Teraz do stołu przystąpiła Rada Radiofonii i Telewizji

Opłaty GEZ są regulowane przez prawo. Oznacza to, że prawie wszyscy Niemcy muszą płacić około 220 euro rocznie lub 18,36 euro miesięcznie nadawcom ARD, ZDF i Deutschlandradio. I choć cieszą się z rekordowych zysków i domagają się jeszcze większych pieniędzy, niemieccy płatnicy abonamentu telewizyjnego mają dość. Jak wynika z przeprowadzonej obecnie ankiety, prawie 40% opowiada się za zniesieniem obowiązkowej opłaty. Teraz głos zabrała Rada Radiofonii i Telewizji. Najwyższy organ nadzorczy odpowiedzialny za kontrolę programów jest zaniepokojony.

GEZ: Zbyt drogie jak na jednostronne raportowanie

Nigdy wcześniej w historii nadawania nie wypłacono tak dużo pieniędzy. Po tym, jak GEZ osiągnął w 2021 r. rekordowe dochody w wysokości 8,4 mld euro, abonament ma wkrótce wzrosnąć o kolejne 80 euro rocznie. Przynajmniej taki jest plan ARD, ZDF i Deutschlandradio. Ale 18,36 euro jest już dla wielu zbyt wysokie, jak pokazuje ostatnie badanie. Helmut Markwort, jako czołowy doradca do spraw radiofonii i telewizji w Niemczech, opowiada się obecnie za drastycznym obniżeniem opłaty licencyjnej GEZ.

„Śledztwo jest alarmujące. Wyczuwam, że ludzie są bardzo zirytowani publicznymi nadawcami” – mówi wstrząśnięty Markwort, a następnie podaje możliwe przyczyny wyników ankiety. „To dlatego, że są zbyt drogie i zbyt jednostronne, ale także z powodu wielu skandali” – powiedział Markwort. Centrum. A potem do stołu podeszła Rada Radiofonii i Telewizji.

Reformy nie da się obejść

„Opłaty za nadawanie muszą spaść, ale najpierw muszą spaść koszty. Gdybyśmy mieli zreformować służbę publiczną, około 12 euro wystarczyłoby również jako opłata za nadawanie ”- powiedziała rada ds. Radiofonii i Telewizji. Wyjaśnia też, że nie wszystkie instytucje muszą wszystko robić same. „Wspieram centra kompetencji, które następnie zajmują się poważnymi problemami na wszystkich poziomach. Musimy rozpuścić wiele struktur.

→ Trzęsienie ziemi w GEZ: Setki tysięcy Niemców domaga się zwolnienia z praw do transmisji

Podczas gdy w tym kraju toczą się dyskusje na temat podwyższenia opłat GEZ, sytuacja wygląda zupełnie inaczej w innych krajach Europy. Na przykład Austria właśnie obniżyła abonament telewizji publicznej z 22,50 do 15 euro. A w Polsce i we Włoszech mieszkańcy płacą tylko odpowiednio około 6 i 7,50 euro miesięcznie. Z kolei Norwegia zniosła opłatę w 2020 roku i zastąpiła ją podatkiem dochodowym. Również w Hiszpanii i Francji nie ma obowiązkowych opłat.

Czytaj dalej

Opłaty GEZ powinny wzrosnąć: to jest powód

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *