Kiedy sprawy stają się poważne, polegasz na zaufanej rodzinie. Podobno dotyczy to również superministra gospodarki i ochrony klimatu Roberta Habecka. Polityk Zielonych przemawiał w piątek rano w izbie państwowej na temat stosunkowo technicznej ustawy o „specyfikacjach poziomu napełnienia dla systemów magazynowania gazu”. Ale to, co wydaje się tak technicznie suche, zadecyduje, czy systemy ogrzewania gazowego, a także elektrownie przemysłowe i energetyczne będą mogły być zasilane paliwami kopalnymi w nadchodzącej zimie.
Habeck polecił swojemu koledze Klausowi Müllerowi, byłemu ministrowi środowiska w Kilonii w latach 2000-2005 w gabinecie Heide Simonis, wdrożenie wybuchowego mandatu prawnego. 51-latek jest nowym szefem Federalnej Agencji Sieci od początku marca. Wcześniej ten były polityk, który studiował ekonomię w Kilonii i przez trzy dekady posiadał książkę Partii Zielonych, przez prawie osiem lat był czołowym niemieckim rzecznikiem konsumentów jako szef Federalnego Stowarzyszenia organizacji konsumenckich. Na przykład złożył skargę na koncern Volkswagena z powodu skandalu z dieslem.
Müller jest teraz odpowiedzialny za dostawy gazu
Teraz, jako szef władz, Müller odpowiada również za zaopatrzenie kraju w gaz. A to prowadzi do zawsze przyjaznych linii troski 51-latka na froncie. Magazyny gazu w Niemczech, z których większość należy do rosyjskiego giganta gazowego Gazpromu, są zapełnione tylko w jednej czwartej.
Zespół kryzysowy do ekstremalnych przypadków
Jednocześnie jednak Müller zainstalował 65-osobowy zespół kryzysowy, który w skrajnych przypadkach, gdyby Putin musiał zakręcić kurek z gazem, reguluje dystrybucję gazu przez całą dobę. racje żywnościowe i napełniali zbiorniki do awaryjnego zasilania” – wyjaśnił Müller.
Wojna na Ukrainie wymaga czegoś od nas wszystkich. Jeśli chodzi o politykę energetyczną, „punkt zwrotny” zostałby opanowany tylko wtedy, gdyby wszyscy okazywali solidarność. – Tym obalamy Putina – powiedział wojowniczo w Bundesracie Robert Habeck. Müller jest jego najważniejszym sojusznikiem w uniezależnieniu się od gazu Putina i przyspieszeniu rozbudowy sieci elektroenergetycznych i światłowodowych.
Luise Amtsberg zajmuje się prawami człowieka
Nowa komisarz rządu federalnego ds. praw człowieka, Luise Amtsberg, jest również członkiem Partii Zielonych. 37-letnia kobieta – urodzona w Greifswaldzie, dorastała w Berlinie Wschodnim, studiowała islamizm w Kilonii – już od 2009 roku zasłynęła w parlamencie Kraju Kilońskiego, a od 2013 roku w Bundestagu ds. uchodźców i polityka migracyjna. W czasie kryzysu ukraińskiego domaga się teraz większej pomocy humanitarnej dla maltretowanego kraju, a jednocześnie większego wsparcia dla sąsiednich krajów goszczących uchodźców, takich jak Polska, która za to płaci. Młoda matka z przekonaniem nalega na wzmocnienie kadrowe i finansowe swojego biura, które znajduje się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Annaleny Baerbock.
Eutiner doradza kanclerzowi Scholzowi
Tymczasem Jens Plötner, doradca kanclerza Olafa Scholza ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, przeszedł z rodzinnego miasta Eutin w Szlezwiku-Holsztynie do biura kanclerza. Określając kierunek polityki zagranicznej, przygotowując się do ważnych wyjazdów zagranicznych i rozmawiając z partnerami zagranicznymi, kanclerz opiera się na 54-letnim dyplomacie z północnej kariery, który wstąpił do służby zagranicznej w 1994 roku.
Pracował m.in. w gabinetach Franka Waltera Steinmeiera i Sigmara Gabriela. Był także ambasadorem w Sri Lance, Tunezji, a następnie Grecji, zanim został dyrektorem politycznym w MSZ do grudnia 2021 roku. Ambasador Ukrainy Andrei Melnyk oskarżył jednak starszego dyplomatę i jego byłego szefa, obecnego prezydenta federalnego Steinmeiera, o zła polityka wobec Rosji.
Kubicki: Decydująca rola w debacie o obowiązkowych szczepieniach
Wolfgang Kubicki, liberalny enfant terrible z Kilonii, nigdy tak naprawdę nie chciał być na federalnej scenie politycznej, ponieważ uważał, że nie jest wystarczająco silny moralnie na pokusy Berlina, co wielokrotnie podkreślał z kokieterią. Ale wszystko się zmieniło od wyborów parlamentarnych w 2017 roku. W obecnej kadencji prawnik został również ponownie wybrany jako jeden z wiceprzewodniczących parlamentu, notabene, jako jedyny mężczyzna wśród kobiet.
Po przegranej głosowaniu nad obowiązkowymi szczepieniami siedmiolatek nie ujawnił w czwartek swojego triumfu. Zaciekle walczył z wszelkimi zobowiązaniami. „Zmuszanie dorosłych do obrony przed ich wolą nie jest zadaniem państwa” – wyjaśnił Kubicki. Czterech ministrów FDP głosowało również przeciwko obowiązkowym szczepieniom. Z pewnością nie jest tajemnicą, że stało się to również w obliczu wyborów regionalnych w Nadrenii Północnej i Północnej-Westfalii. Liberałowie po raz kolejny zademonstrowali swoją niezależność. A ich liderem był podstępny Kubicki.
Nie żołnierz koalicji
Kubicki przyznaje, że kanclerz Scholz i minister zdrowia Lauterbach również zostali uszkodzeni. Nie jest frakcją, a już na pewno nie żołnierzem koalicji. Nawet jako wiceprzewodniczący Bundestagu ma własnego ducha, w każdym razie uprzejmą mowę.
W Berlinie jest obecnie więcej Niemców z Północy na czele niż kiedykolwiek wcześniej. Ale nigdy wcześniej nie było z tym tak dużej odpowiedzialności.
Reinharda Zweiglera
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.