemieckie magazyny. Zgodnie z nową ustawą o przechowywaniu, do 1 listopada powinny być zapełnione w 90%. Od poniedziałku zbiorniki magazynowe były zapełnione prawie w 39% – a trend rośnie.
Największym operatorem magazynowym w Niemczech jest grupa energetyczna Uniper, która odpowiada za około jedną czwartą pojemności magazynowych Niemiec. Jednak największym magazynem zarządza spółka zależna Gazpromu Germania Astora, która jest objęta nowymi sankcjami.
Magazyn znajduje się w Rehden w Dolnej Saksonii. Stanowi około jednej piątej niemieckiej zdolności produkcyjnej. Ostatnio jednak w magazynie Rehden praktycznie nie przechowywano gazu, poziom napełnienia na początku zeszłego tygodnia wynosił 0,6%. Napełnianie nie rozpoczęło się ponownie do końca zeszłego tygodnia. „Intensywnie pracujemy nad dostarczaniem większych ilości gazu do tego magazynu”, poinformowała w zeszły czwartek (5 maja) Federalna Agencja ds. Sieci. Celem jest osiągnięcie 80% obłożenia do 1 października.
Zapowiedziana reakcja Rosji
Poszkodowane firmy w Niemczech, innych krajach UE, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zostały objęte sankcjami zachodnimi podczas wojny agresji Rosji na Ukrainę. Na początku kwietnia federalny minister gospodarki Robert Habeck mianował tymczasowo Federalną Agencję ds. Sieci na powiernika niemieckiej filii rosyjskiej spółki państwowej Gazprom po tym, jak rosyjska spółka-matka Gazprom zrezygnowała z filii.
Habeck uzasadnił to niejasnymi stosunkami prawnymi i naruszeniem zasad raportowania. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw.
Kreml zapowiedział środki zaradcze. Na początku maja Putin wydał zarządzenie zakazujące jakiemukolwiek rosyjskiemu podmiotowi prowadzenia interesów z firmami i osobami znajdującymi się na liście sankcyjnej. Żaden produkt ani surowiec nie mogą być do nich eksportowane. „Specyfikacje należy zatem złożyć w ciągu dziesięciu dni”, precyzuje Ministerstwo Gospodarki.
„Jak Rosja chce to wyegzekwować?”, ekonomista Jens Südekum, o sankcjach wobec zachodnich firm energetycznych
tagesschau24 11:00, 12.05.2022
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.