Niezwykły proces przed Sądem Okręgowym w Hagen zakończył się porażką prokuratury. Ten ostatni chciał wprowadzić się do dawnego budynku szkoły kupującego i w 2022 r. skonfiskował go, łącznie z nieruchomością o powierzchni 18,5 tys. mkw. Obecnie sąd odrzucił ten wniosek.
Prokurator podejrzewał, że 915 tys. euro przeznaczone na zakup starego liceum pochodziło z nielegalnych źródeł. Dalsza rodzina romska, do której należy kupujący, kojarzona jest między innymi z oszustwami takimi jak sztuczka z wnukiem, telefony szokujące, a nawet kradzieże kieszonkowe.
Kupujący w chwili podpisania umowy miał zaledwie 20 lat
Budynek starej szkoły zostanie przekształcony | Źródło obrazu: WDR/Alex Talash
Uważa się, że kupujący, młody szwajcarski handlarz dywanami, który w momencie zakupu miał zaledwie 20 lat, kupił budynek dla swojego ojca. Podczas negocjacji zakupowych pojawiał się pod fałszywym nazwiskiem. Obecnie mieszka w Polsce po udarze mózgu. Jednak pomimo kilkumiesięcznego śledztwa prokuratura nie była w stanie udowodnić tego w sposób bezsporny.
Zamiast tego druga strona przedstawiła dowód, że środki pochodziły z innej legalnej transakcji dotyczącej nieruchomości. Szwagier młodego mężczyzny zeznawał w charakterze świadka i powiedział, że przekazał pieniądze na zakup starego budynku internatu. W 2020 roku sprzedał nieruchomość w Dortmundzie za 1,2 mln euro, po tym jak rodzina w dużej mierze przekształciła dawny budynek górniczy w luksusowe apartamenty.
Prokurator ma obowiązek zwrócić zajęte mienie kupującemu
Prokurator w toku postępowania próbował obalić to twierdzenie. Jednak zeznania trzech pracowników banku nie dostarczyły żadnych informacji. Dlatego sąd odrzucił wniosek prokuratora o konfiskatę budynku. Nie jest jasne, co stanie się ze starym internatem. Według doniesień kupujący początkowo planował przekształcenie dawnych sal lekcyjnych w luksusowe apartamenty. Jak twierdzi prawnik kupującego, oczekuje on teraz jak najszybszego zwrotu budynku.
Zarzuty o pranie pieniędzy w Hagen.
00:40 Min..
Dostępne do 19 października 2024 r.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.