Technologia ze starych organów kościoła Schorndorf dotarła do Polski we wtorek wieczorem. Dopiero jesień będzie można usłyszeć na nowych organach w kościele parafialnym Marii Niepokalanej.
Organy uważane są za królową instrumentów muzycznych ze względu na swoje rozmiary i wspaniałe wyposażenie. Podstawowa zasada lub technologia organów, a mianowicie transport powietrza rurami o różnych rozmiarach, czyni z nich konstrukcję specjalną, połączenie sztuki i technologii. Organy wymagają zatem co jakiś czas serwisu, aby dźwięk znów mógł zabłysnąć w całej okazałości.
W przypadku organów kościelnych w Schorndorfie robiono to już kilkakrotnie, jednak po kontroli przeprowadzonej przez biegłych i w porozumieniu między miejscową administracją kościelną a Izbą Finansową Biskupa podjęto decyzję o zamówieniu nowych organów.
Zachowała się zabytkowa szafa organowa, a nowy budynek techniczny organów został przydzielony fabryce organów Jann w Allkofen. Nowe organy są obecnie w budowie. Najpierw jest on całkowicie montowany w warsztacie specjalistycznej firmy i sprawdzany jest jego funkcjonalność. Dopiero wtedy Schorndorf zdecydował się zintegrować nową technologię organów z istniejącą obudową.
Istnieje również rozsądne późniejsze wykorzystanie istniejących organów. Pastor I. ma w tej sprawie kontakt. R. Stanisław Slabon, starszy proboszcz wspólnoty parafialnej Michelsneukirchen i Dörfling do końca sierpnia 2015 r., wrócił do rodzinnej Polski. W poniedziałek i wtorek stara technologia organowa została zdemontowana i zdemontowana przez polską specjalistyczną firmę, załadowana do dwóch dużych transporterów i przewieziona do Polski.
Po oczyszczeniu i odpowiednich naprawach zabrzmią stare organy kościoła Schorndorf w katolickiej parafii Parafii Rzymskokatolocka w Koniecpolu, której patronem jest św. Michał Archanioł. Przez kilka lat budowano tu nowy kościół, lecz wciąż brakowało organów.
Nawet bez sponsoringu (patrz sekcja informacyjna) mile widziane są datki od parafian: na konto darowizn z dopiskiem „Budowa nowych organów”, IBAN DE93 7426 1024 0000 2332 50, w Raiffeisenbank Chamer Land eG, BIC GENODEF1CHA.
Koszty nowej technologii organów szacuje się na 219 000 euro. Diecezja Regensburga obiecała dotację w wysokości 98 600 euro, co stanowi około 45 procent. Na miejscu pozostaje połowa kosztów, które Fundacja Kościoła Schorndorf musi pokryć z własnych środków.
Oczekuje się, że nowa technologia organów zostanie ukończona jesienią. O błogosławieństwo nowych organów poproszono biskupa diecezjalnego Rudolfa Voderholzera, na co obecnie wyraził on zgodę. Błogosławieństwo powinno nastąpić pod patronatem kościoła parafialnego w dniu 8 grudnia 2022 r. (csa)
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.