Steinmeier jedzie do Finlandii, aby porozmawiać o wojnie na Ukrainie

Prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier udaje się dziś w piątek do Finlandii na jednodniową wizytę. Jego rozmowy dotyczyły głównie wojny na Ukrainie.

Steinmeier spotyka się dziś rano z prezydentem Sauli Niinistö w stolicy Helsinkach. Dwaj szefowie państw chcą także wysłuchać nagranego przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego później w fińskim parlamencie. Planowane jest również spotkanie z premier Sanną Marin.

Finlandia również czuje się zagrożona wojną na Ukrainie. Kraj ma najdłuższą granicę z Rosją ze wszystkich członków UE. Ma około 1300 kilometrów długości. W Finlandii po rosyjskim ataku na Ukrainę toczą się intensywne dyskusje na temat rezygnacji z dotychczasowej neutralności i przystąpienia do NATO. Według biura prezydenta federalnego w Helsinkach Steinmeier chce zasygnalizować, że Niemcy poprą taki ruch.

Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych sojuszu w Brukseli w ubiegłą środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zachęcał neutralną również Finlandię i Szwecję do ubiegania się o członkostwo. Obiecał szybką pozytywną odpowiedź. „Jeśli zdecydują się oświadczyć, oczekuję, że wszyscy sojusznicy ich powitają”. Współpracują ze sobą od wielu lat i oba kraje spełniają standardy sojuszu obronnego.

Niinistö nie zajął jeszcze jasnego stanowiska w sprawie ewentualnego członkostwa jego kraju w NATO. Jednak z jego punktu widzenia większość ludności fińskiej popiera członkostwo. Niinistö podkreślił, że Finlandia powinna ściśle koordynować tę kwestię ze Szwecją. Oba kraje powinny dojść do tego samego wniosku.

Planowana wizyta Steinmeiera w Europejskim Centrum Doskonałości ds. Zwalczania Zagrożeń Hybrydowych również ma związek z agresją Rosji. Jest to instytucja wspierana przez 31 państw członkowskich UE i NATO, która od 2017 roku zajmuje się analizami i doradztwem w zakresie zwalczania cyberataków, kampanii dezinformacyjnych czy wpływających na wybory m.in.

Steinmeier postrzega atak Rosji na Ukrainę jako potwierdzenie swojej orientacji tematycznej, w której kluczową rolę odgrywa twierdzenie o liberalnych demokracjach. Według kancelarii prezydenta temat nabrał teraz nowego wymiaru. Konflikt między liberalnymi demokracjami a agresywnymi autokracjami zostaje teraz ujawniony z bezprecedensową ostrością. Powstaje pytanie, w jaki sposób my się pozycjonujemy w tej debacie, jak demokracje mogłyby bardziej postawić się w defensywie. Finlandia jest doskonałym pierwszym rozmówcą w tej debacie.

Jednodniowa wizyta w Finlandii jest pierwszą wizytą zagraniczną Prezydenta Federalnego w jego drugiej kadencji. Właściwie chciał to zrobić celowo w Polsce, aby podkreślić więź z sąsiadem i podziękować mu za wielką dyspozycyjność w pomocy w przyjmowaniu uchodźców ukraińskich. To jednak zapobiegło infekcji koronowej Steinmeiera. Chce nadrobić wtorkową wycieczkę.

Strona główna

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *