Tak głosowały kraje UE

Oprócz Niemiec w niedzielę nad przyszłym składem Parlamentu Europejskiego głosowało 20 innych państw UE. Następuje wyraźne przesunięcie w prawo. W odpowiedzi na słabe wyniki swojego obozu proeuropejskiego prezydent Francji Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe i ogłosił nowe wybory.

Francja: Prawicowi nacjonaliści wyraźnie z wyprzedzeniem – Macron ogłasza nowe wybory

Według prognoz prawicowa partia narodowa Rassemblement National pod przywództwem Marine Le Pen wyraźnie zwyciężyła w wyborach europejskich w sąsiedniej Francji. Eurosceptyczna RN uzyskała od 31 do 32 procent głosów, obóz proeuropejski Macrona tylko około 15 procent. Według prognoz socjaliści uzyskali dobre 14 proc.

W odpowiedzi na miażdżące straty swojego sojuszu prezydent Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe i ogłosił nowe wybory.

Polska: sojusz obywatelski wyraźnie przed PiS

Według prognoz liberalno-konserwatywna koalicja obywatelska pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska ze znaczną przewagą zwyciężyła w wyborach europejskich w Polsce. Z powyborczych sondaży ankietera Ipsos wynika, że ​​partia Tuska stanowiła 38,2 proc. Prawdopodobnie będzie mógł wysłać do parlamentu 21 przedstawicieli. Największa partia opozycyjna, narodowo-konserwatywny PiS, uzyskała 33,9 proc. głosów. Prawicowa partia protestacyjna Prisaha i nowy lewicowy sojusz Stacilo! odniósł niespodziewany sukces, zdobywając po dwa mandaty każdy.

Austria: prawicowa FPÖ jest najpotężniejszą siłą

W Austrii FPÖ, prawicowa partia populistyczna, po raz pierwszy w ogólnokrajowym głosowaniu stała się najpotężniejszą siłą. Według wstępnych wyników w niedzielę FPÖ uzyskała 25,5 proc. Pierwsze miejsce zajęła rządząca konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) z 24,7%, a za nią socjaldemokratyczna SPÖ z 23,3%. Austriaccy Zieloni otrzymali 10,9 proc., tuż przed liberalnymi Neosami z 10,1 proc. Jesienią w sąsiednim kraju odbędą się wybory legislacyjne.

Holandia: zwycięża sojusz Zielonych i Lewicy

Według prognoz w Holandii były komisarz europejski Frans Timmermans pokonał prawicowego populistę Geerta Wildersa wyraźniej, niż oczekiwano. Sojusz Timmermana składający się z Zielonych i lewicowego Groenlinks/PvdA otrzymał 21,6 proc., podczas gdy Partia Wolności Wildersa (PVV) otrzymała 17,7 proc. W czwartek Holendrzy jako pierwsi w UE zagłosowali na Parlament Europejski.

Czechy: zwycięstwo populistycznej ANO

Najwięcej głosów w wyborach europejskich w Czechach uzyskała populistyczna partia opozycyjna ANO. Ugrupowanie kierowane przez byłego premiera i miliardera Andreja Babisa uzyskało 26,1 proc. i tym samym zdobyło siedem mandatów. Według wstępnych wyników wyborów drugie miejsce zajmuje konserwatywny sojusz wyborczy Spolu, na którego czele stoi premier Petr Fiala. Zdobyła sześć mandatów, zdobywając 22,3% głosów.

Słowacja: porażka partii rządzącej

Liberalna opozycyjna partia Postępowa Słowacja (PS) jest zdecydowanym zwycięzcą wyborów europejskich na Słowacji. Według oficjalnych wyników uzyskała 27,8 proc. głosów. Pomimo znacznego postępu w stosunku do 2019 r., rządząca lewicowo-populistyczna partia Smer zajęła dopiero drugie miejsce z 24,8 proc. Trzecie miejsce zajmuje skrajnie prawicowa partia Republika z 12,5 proc.

Włochy: wyraźne zwycięstwo neofaszystów

Prawicowa premier Włoch Giorgia Meloni i jej partia Fratelli d’Italia zdecydowanie wygrały wybory europejskie. Według pierwszej prognozy kanału telewizyjnego Rai z niedzielnego wieczoru partia rządząca uzyskałaby 26–30 proc., zdobywając ponad 20 punktów w porównaniu z wyborami europejskimi w 2019 r. Według pierwszych danych lewicowy sojusz wokół tego, co społeczne partia – Demokratyczna PD pod przywództwem liderki opozycji Elly Schlein zajmuje drugie miejsce z 21 do 25 proc. Trzecie miejsce zajął lewicowo-populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd, zdobywając 10–14 procent głosów.

Hiszpania: konserwatyści na czele

W Hiszpanii największą siłą stała się konserwatywna Partia Ludowa PP, zdobywając 34,2% głosów. Drugie miejsce przypadło Socjaldemokratom premiera Sancheza z 30,2 proc. Oznacza to, że PP będzie mieć teraz 22 z 61 hiszpańskich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim, o dziewięciu więcej niż dotychczas. Partia Socjalistyczna traci mandat na każde 20 mandatów. Skrajnie prawicowa partia Vox wysyła do Brukseli 6 posłów. Nowa skrajnie prawicowa grupa kierowana przez wpływowego natychmiast zdobyła 3 mandaty.

Portugalia: socjaliści tuż przed nami

W Portugalii po podliczeniu prawie wszystkich głosów prowadzi opozycja socjalistyczna. Po zliczeniu prawie wszystkich głosów osiągnęły one 32,12 proc., jak podała komisja wyborcza w niedzielny wieczór. Sojusz Demokratyczny (DA), konserwatywny sojusz rządzący, uzyskał 31,31 proc. Założona w 2019 r. prawicowo-populistyczna partia Czega, która po raz pierwszy wzięła udział w wyborach europejskich, uzyskała 9,81 proc.

Grecja: zwycięstwo konserwatystów

Według sondaży konserwatywna partia premiera Kyriakosa Mitsotakisa była bez wątpienia najsilniejszą siłą w wyborach europejskich w Grecji (28 do 32%). Dla lewicowej partii Syriza oczekuje się od 15 do 18 proc. Według doniesień, zaraz za nim poszła socjalistyczna partia Pasok z wynikiem od 11 do 14 proc.

Szwecja: socjaldemokraci na czele

W Szwecji socjaldemokraci byli wyraźnie najsilniejszą siłą w wyborach europejskich. Według wstępnej prognozy szwedzkiego nadawcy SVT partia zapewniła sobie miejsce z 23,1 proc. Drugie miejsce zajęli umiarkowani. Największy wzrost odnotowali jednak Zieloni – o 4,2 punktu procentowego w porównaniu z wyborami europejskimi w 2019 r., do 15,7 proc. Prawicowa, populistyczna partia Szwedzkich Demokratów stała się czwartą co do wielkości z 13,9 proc.

Finlandia: wyszła z wyraźnym plusem

W Finlandii lewica poprawiła swój udział w głosach w wyborach europejskich o dobre dziesięć punktów procentowych w porównaniu z 2019 rokiem. Jak podaje fińska telewizja Yle, lewica stała się drugą partią za konserwatystami z 17 proc. Największą siłą pozostała konserwatywna partia koalicyjna premiera Petteriego Orpo, z około 24% głosów. Według wstępnych obliczeń prawicowi populiści spadli na szóste miejsce za Zielonymi z 7,6 proc.

Chorwacja: konserwatyści przed socjaldemokratami

Według wstępnych prognoz wybory europejskie w Chorwacji wygrała konserwatywna partia rządząca HDZ (Chorwacka Wspólnota Demokratyczna). Jak podała telewizja publiczna HRT, partia premiera Andreja Plenkovicia zdobyła sześć z 12 mandatów Chorwacji w Parlamencie Europejskim. Europosłowie HDZ zasiadają w grupie Europejskiej Partii Ludowej (EPP), w skład której wchodzi także CDU/CSU. Opozycyjna Partia Socjaldemokratyczna (SDP) zdobyła cztery mandaty.

Bułgaria: Gerb wygrywa

W Bułgarii, według wstępnych wyników, zwyciężyła konserwatywna partia Gerb byłego premiera Bojko Borysowa, zdobywając 23,1 proc. głosów, co odpowiada pięciu mandatom w Parlamencie Europejskim. Skrajnie prawicowa, prorosyjska Partia Odrodzenia, Partia Demokratyczna (DP) i Partia Mniejszości Tureckiej (DPS) posiadały po 15–14 procent i po trzy mandaty.

Drodzy użytkownicy,

Rozumiemy, że jest to temat wymagający szerokiej dyskusji. Aby nie zakłócać dyskusji w licznych artykułach, a także optymalnie wykorzystać nasze zasoby, prosimy o pozostawienie komentarzy w naszym Artykuł na temat wyników wyborów europejskich do pisania. W przypadku wszystkich pozostałych artykułów na temat wyborów europejskich funkcja komentowania pozostaje wyłączona. Dziękujemy bardzo za zrozumienie i liczymy na ożywioną i pełną szacunku dyskusję, Wasza redakcja MDR.DE

Dowiedz się więcej o wyborach europejskich

Ten temat w porządku obrad:LOL TELEWIZJA | AKTUALNY MDR | 9 czerwca 2024 | 19:54

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *