System przeciwlotniczy: Polska chce jednak przyjąć niemieckich patriotów

Stan: 07.12.2022 06:42

Po wielu podróżach w obie strony system obrony przeciwlotniczej Patriot musi teraz stacjonować na terenie Polski. Opozycja uważa, że ​​wiarygodność władz Warszawy jest nadszarpnięta.

Według ministra obrony Mariusza Błaszczaka Polska przyjmie ofertę Niemiec dotyczącą przeniesienia baterii przeciwlotniczej Patriot. Federalna minister obrony Christine Lambrecht (SPD) i jej polska koleżanka miały „co do zasady porozumienie” – wskazała rzeczniczka Federalnego Ministerstwa Obrony. „Szczegóły, takie jak możliwe lokalizacje parkingów i niezbędna infrastruktura, są obecnie omawiane na poziomie technicznym”. Planowane jest natychmiastowe wysłanie do Polski zespołu śledczego.

Niemiecki rząd złożył ofertę Warszawie pod koniec listopada, wkrótce po tym, jak rakieta uderzyła w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwóch Polaków. Błaszczak początkowo przyjął ofertę „z satysfakcją”. Jednak lider rządzącej partii PiS Jarosław Kaczyński powiedział wtedy, że system na Ukrainie powinien być lepiej ugruntowany. Minister obrony narodowej i inni polscy politycy poszli w jego ślady.

Niemcy a używanie na Ukrainie

Błaszczak powtórzył we wtorek na Twitterze, że żałuje, że Niemcy nie chcą używać systemu Patriot na Ukrainie. „Byłem rozczarowany decyzją o odmowie poparcia dla Ukrainy” – napisał. „Rozmieszczenie Patriotów na zachodniej Ukrainie zwiększyłoby bezpieczeństwo Polaków i Ukraińców”.

Mimo to obie strony będą kontynuować przygotowania do rozmieszczenia rakiet w Polsce i podłączenia ich do polskiego systemu dowodzenia. Niemcy poinformowały, że zaoferowany Polsce system Patriot jest częścią zintegrowanego systemu obrony powietrznej NATO i może być używany tylko na terytorium NATO.

Opozycja zarzuca polskiemu rządowi poślizg

Politycy i obserwatorzy krytykowali PiS za sugestię, że nie chce przyjąć systemu Patriot. Partia została oskarżona o zagrażanie bezpieczeństwu kraju w czasie wojny na sąsiedniej Ukrainie poprzez próby podsycania nastrojów antyniemieckich.

Opublikowany w tym tygodniu sondaż opinii publicznej ujawnił szerokie poparcie polskiego społeczeństwa dla wdrożenia systemu w Polsce. Poseł opozycji Paweł Kowal powiedział, że rząd wyrządził sobie krzywdę swoim ostatnim zwrotem. „Jak można poważnie traktować Polskę przy takim rządzie? Bierzemy Patriotów – nie bierzemy ich – bierzemy ich…” – napisał Kowal na Twitterze po oświadczeniu Błaszczaka.

Umowa zbrojeniowa ze Stanami Zjednoczonymi

Polska otrzyma także nowoczesne czołgi, inne pojazdy bojowe i broń ze Stanów Zjednoczonych za równowartość ok. 3,58 mld euro. Departament Stanu w Waszyngtonie dał teraz zielone światło dla umowy zbrojeniowej. Zgodnie z nią Polska pozyska m.in. 116 czołgów bojowych M1A1 Abrams i dziesiątki tysięcy nabojów.

Zakupy czołgów wspierają amerykańską politykę zagraniczną i cele w zakresie bezpieczeństwa poprzez wzmacnianie bezpieczeństwa sojusznika NATO, który jest siłą napędową stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie, powiedział Departament Bezpieczeństwa Stanu.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *