Sytuacja – Nowe naloty na miasta ukraińskie

Nowy Jork Świeże naloty z dnia na dzień wstrząsnęły różnymi miastami i regionami Ukrainy. Według ukraińskich mediów, rosyjscy napastnicy wzięli na cel Kijów, Łuck, Równe i Charków. Wieczorem w Łucku na północno-zachodniej Ukrainie doszło do zderzenia z magazynem paliw. Alarmy lotnicze były wcześniej uruchamiane we wszystkich regionach kraju.

Doradca Wołodymyra Zełenskiego mówił o „nieludzkich” taktykach rosyjskich sił zbrojnych. Mychajło Podoliak napisał na Twitterze, że Rosja zablokuje korytarze humanitarne i oblężone miasta. Po raz kolejny ucierpiało także portowe miasto Mariupol.

„Rosjanie nie mają już języka, humanizmu ani cywilizacji” – pisze Pooliak. „Tylko rakiety i bomby, aby usunąć Ukrainę z mapy, jeśli to możliwe”.

Sam prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wideoprzemówieniu opisał sytuację w Mariupolu w drastyczny sposób: „Wszystkie wjazdy i wyjazdy z miasta Mariupol są zablokowane” – powiedział. „Port jest zaminowany”.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Nie można tam wnieść jedzenia, lekarstw i wody. Nawet zniszczeń dokonanych przez armię rosyjską w Czeczenii nie można porównać z sytuacją w Mariupolu.

Tymczasem Ukraina uważa, że ​​Rosja może wkrótce zintensyfikować ataki. Według ukraińskiego sztabu generalnego armia rosyjska dostarcza nowe pociski do swoich wyrzutni na Białorusi. Rakiety są przeznaczone dla jednostek z systemem uzbrojenia „Iskander” zainstalowanym pod Kalinkowiczami – powiedział. Informacje nie mogły być zweryfikowane niezależnie.

Wołodimir Selensky

Prezydent Ukrainy informuje co wieczór za pośrednictwem wiadomości wideo.


(zdjęcie: dpa)

Jednak w okolicach Charkowa armia ukraińska odnotowała również udane kontrataki. Rosyjskie wojska zostały w niedzielę wyparte z kilku miast, poinformował w Telegramie regionalny dowódca wojskowy Oleg Synegubow. „Spychamy okupantów z powrotem do (rosyjskiej) granicy” – powiedział.

Budynek mieszkalny został trafiony podczas rosyjskich nalotów na wieś Oskil w dystrykcie Izyum. Zginęła czteroosobowa rodzina, napisał Synegubov. Informacje nie mogły być zweryfikowane niezależnie.

Kijów zwraca się do ONZ o strefę ochronną dla Czarnobyla

Ukraiński rząd oczekuje, że Rada Bezpieczeństwa ONZ ustanowi specjalną strefę ochronną dla elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Zdaniem wicepremier Iryny Wierieszczuk kontrolę powinna przejąć specjalna misja ONZ.

„Jeśli chodzi o bezpieczeństwo nuklearne, nieodpowiedzialne i nieprofesjonalne działania rosyjskiego wojska stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla setek milionów Europejczyków” – powiedziała Ukraińska Prawda.

Więcej na ten temat:

Negocjacje trwają

W Turcji na początku tygodnia mają się rozpocząć negocjacje pokojowe na Ukrainie. Konkretna data nie została jeszcze ustalona. Kancelaria prezydenta Turcji poinformowała w niedzielę wieczorem, że spotkanie powinno odbyć się w Stambule.

Prezydent Turcji wcześniej rozmawiał telefonicznie z szefem Kremla Władimirem Putinem. W nim Recep Tayyip Erdogan poprosiłby swojego odpowiednika o zawieszenie broni i poprawę sytuacji humanitarnej na Ukrainie.

Według Zełenskiego strona ukraińska chce nadal obstawać przy swojej integralności terytorialnej i suwerenności. Skuteczne zabezpieczenia są niezbędne. Celem Ukrainy jest jak najszybszy powrót do normalnego życia we własnym kraju.

Scholz u Anny Will

Kanclerz odpowiedział na pytania prezenterki ARD Anne Will w niedzielny wieczór. Głównymi tematami były wojna na Ukrainie i dostawy energii do Niemiec. Olaf Scholz wypowiedział się przeciwko embargo na import energii z Rosji i mówił o konsekwencjach gospodarczych.

Jednocześnie odrzucał oskarżenia, że ​​Niemcy wspierają finansowanie przez Rosję wojny agresji na Ukrainie. „Rosja nie może obecnie nic zrobić z pieniędzmi, które ma na swoich kontach z powodu naszych sankcji” – powiedział Scholz w niedzielę wieczorem.

Olaf Scholz

Kanclerz był gościem ARD talk show Anne Will wieczorem.


(zdjęcie: dpa)

Zależność Niemiec od rosyjskiego importu energii zostanie zlikwidowana „dość szybko”. Z węglem, jeśli wszystko pójdzie dobrze, może to nastąpić w tym roku szybko, powiedział Scholz. W przypadku oleju może się to również zdarzyć bardzo szybko.

A jeśli chodzi o gaz, plany, które leżały w szufladzie od dłuższego czasu, są „teraz aktywowane”. Infrastruktura techniczna powstaje w szybkim tempie, aby móc importować gaz od innych dostawców.

Kanclerz przekazał Putinowi ostrzeżenie. Najpierw ostrzega prezydenta Rosji przed użyciem broni chemicznej na Ukrainie. „To miałoby najtrudniejsze konsekwencje i zgadzamy się, że oczywiście zareagujemy dramatycznymi środkami” – powiedział Scholz. Podobnie jak przed nim NATO, Scholz nie komentował szczegółów tych konsekwencji.

Według Scholza Niemcy chcą też zrobić więcej dla obronności. Dotyczy to z jednej strony zobowiązania do osiągnięcia przez NATO celu 2%, az drugiej inwestycji w dozbrojenie kraju. Rząd federalny rozważa obecnie zakup systemu obrony przeciwrakietowej. „To zdecydowanie jedna z rzeczy, które doradzamy i nie bez powodu” – powiedział Scholz. Wcześniej politycy z Koalicji Sygnalizacji Świetlnej sugerowali zakup izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej dla Niemiec.

>> Przeczytaj o tym: Olaf Scholz w Anne Will – rząd federalny bada zakup systemu obrony przeciwrakietowej

UE grozi spór o dystrybucję uchodźców

W obliczu masowego napływu uchodźców z Ukrainy, Unii Europejskiej grozi nowy spór o rozmieszczenie osób szukających ochrony. Ministrowie spraw wewnętrznych 27 krajów UE będą rozmawiać o wspólnym podejściu w najbliższy poniedziałek (godz. 14:30) w Brukseli.

Niemcy i Polska już wcześniej wysłały pilny apel do Komisji Europejskiej o pomoc. Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser wzywa do wprowadzenia kwot w dystrybucji uchodźców w Europie. Jednak europejska komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson już odrzuciła te wnioski.

Uchodźcy

Dziewczyna, która uciekła z Ukrainy, macha z okna autobusu. Od początku wojny z Ukrainy uciekło ponad 3,8 mln osób.


(zdjęcie: dpa)

Według ONZ ponad 3,8 miliona z ponad 44 milionów Ukraińców opuściło kraj od początku wojny Rosji z Ukrainą. Do samej Polski przybyło ponad dwa miliony osób, a według MSW w Niemczech zarejestrowano około 267 tysięcy uchodźców.

„Można śmiało powiedzieć, że nasze kraje podejmują obecnie większość wysiłków, aby powitać Ukraińców i zapewnić im ochronę” – czytamy w liście Faesera i jego polskiego kolegi Mariusza Kamińskiego do Komisji Europejskiej. „Oczywiste jest, że nasze zasoby i możliwości przyjmowania nie wystarczą, aby poradzić sobie z rosnącym napływem ludzi”. Poniedziałkowe spotkanie jest drugim nadzwyczajnym spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych zwołanym w krótkim czasie od rozpoczęcia wojny Rosji na Ukrainie 24 kwietnia. Luty.

Z wyposażeniem agencji.

Nieprzerwany: „Putin nie może pozostać u władzy” – przemówienie Bidena wzbudza podekscytowanie

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *