Strach przed wojną: w Polsce cywile praktykują pośpiech

Polska, Wrocław: Cywile uczą się posługiwać bronią podczas jednodniowego kursu „Pociąg z wojskiem”.Źródło: Krzysztof Zatycki/ZUMA Press Wire/dpa


„Chcesz być kierowcą bojowego wozu piechoty Rosomak na jeden dzień?” „Nauczymy Cię jak bezpiecznie posługiwać się bronią palną i jak strzelać!” – to tylko dwa hasła w filmie polskiego MON. Bo w Polsce, przez wojnę na Ukrainie, boimy się wojny.

To, co wielu w Niemczech może wydawać się dość dziwne, w Polsce jest bardzo popularne – pierwsze jesienne zajęcia były wypełnione po brzegi.

Więcej chętnych niż miejsc na kursy wolontariatu

Według Sekretarza Obrony chętnych było więcej niż miejsc. Od dziś do końca lutego odbywać się będzie druga edycja szkolenia. Na pierwszym szkoleniu na strzelnicę trafiają nauczyciele, rzemieślnicy czy jak Agata księgowi.

Przed spotkaniem ukraińskiej grupy kontaktowej minister obrony Boris Pistorius uważa, że ​​możliwe jest rozwiązanie głównego problemu czołgów bojowych. Punkty otwarte są wyjaśniane.

20.01.2023 | 07:12 minut


„Ręce mi się cały czas trzęsą” – mówi. – Bo trzymasz się za mocno – powiedział żołnierz. Pada następny cios. „Bardzo dobrze, broń ledwo się poruszyła”.

Bronić ojczyzny, rodziny, bliskich – to obowiązek żołnierza, umieć się zachować w takiej sytuacji – moje wielkie marzenie.

Agat

Ćwiczą strzelanie, rzucanie granatami ręcznymi, pierwszą pomoc i survival w terenie. Żołnierz prowadzi walkę wręcz – od tyłu w ścisku, lekki obrót, a następnie pełne łokcie w twarz przeciwnika.

Polska chce też rozreklamować armię ćwiczeniami strzeleckimi

Większość tamtejszych formacji nie ma doświadczenia z bronią palną. Ale najwyraźniej chcą pewnego dnia obronić siebie i kraj. – Fajnie by było, gdyby cywile potrafili posługiwać się bronią – mówi porucznik Łukasz Ilczuk.

Obecnie nie mamy w Polsce poboru, więc takie szkolenie jest jak najbardziej wskazane.

Łukasz Ilczuk, ppłk.

Poprzez bezpłatne kursy Polska chce też promować członkostwo w siłach zbrojnych. Dlatego też po raz pierwszy wprost dopuszczeni są także studenci – kobiety i mężczyźni w wieku od 16 do 65 lat mogą uprawiać sztuki wojenne.

W Polsce oprócz żołnierzy zawodowych istnieje również Heimatschutz, ochotnicza armia podległa już Ministerstwu Obrony Narodowej. Ze 110 tys. żołnierzy zawodowych i 30 tys. ochotników ma wzrosnąć do 250 tys., a potem do 50 tys. – podwojenie sił zbrojnych to ambitny cel.

Szkolenie wojskowe nawet dla studentów

Już w tym roku szkolnym młodzież może chwycić za broń w szkole – „trening bezpieczeństwa” jest też w programie nauczania Liceum nr 47 w Łodzi. – Trenujemy z karabinka sportowego 5,6 milimetra – wyjaśnia Maciej Woźniak, nauczyciel i jednocześnie trener strzelectwa. Amunicja oczywiście nie jest prawdziwa.

Uczniowie w Polsce uczą się też posługiwania bronią. Atak Rosji na Ukrainę trwale zmienił postrzeganie bezpieczeństwa w sąsiednim kraju.

11.11.2022 | 02:30 minut


Są w ósmej lub dziewiątej klasie, celują, strzelają. Zdaniem MEN uczniowie powinni być przygotowani na warunki, które mogą zaistnieć w Polsce. Marianna (16 l.), Wiktoria (16 l.) i Kasandra (17 l.) zmieniają się w klasie. „Po prostu poczułam się wolna, miałam pustkę w głowie, tak bym powiedziała” – mówi Marianna.

Teraz pewnie nie byłoby to takie sprawdzanie rzeczywistości, bo wiedziałbym teraz, co zrobić z bronią. Jestem przygotowany.

Marianna, uczennica

Wielka determinacja i wola samoobrony

Wiktoria czuje się „bezpiecznie, kiedy trzymam pistolet w dłoni”. Z kolei Kasandra uważa strzelectwo za problematyczne dla wszystkich dzieci: „Wydaje mi się, że takie lekcje powinny być zarezerwowane dla tych, którzy są na to gotowi. Ze względu na stan psychiczny dzieci nie każdego można przygotować do takich kursów i powinno to być indywidualne ”.

Aktualności | Temat: wojna na ukrainie

Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą. Istnieją zachodnie sankcje przeciwko Rosji i koordynowane przez NATO dostawy broni na Ukrainę. Wszystkie wiadomości i tło.

Dla dorosłych szkolenie wojskowe jest też trochę jak wycieczka klasowa. Postać przygodowa, są też śmiechy – ale wciąż są prawdziwe zmartwienia. „Czy powinienem się zatrzymać i poczekać”, powiedział jeden z uczestników, jedząc z miski z folii podczas przerwy w parku, „aż zabiją lub zgwałcą? Idę strzelać”.

W państwie frontowym, jakim była Polska, od dawna istniały obawy, że wojna rosyjska z sąsiednim krajem może przerodzić się w coś większego. Rosja pozostaje – także w odniesieniu do dziejów Polski – odwiecznym straszydłem.

Natalie Steger jest szefową zagranicznego studia ZDF w Warszawie.

Disaster Relief Action Alliance pomaga ludziom na Ukrainie i w ucieczce. Wspólnie organizacje Caritas Niemcy, Niemiecki Czerwony Krzyż, Diakonie Katastrophenhilfe i UNICEF Niemcy zapewniają mieszkania i zaplecze sanitarne, żywność, odzież, lekarstwa i inne artykuły codziennego użytku. Ważną częścią oferowanego wsparcia jest również poradnictwo dla dzieci i dorosłych, którzy przeżyli traumę.

Najnowsze wiadomości na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można znaleźć w dowolnym momencie na naszym blogu na żywo:

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *