Podobnie jak amerykański kanał informacyjny CNN Powołując się na wewnętrzne dokumenty SpaceX, firma napisała we wrześniu list do Pentagonu. SpaceX zwrócił się w nim do Departamentu Obrony USA o poniesienie kosztów kontynuowania obsługi połączeń Starlink dla ukraińskiego wojska. Dotychczas firma sama pokrywała koszty.
Do tej pory Ukraina przekazała około 20 000–25 000 stacji bazowych Starlink, a sam Elon Musk napisałem tylko w piątek przez Twitterże SpaceX do tej pory pokryło koszty w wysokości około 80 milionów dolarów. Do końca roku koszt wzrośnie do ponad 100 milionów dolarów.
Eksploatacja odbiorników Starlink na Ukrainie kosztowałaby setki milionów dolarów
Najwyraźniej nie napisał tego bez powodu, ponieważ w liście SpaceX do Pentagonu, który jest teraz dostępny dla CNN, jest napisane, że nie ma już środków na dalsze ponoszenie kosztów. W związku z tym rząd Stanów Zjednoczonych musiałby zapewnić finansowanie, które kosztowałoby około 120 milionów dolarów na pozostałą część roku, czytamy w liście. Wymieniana jest kwota prawie 400 milionów dolarów na najbliższe dwanaście miesięcy.
SpaceX twierdzi, że nie jest w stanie przekazać więcej terminali ukraińskiemu rządowi i wojsku ani finansować działania istniejących terminali Starlink w nieskończoność. Podobno wysokie koszty wynikają głównie z szybkiego podłączenia terminali używanych na Ukrainie, które nie mają być normalnymi wersjami dla klientów końcowych.
4500 USD za terminal miesięcznie
Zamiast tego używane są specjalne warianty, które kosztują od 1500 do 2500 USD za sztukę. Jednak lwia część kosztów pochodzi z operacji, a każdy terminal używany przez ukraińskie wojsko i rząd ma przynosić około 4500 dolarów miesięcznie. Dla porównania, ceny detaliczne podane na stronie Starlink wynoszą tylko około 60 USD miesięcznie na Ukrainie.
Do tej pory SpaceX płaciło za wysokie koszty łączności, także dlatego, że w większości przypadków ukraińskie wojsko ma najszybszy i najdroższy wariant, nawet jeśli terminale zostały faktycznie zarejestrowane w znacznie tańszej ofercie Starlink za około 500 USD. Jednak SpaceX pokrył koszty samych terminali tylko w około 15% przypadków. Według raportu firma nie zapłaciła również za samą operację.
Zamiast SpaceX za lwią część terminali Starlink dla Ukrainy zapłacili głównie prywatni darczyńcy i zagraniczne rządy. Mówi się, że Polska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zapłaciły za tysiące urządzeń. Sama Polska do tej pory sfinansowała około 9000 terminali Starlink wykorzystywanych przez ukraiński rząd i wojsko. Kraje trzecie pokryły już około 30% kosztów operacyjnych.
Niektórzy twierdzą, że sukces Ukrainy w czasie wojny zależy od Starlink
Urządzenia byłyby niezwykle ważne dla ostatnich sukcesów armii ukraińskiej. Niektórzy obserwatorzy są nawet przekonani, że decyzja o sukcesie Ukrainy należy teraz do Starlink i dlatego jest w rękach Elona Muska.
Innym czynnikiem kosztowym jest to, że około 500 odbiorników Starlink jest niszczonych każdego miesiąca podczas wojny na Ukrainie. Według poinformowanych źródeł SpaceX, zamiast dostarczać około 6200 dodatkowych terminali wymaganych przez ukraińskie wojsko i około 500 dodatkowych urządzeń miesięcznie w celu zrekompensowania strat, przesłało niedawno prośby Ukrainy do Departamentu Obrony USA o przetworzenie finansowania.
Zaledwie kilka dni temu doniesiono, że łączność Starlink została zakłócona podczas ukraińskiej ofensywy, aby odzyskać wiele obszarów wzdłuż wszystkich linii frontu.
Zobacz też:
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.