Tajna migracja: na jakie sankcje narażeni są przemytnicy?

Podczas kontroli policji federalnej w furgonetce odkryto kilkudziesięciu migrantów. (obraz archiwalny)źródło: dpa


Obecna debata na temat migracji rzuca także nowe światło na przestępców, dla których ucieczka jest ich modelem biznesowym. Według Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (BMI) policja federalna zarejestrowała do sierpnia 2023 r. 1700 przemytników, a według ministerstwa co czwarta osoba przybywająca do kraju dostała się do kraju nielegalnie dzięki pomocy przemytników. „Dla uchodźców nielegalny handel stanowi także infrastrukturę, od której zależą poszukiwania ochrony ze względu na brak legalnych dróg ucieczki” – wyjaśnia Jürgen Bast, ekspert w dziedzinie prawa migracyjnego na Uniwersytecie w Giessen.

Ale przemyt cudzoziemców do Niemiec jest przestępstwem. Każdy, kto świadomie pomaga osobie w nielegalnym przedostaniu się do Niemiec, popełnia przestępstwo, jeśli otrzymuje coś w zamian lub jeśli wielokrotnie działa jako przemytnik lub na korzyść kilku cudzoziemców.

Jakie sankcje grożą przemytnikom?

TO Prawo pobytu ustala zakres kary od pięciu miesięcy do pięciu lat lub grzywnę. Każdemu, kto przemyca w celach komercyjnych, czyli na dłuższą metę, lub przemyca jako członek gangu, grozi kara do dziesięciu lat więzienia.

To zwiększone zagrożenie sankcjami dotyczy także tzw. przemytu kontenerów, który jest szczególnie niebezpieczny, jeżeli osobom będącym przedmiotem handlu ludźmi naraża się na niebezpieczeństwo śmierci lub nieludzkie traktowanie, na przykład dlatego, że są przewożone do granicy ciężarówkami w bardzo ograniczona przestrzeń. .

Od 2018 r. nałożono również bardziej rygorystyczne sankcje za nielegalny handel małoletnimi bez opieki. Ale to właśnie to zacieśnienie grozi niepowodzeniem.

Polityka dotycząca uchodźców w dalszym ciągu dzieli obozy polityczne. Rośnie liczba pierwszych wniosków o azyl, a gminy skarżą się na przeciążenie.

25 września 2023 | 02:02 minut


Trudno jest ścigać drobnych przemytników – dlaczego?

Jeśli chodzi o handel dziećmi i młodzieżą, jest mało prawdopodobne, aby przemytnicy mogli zostać za to skazani. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przemycany cudzoziemiec, w tym dziecko lub młoda osoba, musi mieć świadomość, że tak naprawdę nie jest uprawniony do wjazdu na terytorium kraju. Tylko w tym przypadku przemytnik popełnia przestępstwo.

Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) zapowiedziała, że ​​chce wypełnić tę lukę poprzez nowelizację prawa. Problem jest znany od dawna. TO Federalny Trybunał Sprawiedliwości W 2018 r. sąd poczynił już odpowiednią uwagę w postanowieniu w sprawie postępowania karnego przeciwko przemytnikowi: „Można by tego właściwie uniknąć, tworząc niezależne przestępstwo” – stwierdził wówczas sąd.

Z inicjatywy Brandenburgii w maju br. tą kwestią zajęła się także Konferencja Ministrów Sprawiedliwości. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości Brandenburgii istniejący stan prawny doprowadził już do wydania kilku wyroków proceduralnych.

Naloty na siatki przemytnicze, dyskusje na temat stacjonarnych kontroli granicznych: wzrost liczby nielegalnych wjazdów niepokoi niemieckich polityków. ZDFheute na żywo klasyfikuje sytuację.

26 września 2023 | 29:35


Czy kontrole graniczne są dozwolone pomimo strefy Schengen?

Aby skuteczniej walczyć z przemytnikami, Faeser zarządził w tym tygodniu tzw. mobilne kontrole na granicach z Polską i Czechami. „Z prawnego punktu widzenia nie są to kontrole graniczne, ale środki przeszukania obszaru przygranicznego. Rząd federalny doskonale wie, że w przypadku rzeczywistych kontroli granicznych zgodnie z prawem stąpa po bardzo cienkim lodzie” – mówi prawnik ds. migracji Jürgen Bast, ranking środków.

Kodeks graniczny Schengen zasadniczo zniósł kontrole na granicach wewnętrznych państw Schengen. Ich ponowne wprowadzenie jest dozwolone jedynie w wyjątkowych przypadkach, jedynie na ograniczony okres czasu i wyłącznie przy zaangażowaniu Komisji Europejskiej. „Kwestia, czy kontrola migracji może uzasadniać kontrolę granic, jest bardzo kontrowersyjna” – stwierdziła Bast.

Co dzieje się z aresztowanymi przemytnikami?

Niezależnie od tego, czy podczas kontroli granicznej, czy w ramach przeszukania w strefie przygranicznej: jeśli na przykład policja federalna sprawdzi na granicy pojazd przewożący uchodźców, w szczególności można podejrzewać kierowcę o przemyt.

W przypadku kontroli na terenie Niemiec odpowiedzialność ponoszą niemieckie organy ścigania, które wszczęją dochodzenie. Podejrzany może zostać aresztowany w celu ustalenia jego tożsamości. Prokurator sprawdza także, czy zasadność jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie nakazu aresztowania, np. ze względu na ryzyko ucieczki.

Podczas nalotu policja federalna aresztowała pięciu podejrzanych o przemyt, którzy rzekomo przemycili ponad 100 osób. Aresztowani sami są Syryjczykami ubiegającymi się o azyl.

26 września 2023 | 00:15 minut


Czy skazani przemytnicy mogą zostać deportowani?

Mocny Federalny raport statusowy dotyczący przestępczości związanej z przemytem migrantów Według Policji Federalnej i Federalnego Urzędu Kryminalnego spośród 3302 podejrzanych o przestępstwa przemytnicze w 2021 r. 519 stanowili Niemcy, a 2783 osoby niebędące Niemcami. W przypadku skazanych przemytników, którzy nie posiadają zezwolenia na pobyt w Niemczech, pojawia się pytanie, czy mogą oni pozostać w kraju.

Profesor prawa Bast nie widzi tu potrzeby działań legislacyjnych:

Z prawnego punktu widzenia deportacja osoby, która popełniła przestępstwo przemytu, nie stanowi problemu. Ale w praktyce musi istnieć również państwo, które akceptuje tę osobę.

Profesor Jürgen Bast, Uniwersytet w Giessen.

Istnieje również czerwona linia w przypadku eksmisji. „Nasze prawo jest bardzo jasne: nie wysyłamy nikogo na tortury, nawet skazanych przemytników” – powiedziała Bast. W przypadku zagrożenia torturami, karą śmierci lub niebezpieczeństwem życia w wyniku konfliktu zbrojnego w kraju pochodzenia przemytnicy nie mogą uzyskać statusu chronionego, ale nie mogą też zostać deportowani do kraju pochodzenia.

Ta czerwona linia znajduje się w niemieckim prawie konstytucyjnym, prawie UE oraz w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i dlatego nie może zostać przesunięta w drodze zmian w prawie niemieckim.

Samuel Kirsch jest redaktorem zespołu redakcyjnego ZDF Prawo i Sprawiedliwość.

Graniczy z Czechami i Polską: Co przyniosą nowe kontrole graniczne?

Niemcy wzmacniają kontrole graniczne przeciwko nielegalnej imigracji i przemytnikom na granicach z Republiką Czeską i Polską. Czy te działania są skuteczne w obliczu kryzysu migracyjnego?

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *