Środowisko – Turów Polska – Ekolodzy: Skarga na polską kopalnię – Wiedza

Chemnitz/Praga/Bruksela (dpa/sn) – Federacja Ochrony Środowiska i Przyrody w Saksonii (BUND) wraz z organizacjami partnerskimi złożyła skargę do Komisji Europejskiej w sprawie kopalni Polski Turów. Organizacja poinformowała we wtorek, że Komisja została wezwana do wszczęcia postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w sprawie czesko-polskiej umowy o wydobywaniu węgla brunatnego metodą odkrywkową.

Podpisane w lutym dwustronne porozumienie między rządami Pragi i Warszawy umożliwia dalsze funkcjonowanie kopalni. Turów ma wpływ na dostawy wody w okolicy i powoduje uszkodzenia domów, powiedział BUND. Eksploatowana przez PGE kopalnia w pobliżu trójkąta granicznego między Niemcami, Czechami i Polską spowodowała dramatyczny spadek poziomu wód gruntowych. W miastach takich jak Żytawa domy ludzi byłyby zdestabilizowane, a ściany pękały.

W ramach spornej umowy Polska wypłaciła Czechom 45 mln euro odszkodowania. W zamian Praga wycofała pozew przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. „Podpisując umowę, Czechy zaakceptowały nielegalne wydobycie i związały sobie ręce” – skrytykowała Petra Kalenska, prawnik zaangażowany w skargę. Od teraz tylko Komisja Europejska może zagwarantować, że miejscowa ludność uzyska swoje prawa.

BUND Sachsen, Greenpeace Czechy i stowarzyszenie sąsiedzkie z wioski Uhelna w północnych Czechach stoją za skargą w Brukseli.

© dpa-infocom, dpa:221025-99-251422/3

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *