12:20: wojska rosyjskie zbliżają się do Łysychańska
Według doniesień prasowych, po zdobyciu strategicznie ważnego miasta Siewżherodonieck we wschodniej Ukrainie, wojska rosyjskie posuwały się również przez rzekę do pobliskiego miasta Lysychansk. Donosi o tym agencja informacyjna Interfax, powołując się na przedstawiciela prorosyjskich separatystów, którzy mają być zaangażowani w zaliczki. Po upadku Siewierodoniecka Łysychańsk jest ostatnią ukraińską twierdzą w obwodzie ługańskim.
12:05: Rosja atakuje ośrodki szkolenia wojskowego
Według Ministerstwa Obrony Rosja zaatakowała kilka ośrodków szkolenia armii ukraińskiej za pomocą broni precyzyjnej. Według rosyjskich agencji informacyjnych, ataki rakietowe trafiły w cele w obwodach Czernihowa, Żytomierzu i Lwowa.
11:25: Wybuchy w Czerkasach w centralnej Ukrainie
W niedzielę w mieście Czerkasy w środkowej Ukrainie słychać było wybuchy. Gubernator regionu Ołeksander Skiczko ogłosił to za pośrednictwem aplikacji Telegram. Nie podał szczegółów. Czerkasom, liczącym prawie 300 tys. mieszkańców, w dużej mierze oszczędzono bombardowań od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.
11:10: Couture: Kryzys tymczasowo wymaga elastyczności z hamulcem zadłużenia
Według prezesa banku Christiana Sewinga obecne kryzysy wymagają elastyczności w zarządzaniu wydatkami publicznymi. „Ważne, aby hamulec zadłużenia był respektowany w perspektywie średnioterminowej. Postawa rządu polegająca na respektowaniu porozumień i osiąganiu wyznaczonych celów jest niezwykle ważna dla zaufania rynków” – powiedział szef Deutsche Banku. pełnił funkcję prezesa Federalnego Związku Banków Niemieckich (BdB). „W dłuższej perspektywie wszyscy skorzystamy z hamulca zadłużenia. Ale musimy też mieć oko na obecną sytuację, a wtedy może być sensowne działanie nieco bardziej elastyczne”. Jako przykład Sewing podał specjalny fundusz obronny.
10:35: Johnson – cena rosyjskiego zwycięstwa byłaby zbyt wysoka
Według brytyjskiego premiera Borisa Johnsona rosyjskie zwycięstwo w wojnie z Ukrainą będzie kosztować więcej niż obecny wzrost kosztów energii i żywności. Jeśli się powiedzie, prezydent Rosji Władimir Putin może oddzielić duże części Ukrainy i kontynuować swój program podbojów, powiedział Johnson na początku szczytu G7. Sojusznicy zachodni musieli więc zachować jedność.
10:05: Pięciu rannych w rosyjskim ataku rakietowym na Kijów
Co najmniej pięć osób zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na stolicę Ukrainy, Kijów, podała policja. Rakieta uderzyła w budynek w centrum miasta, powiedział szef policji Ihor Klymenko w państwowej telewizji.
9:35: Minister Obrony Szojgu odwiedza wojska na Ukrainie
Według oficjalnych źródeł rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przeprowadził inspekcję rosyjskich żołnierzy biorących udział w operacji przeciwko Ukrainie. Na stanowisku dowodzenia Szojgu został poinformowany przez dowódców o aktualnej sytuacji i działaniach rosyjskich sił zbrojnych w najważniejszych obszarach działania, poinformował jego ministerstwo w oświadczeniu. Nie ogłoszono, kiedy wizyta miała się odbyć. Nie wiadomo też, czy Shoigu był na Ukrainie.
9:05: Nowy zakup broni od niemieckiego producenta
Podobno Ukraina ponownie kupiła broń bezpośrednio od niemieckiego przemysłu z własnej inicjatywy. Kijów zamówił prawie 2900 przenośnych przeciwpancernych broni przeciwpancernej RGW 90 Matador od niemieckiej firmy zbrojeniowej Dynamit Nobel Defense (DND). Zamówienie zostało zatem już dostarczone. Według gazety Kijów zapłacił za broń własnymi pieniędzmi. Dostawa broni wymaga zielonego światła od rządu federalnego. Federalne Ministerstwo Gospodarki odmówiło komentarza w sprawie żądanych informacji, podał „WamS”.
8:45: Wstrzymanie importu złota z Rosji
W związku z wojną ukraińską Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Japonia i Kanada wprowadziły zakaz importu złota z Rosji. Zostało to ogłoszone przez rząd brytyjski w niedzielę przed rozpoczęciem szczytu G7 w Schloss Elmau w Bawarii. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson chce nakłonić inne kraje do podjęcia decyzji, gdy spotkają się główne potęgi przemysłowe.
8:10: Hilaire, patron Monachijskiego Baletu Państwowego: Wojna cofa się o dziesięciolecia
Z perspektywy nowego dyrektora Bawarskiego Baletu Państwowego wojna na Ukrainie miała również poważny wpływ na świat tańca. „Wojna cofa nas o kilka dekad” – powiedział Laurent Hilaire. „W ostatnich latach nastąpiła ożywiona wymiana, choreografowie z całego świata wyjechali do pracy w Rosji. To już koniec”. Nikt na Zachodzie nie chce już współpracować z rosyjskimi firmami – a na Zachodzie są one niepożądane. Hilaire uważa, że to źle, że wielu rosyjskich artystów nie jest już zatrudnionych. „Jeśli rosyjski artysta nigdy nie wypowiadał się politycznie, nie ma sensu, abym już z nim nie pracował”. Francuz Hilaire był do niedawna dyrektorem artystycznym Baletu Stanisławskiego w Moskwie.
6:25: Eksplozje wstrząsają stolicą Ukrainy Kijowem
Stolicą Ukrainy, Kijowem, wstrząsnęło kilka eksplozji w niedzielny poranek. Według dziennikarzy AFP doszło do uderzenia w osiedle w centrum miasta i wybuchł pożar. Informacje o możliwych ofiarach nie były początkowo dostępne. Na miejsce zdarzenia zostali wysłani ratownicy medyczni i ratownicy pierwszej pomocy. Mieszkańcy dwóch budynków zostali uratowani i doprowadzeni do bezpieczeństwa, powiedział Kliczko. W historycznym centrum Kijowa znajduje się wiele uniwersytetów, restauracji i galerii sztuki.
5:55: prezydent Indonezji chce rozpocząć dialog między Rosją a Ukrainą
Prezydent Indonezji Joko Widodo podczas kolejnej wizyty w Moskwie i Kijowie chce wezwać swoich rosyjskich i ukraińskich odpowiedników do dialogu. „Wojna musi się skończyć, a globalne łańcuchy żywnościowe muszą zostać reaktywowane” – powiedział Widodo przed wyjazdem na szczyt G7 w Schloss Elmau w Bawarii, na który został zaproszony jako gość. Poprosi też prezydenta Rosji Władimira Putina o nakazanie natychmiastowego zawieszenia broni. Indonezja sprawuje w tym roku przewodnictwo w G20.
3:40: Wielka Brytania gotowa do zagwarantowania większej liczby pożyczek
Wielka Brytania jest gotowa zagwarantować Ukrainie dodatkowe 525 milionów dolarów pożyczek z Banku Światowego jeszcze w tym roku. Oznacza to, że wsparcie finansowe wyniesie w tym roku 1,5 miliarda dolarów, powiedział premier Boris Johnson przed szczytem G7 w Schloss Elmau w Bawarii. „Ukraina może i wygra, ale potrzebuje naszego wsparcia, aby to zrobić” – powiedział Johnson. „Teraz nie czas na rezygnację z Ukrainy”.
1:35: wstrzymanie ewakuacji sejerodonieckich zakładów chemicznych
Według rosyjskiej agencji prasowej Tass ewakuacja ludzi z zakładów chemicznych w Siewierodoniecku została wstrzymana z powodu ostrzału z Ukrainy. Agencja powołała się na lokalną policję w mieście, która kilka godzin wcześniej została schwytana przez wojska rosyjskie.
niedziela, 26 czerwca 2022
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.