Symbol horroru w Bucha
Kobieta z czerwonymi paznokciami: kim była, jak umarła
Autor: Janis Peitsch
13.04.2022 14:44
Po uwolnieniu Butschy świat obiegło zdjęcie martwej kobiety z czerwonymi paznokciami. Tożsamość kobiety została od tego czasu wyjaśniona. Film pokazuje ostatnie chwile z życia 52-latka.
Kilka dni temu, po wycofaniu się wojsk rosyjskich z kijowskiego przedmieścia Bucza, wznoszący się żołnierze ukraińscy stanęli przed przerażającym obrazem. Dziesiątki ciał, niektóre związane, leżały na ulicach miasteczka. Zdjęcie zrobione niedługo po zwolnieniu Buchy przedstawia pomalowane na czerwono paznokcie martwej kobiety leżącej na ulicy. Obraz obiegł świat i szybko stał się symbolem rosyjskich okrucieństw w mieście. W międzyczasie wyjaśniono tożsamość kobiety i okoliczności jej śmierci.
Martwa to Irina Filkina. Wizażystka Anastasia Subacheva była jedną z pierwszych, które zidentyfikowały 52-letnią matkę dwójki dzieci po charakterystycznych paznokciach. „Irina poszła do mojego domu, aby wziąć lekcje makijażu dla siebie. Za każdym razem, gdy była w pracy, siadała i ćwiczyła nasze lekcje tak pilnie. Po prostu chciała żyć, jak wielu moich przyjaciół i klientów” – powiedział Subacheva. przez ukraińskie media.
Subacheva również napisała jedną w zeszłym tygodniu szczegółowy post na Instagramie, którym upamiętniła ś.p. Filkinę. „Była zachwycona, zawsze trenowała ciężej niż ktokolwiek inny” – mówi kosmetyczka. „Wciąż powtarzała, jak bardzo jej makijaż został doceniony przez fanów”. I dalej: „Powiedziała:” W końcu zrozumiałam najważniejszą rzecz – trzeba kochać siebie i żyć dla siebie. I wreszcie będę żyć tak, jak chcę. „”
Film pokazuje moment śmierci
Obraz zmarłej kobiety z wydatnymi paznokciami dotarł także do Olgi Szcziruk. Po dniach niepewności stało się dla niej jasne, że jej matka nie żyje. „Wszyscy mieszkaliśmy razem we wsi Mychajłowka-Rubiesziwka, 15 minut od Buczy” – powiedziała „Bild” najmłodsza córka Filkiny. „Przed przybyciem Rosjan żyliśmy jak wszyscy. Chodziliśmy do pracy, byliśmy w domu i na wakacjach, spotykaliśmy się z przyjaciółmi. Mama sterowała i monitorowała urządzenia systemu grzewczego”.
Jednak wraz z początkiem rosyjskiej inwazji życie rodzinne się rozpadło. Jako nadajnik Zgłoszono CNNjego córki zdecydowały się na ucieczkę do Polski. Jednak Filkina została i opiekowała się ludźmi szukającymi schronienia w centrum handlowym w Bucha. 5 marca próbowała wyjechać z miasta. Ponieważ jednak wszystkie miejsca zostały zajęte, postanowiła wrócić do domu na rowerze.
Shchiruk powiedziała nadawcy, że poprosiła matkę, aby nie zabierała do domu swojego czarnego roweru, ale zamiast tego wyjechała pociągiem z miasta. „Powiedziałem mu, że tam jest niebezpiecznie. Rosjanie zajęli całą wieś – zabijali ludzi” – powiedział 26-latek. – Olga, nie znasz swojej matki? Potrafię przenosić góry – podobno przez telefon odpowiedziała Filkina. To była ostatnia rozmowa matki z córką. Nieco później Filkina nie żyła.
Film zrecenzowany przez reporterów CNN opublikowany w zeszłym tygodniu wydaje się uchwycić moment śmierci. Przedstawia człowieka pchającego czarny rower na ulicy Jabłonskiej w Buczy. Gdy osoba skręca za róg, zostaje zastrzelony przez rosyjski samochód pancerny.
Obraz jako „symbol nowego początku”
Wkrótce dowiedziała się, że jej matka została zastrzelona – napisała na Instagramie Olga Shchiruk. Nie można już było do niej zadzwonić. Po kilku tygodniach nadziei, że Irina Filkina jeszcze żyje, na początku kwietnia jej córka zobaczyła zdjęcia zmarłych Buchy. Na jednym z nich była widoczna ręka jego matki.
„Wojna nie tylko przybyła do mojego kraju, przyszła do mojego domu i zabrała, a raczej ukradła mój świat” – napisał Shchiruk na Instagramie w pamięci swojej matki. Dziewczyna chce teraz wesprzeć fundacją inne ofiary wojny na Ukrainie. „Chcę, aby zdjęcie jego ręki było symbolem nowego początku” – powiedział Shchiruk CNN. „Ten symbol mówi okupantom, że mogą nam zrobić wszystko, ale nie mogą odebrać tego, co najważniejsze: miłości”.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.