Stoltenberg krytykuje brak wydatków na obronę

Jens Stoltenberg – Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg przedstawia aktualny roczny raport sojuszu obronnego. – Zdjęcie: Virginie Mayo/AP

Wydatki wojskowe krajów NATO są znacznie wyższe niż Chin czy Rosji. Jednak sekretarz generalny sojuszu wojskowego nie jest zadowolony.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraźnie skrytykował jedyny powolny wzrost wydatków na obronność państw sojuszniczych. „Idziemy w dobrym kierunku, ale nie tak szybko, jak wymaga tego niebezpieczny świat, w którym żyjemy” – powiedział Norweg, odnosząc się do wyzwań stawianych przez Rosję, terroryzm i Chiny.

Oczekuje, że szefowie państw i rządów uzgodnią ambitne cele na kolejnym szczycie w lipcu. Wydatki na obronę w wysokości 2% produktu krajowego brutto (PKB) powinny stać się nową dolną granicą.

Obecnym celem NATO jest, aby do 2024 r. wszystkie państwa Sojuszu zbliżyły się do granicy wydawania co najmniej 2% swojego PKB na obronność. Jednak do 2022 r., według najnowszych danych NATO, udało się to osiągnąć tylko siedmiu sojusznikom. Oprócz Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski były to trzy kraje bałtyckie: Litwa, Estonia i Łotwa oraz Grecja.

30 krajów NATO wydało około 1,2 biliona dolarów

Według najnowszych szacunków 30 krajów NATO wydało w ubiegłym roku na obronę łącznie około 1,2 biliona dolarów amerykańskich (około 1,1 biliona euro). W porównaniu z rokiem 2021 oznacza to wzrost o 1,9%, z ok Raport Stoltenberga wyłania się.

Głównym powodem, dla którego wzrost ten nie był większy pomimo rosyjskiego ataku na Ukrainę, jest to, że budżety na 2022 r. zostały zaplanowane przez rządy już w poprzednim roku, a więc jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Znacznie większy wzrost spodziewany jest w 2023 r. Kanclerz federalny Olaf Scholz wielokrotnie deklarował, że Niemcy zamierzają na stałe zwiększyć wydatki na obronność do 2% produktu krajowego brutto. Na ten cel ma być przeznaczony specjalny fundusz w wysokości 100 mld euro, który ogłoszono w zeszłym roku.

Niemcy zwiększyły wydatki o 10%

W 2022 roku, według najnowszych danych NATO, Niemcy zwiększyły wydatki związane z sojuszem o 10%, z ok. 52,4 do 57,7 mld euro. Jednak cel NATO został ponownie chybiony przez długi strzał. Według danych porównawczych RFN wydała na obronę ok. 1,5%, a nie planowanych 2,0% produktu krajowego brutto.

Mając około 822 miliardów dolarów, Stany Zjednoczone ponownie zainwestowały w obronę ponad dwa razy więcej pieniędzy niż wszystkich 29 innych partnerów NATO razem wziętych, a tym samym były również absolutnym numerem jeden na arenie międzynarodowej.

Dla porównania: Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS) niedawno oszacował wydatki wojskowe Rosji na zaledwie 87,9 miliarda dolarów, co, biorąc pod uwagę różnice w sile nabywczej na Zachodzie, odpowiada szacunkowej wartości 192 miliardów dolarów. Chiny osiągnęły zatem wartość 242,4 mld USD lub skorygowaną o siłę nabywczą na poziomie 360 ​​mld USD.

Nie jest jasne, czy lipcowy szczyt NATO faktycznie doprowadzi do istotnego zaostrzenia celu 2%. Zdaniem dyplomatów takie kraje jak Włochy, Kanada czy Belgia jasno dały do ​​zrozumienia, że ​​są krytyczne wobec planów Stoltenberga. Na przykład Włochy wskazują na ograniczone pole manewru ze względu na wysoki poziom zadłużenia.

© dpa-infocom, dpa:230321-99-36436/3

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *